Tip na článok
Pavol Frešo

ŽUPNÉ VOĽBY Bratislavský kraj: Menšie mestá sa boja vymierania, metropola najmä kolabujúcej dopravy

Obyvatelia Bratislavského kraja vnímajú voľby viac-menej okrajovo.

Mnohí, ktorých sme oslovili v malokarpatskom regióne, nám povedali, že túto časť regionálnej politiky vôbec nesledujú. Len zopár sa rozhovorilo. „Bol tu na besede pán Frešo, Kusý, bol som tam. Každé mesto má problémy, my nemáme obchvat mesta, ten nám chýba,“ rozhovoril sa pán pri obchode v Modre, ktorý nám však nechcel prezradiť meno. Cez Modru podľa neho prechádza priveľa áut.

Aj ostatní spomínali dopravu ako ťažiskovú tému volieb. Cesty v Bratislavskom kraji, na rozdiel napríklad od rozbitých ciest priamo v hlavnom meste, však nevyzerajú zle. Samozrejme, občas sa objavia výtlky, ale jazda autom malokarpatským regiónom je príjemná.

Integrovaná doprava: Funguje už dva roky. Štartovala s problémami.
Integrovaná doprava: Funguje už dva roky. Štartovala s problémami.
Foto: Archív

Župa sa snaží už dlhodobo lákať turistov práve na vinárske oblasti Malých Karpát. Organizujú sa tu vinobrania, dni otvorených pivníc a rôzne ochutnávky. Ani Záhorie na tom nie je dopravne zle, hoci tam
sa už poplátané cesty s výtlkmi objavujú oveľa častejšie.

Sľuby plnili

Obchvaty sú dôležité aj podľa primátora Pezinka Olivera Solgu. „Najväčším problémom kraja je doprava. Rovnako v Bratislave aj v troch okresoch. Treba urobiť obchvaty miest, dopravné terminály a dokončiť projekt integrovanej dopravy v rámci kraja. Najväčší problém je neexistencia obchvatu a z toho vyplývajúca dopravná záťaž miest Modra, Pezinok a Svätý Jur,“ vysvetľuje Solga. Spolupráca so župou je podľa neho dobrá. „Napriek tomu, že podporujem v budúcich voľbách iného kandidáta, myslím si, že súčasný predseda splnil všetko, čo mal a čo sme mali spolu v programe za ostatné štyri roky. Samozrejme, vždy sa dá urobiť viac... ale to už je z oblasti keby bolo keby,“ dodáva primátor Solga. Podľa neho pribudli pracovné miesta v Pe-zinku, pripisuje to však skôr rozhodnutiu investorov ísť do transparentného prostredia.

Autobusy chvália

Tí, ktorí sa o voľby zaujímajú, sa snažia zisťovať tiež niečo o kandidátoch. „Zaujímam sa o tieto veci, súčasný predseda kraja toho veľa neurobil. Predseda musí byť aj organizátor, nielen politik,“ myslí si Václav Anton Kučera (85), ktorého sme stretli na autobusovej zástavke v Modre. Pripúšťa, že už má favorita vybraného. Aj podľa neho je najväčším problémom kraja doprava.

Keďže čakal na prímestský autobus, opýtali sme sa, ako funguje tento spôsob prepravy. „Na SAD-ku môžem povedať len dobre. Mám 12 lekárov v Bratislave a nemám vôbec problém s cestovaním, veď napríklad z Modry-Harmónie je 18 spojov. Horšie je to potom v Bratislave, kde sú zápchy, preto v Rači presadám na električku,“ dodáva. Regionálne autobusy chvália aj ďalší. Integrovaná doprava bola jednou z tém ostatných krajských volieb. Od konca roku 2015 funguje a, zdá sa, že dobre. Pochválili ju aj ďalší, s ktorými sme sa rozprávali.

Viac sa starať o ľudí

„V Bratislavskom kraji je problém skôr starostlivosť o ľudí. Menšie mestá vymierajú, to sa deje tu v Modre. Napríklad v Bratislave zas chýbajú odstavné parkoviská pre ľudí, ktorí tam cestujú z iných miest kraja,“ myslí si Igor (29). Mnohí, najmä starší obyvatelia iných obcí, musia cestovať za lekármi do hlavného mesta. „V minulosti bola v Modre pohotovosť, teraz je v Pezinku, ale tam vás len rýchlo ošetria a pošlú aj tak do Bratislavy. Školy tu máme dobré, s tým nie je problém,“ dodáva. Predvolebnému boju v kraji momentálne kraľuje návrh súčasného župana Pavla Freša na bezplatnú MHD. Protikandidáti sa snažia tento nápad vyvrátiť. Samotní obyvatelia však viac riešia stav ciest.

Bratislavský samosprávny kraj - kandidáti na župana

Jozef Uhler (41)

Juraj Droba (46)

Rudolf Kusý (41)

Martin Jakubec (34)

Ján Mrva (?)

Daniel Krajcer (48)

Milan Ftáčnik (61)

Pavol Frešo (48)

Milan Lopašovský (?)

Lukáš Parízek (?)

Rastislav Blaško (46)

Jalal Suleiman (52)

Andrej Trnovec (?)

Jozef Danko (?)

Natália Hanulíková (?)

Ľubomír Huďo (?)

Marián Leinerovič (?)

Viac info nájdete TU

Volebné nástrahy

Voliči, pozor! V blížiacom sa všeľudovom župnom hlasovaní je potrebné dávať na zopár vecí veľké bacha. Ako upozornila strana Sloboda a solidarita, problémom môže byť napríklad skutočnosť, že na hlasovacích lístkoch budú uvedené aj mená tých kandidátov, ktorí sa po zaregistrovaní kandidatúry vzdali.

Nebudú nijakým spôsobom označení, vyčiarknutí, čo môže voličov pomýliť. Hlas, ktorý takémuto kandidátovi dajú, bude neplatný.

VIDEO Plus 7 Dní