Sklamanie a nádej

Dve hodiny cesty diaľnicou z Bratislavy a potom zo Zvolena ešte hodina kľukatými cestičkami. Prichádzame do obce Pinciná. Prechádza ňou hlavná cesta juhom do Košíc. Kamióny fičia rýchlo a prejsť cez cestu od obecného úradu ku kostolu je fuška. Stretávame tri ženy, ktoré na malom námestí hrabú lístie. „Dobrý deň. Pôjdete voliť 4. novembra v župných voľbách?“ pýtame sa, ale odpoveďou nám je len pokrčenie pliec. „Kotlebu?“ pýtame sa priamo. Opäť len tie plecia. Ženy veľmi zhovorčivé nie sú.

Predvolebná cesta

Smer - obec Kružno, asi 10 kilometrov od Rimavskej Soboty. Dovedie nás tam nový asfaltový koberec. „Robotníci odišli asi pred dvoma týždňami,“ upresňuje starosta Pavel Černák, kedy tento predvolebný darček dostali. Predvolebný ťah? Možno. Zásluha župana? Ale kdeže, zhodujú sa obyvatelia.

Starosta poslal žiadosť, poslanci zahlasovali a nová cesta prišla bez väčšieho pričinenia kontroverzného župana, ktorý sedí od marca 2016 aj v parlamente. „Kotleba nevie, kde je Kružno,“ vraví jeden z mála, ktorého v tejto malej obci stretávame. Býva tu len 350 ľudí, rómsku komunitu nemajú. Nemajú obchod ani hostinec, iba kaviareň, ktorá funguje v réžii obce. A nezamestnanosť? Okolo 15 percent.

Ján Lunter (66) a Marian Kotleba (40): Kandidáti na predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja. Odhaduje sa, že práve oni dvaja sa pobijú o post  župana.
Ján Lunter (66) a Marian Kotleba (40): Kandidáti na predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja. Odhaduje sa, že práve oni dvaja sa pobijú o post župana.
Zdroj: archív

Máme na výber

„Voliť pôjdem, aj viem koho, ale nebudem sa vyjadrovať,“ diplomaticky odpovedá Pavel Černák, keď zavedieme reč na blížiace sa voľby do vyšších územných celkov (VÚC). Bráni sa vyjadrovať politické postoje, nevidí na to dôvod. Župa vraj obci prispieva na jediné podujatie - heligonkársky festival. Dostávajú dotáciu okolo tisíc eur. „Čo urobil súčasný župan dobre?“ pýtame sa starostu. „Neviem,“ odpovedá. Čo zanedbal? „Možno práve sľuby okolo ciest. Naša nová cesta je skôr výnimka,“ hovorí.

Dôchodca Ján z Kružna sa s Kotlebom stretol, bol zvedavý. Videl ho na akcii v Rimavskej Sobote. „Obyčajný chlap, len zle oblečený,“ sprostredkoval nám svoje dojmy. Líder ĽSNS do Kružna ani raz za štyri roky, počas ktorých je pánom župy, nezavítal. Ani v rámci predvolebnej kampane. Bol tu len Stanislav Mičev, ten sa napokon kandidatúry vzdal v prospech Kotlebovho najvážnejšieho súpera Jána Luntera. A ešte „ten, čo prešiel všetky obce a mestá v kraji“, Igor Kašper. „Členovia Kotlebovej strany boli vo Vyšnom Skalníku na Deň detí,“ spomína Ľubomíra svoju skúsenosť s ĽSNS. „Presviedčali nás, aby sme ich išli voliť. Neboli nepríjemní, skôr priateľskí,“ opísala. Či u nej uspeli? „Neviem. Niektorí chlapi vravia, že Kotleba je dobrý, iní, že je zlý. Ešte sa rozhodnem,“ povedala.

Sľuby verzus realita
Sľuby verzus realita
Zdroj: Plus 7 dní

Čo si kraj zaslúži

„Kraj si zaslúži človeka, ktorý nerobí rozdiely medzi etnikami, medzi dobrou a zlou kultúrou,“ myslí si kandidát za poslanca VÚC z Lunterovho tímu a súčasne primátor Hriňovej Stanislav Horník. Je jeden z mála lokálnych politikov, ktorí sa verejne a ostro stavajú proti Marianovi Kotlebovi. „Nestačí len chodiť po kraji a huckať ľudí medzi sebou a označovať naše menšiny, ľudí, ktorých sme my dostali do takej situácie, kde sú teraz, za parazitov. Naopak, treba, aby nový župan hľadal cesty, ako zapojiť každého obyvateľa do života kraja,“ povie, keď sa ho pýtame na očakávania od budúceho župana.

Aj v Hriňovej, podobne ako v Pincinej, stretávame ženy, ktoré zametajú lístie. Tieto sú Rómky a rozprávať sa s nami neboja. „Voliť pôjdeme, treba ísť,“ zhodnú sa. A koho? Zaujímame sa opäť indiskrétne. „Kotlebu nie, asi toho Luntera,“ vraví jedna a druhá dodáva, že ešte nevie, koho, rozhodne však nie Kotlebu. „Veľa ľudí ho voliť pôjde. Voliči Mariana Kotlebu sú tí, ktorí si na voľby zájdu, patria medzi ‚najpoctivejších‘,“ uzavrel otázky o nádeji na zmenu Stanislav Horník.

Banskobystrický samosprávny kraj - kandidáti na župana

Martin Juhaniak (34)

Igor Kašper (?)

Marián Kotleba (40)

Ján Lunter (66)

Milan Urbáni (73)

Pavel Greksa (?)

Miroslav Gálik (?)

Zdeněk Očovan (?)

Alena Piovarčiová (?)

Jozef Sásik (?)

Volebné nástrahy

Voliči pozor! V blížiacom sa všeľudovom župnom hlasovaní je potrebné dávať na zopár vecí veľké bacha. Ako upozornila strana Sloboda a solidarita, problémom môže byť napríklad skutočnosť, že na hlasovacích lístkoch budú uvedené aj mená tých kandidátov, ktorí sa po zaregistrovaní kandidatúry vzdali.

Nebudú nijakým spôsobom označení, vyčiarknutí, čo môže voličov pomýliť. Hlas, ktorý takémuto kandidátovi dajú, bude neplatný.