Svoj post síce až v druhom kole, ale predsa obhájil smerácky kandidát Zdenko Trebuľa. Ten ako jediný zo všetkých županov v rámci Slovenska už v súčasných voľbách na predsedu samosprávneho kraja nekandiduje.

Večná téma cesty

„Čo spravila župa pre mňa? Neviem, asi nič. Alebo všetko? Cesta do našej dediny je opravená, ale tá je štátna, tak asi ju opravovali zo štátneho. Robotu nemám, ale to mi nedajú ani na Úrade vlády. Žena je v zahraničí, ja sa chystám za ňou. Bol som dlho v nemocnici, som chorý. Mám rakovinu, prognóza je zlá. Moja vízia budúcnosti je teda jasná. Politici mi nepomôžu, tí pozerajú iba na svoje korytá,“ neskrýva sklamanie pán Pavol z Rožňavy.

Historická budova: Úrad Košického
samosprávneho kraja sídli priamo v centre
Košíc. Doteraz mu šéfoval nominant Smeru
Zdenko Trebuľa. Ten ako jediný zo županov
v rámci Slovenska už nekandiduje.
Historická budova: Úrad Košického samosprávneho kraja sídli priamo v centre Košíc. Doteraz mu šéfoval nominant Smeru Zdenko Trebuľa. Ten ako jediný zo županov v rámci Slovenska už nekandiduje.
Zdroj: RUDOLF FELŠÖCI

Meno župana si najviac spája so zatvoreným mostom cez Ružín. Pretože už viac ako pol roka sa tadiaľ nedalo dostať a obchádzka bola veľmi únavná a zdĺhavá. „Chodí sa pomaly cez Prešov. Kto to kedy videl úplne zatvoriť most!“ hnevá sa Pavol.

Podľa oponentov strany v porovnaní s ostatnými župami nie je veľmi čo kritizovať. „Viete, oni z eurofondov vytiahli, čo sa dalo, a vytvorili akýsi neviditeľný múr medzi nimi a ostatnými. Ľudia poriadne ani nevedia, na čo im ten úrad je, ale funguje tak ako v ostatných župách. Neviditeľne a rýchlo,“ smeje sa aktivista Milan Kaplan z Michaloviec.

Vraj najväčší problém celého Košického kraja, ale i štátu je rodinkárstvo a stranícka prepojenosť až na najvyššie kruhy. „Problém je, že bežný človek bez kontaktov nezmôže nielen v kraji, ale ani v štáte nič. Nedostane sa k štátnej zákazke, nedostane sa k ničomu. Až príliš okaté sú provízie z projektov Európskej únie (EÚ). Všetci o nich vedia, no nik sa neodváži o nich verejne hovoriť. Potom vyskočia kauzy Bžán a podobné. Sú aj na komunálnej úrovni. Ale situácia na Slovensku je taká, že jednou kauzou sa zakryjú ďalšie, ešte väčšie, ktoré potichučky prehrmia a nič sa nedeje,“ vysvetľuje aktivista.

Vytrvalí straníci

Poukazuje aj na fakt, že vláda jednej strany nielen v štátnych inštitúciách, ale aj na regionálnych úrovniach úplne kriví realitu. „Pozrite, berú to plošne. Bez ostychu a problémov si prisvojujú všetky úspechy. Kampaň spájajú so samosprávou, tancujú a bozkávajú všetkých a všetko na oslave v každej dedine v kraji. Starostovia sa im neodvážia povedať nie. Navyše, teraz bez ostychu obvolávajú dôchodcov cez pevnú linku a radia im, koho majú voliť. A v domovoch dôchodcov rozdávajú volebné ťaháky, aby ľudia vedeli, koho majú voliť na post predsedu samosprávneho kraja a koho ako poslancov. Proti tejto mašinérii je veľmi ťažké bojovať,“ vysvetľuje ďalej aktivista.

Smutná realita: „Žiaľ, mladí
a ľudia v produktívnom veku sú
prevažne na robotách v zahraničí.
Takže je dosť možné, že tieto
voľby v Košickom kraji rozhodnú
dôchodcovia,“ myslí si aktivista
Milan Kaplan.
Smutná realita: „Žiaľ, mladí a ľudia v produktívnom veku sú prevažne na robotách v zahraničí. Takže je dosť možné, že tieto voľby v Košickom kraji rozhodnú dôchodcovia,“ myslí si aktivista Milan Kaplan.
Zdroj: RUDOLF FELŠÖCI

Podľa neho sa v kraji spravilo veľmi málo v oblasti cestovného ruchu. „Áno, vyzdvihla sa Tokajská oblasť, no napríklad oblasti Zemplínskej šíravy či Hnilca alebo iných lokalít akoby zaspali. Niežeby sa na Šírave neinvestovalo, to nie, ale samosprávy a kraj dovolili, aby sa táto lokalita dostala do rúk súkromníkom a robia si z nej privátne V.I.P. luxusné zóny,“ vysvetľuje Milan Kaplan.

Aj jeho hnevá zaslepenosť prevažne staršieho obyvateľstva a jeho viera len v jednu vopred danú možnosť. „Asi im to ostalo z čias socializmu,“ pokrčí plecami a dodáva: „Žiaľ, mladí a ľudia v produktívnom veku sú prevažne na robotách v zahraničí. Takže je dosť možné, že tieto voľby v Košickom kraji rozhodnú dôchodcovia.“ Súčasný župan Trebuľa o ďalší mandát nebojuje, preto sme splnenie jeho sľubov neoverovali.