Tip na článok
Výsledky proti sľubom: Milan Belica vládne Nitrianskemu kraju od roku 2001. Skúša byť županom znova.

ŽUPNÉ VOĽBY Nitriansky kraj: Politici tu vraj na ľudí, kašlú. Sľuby sú vágne, ich kontrola ťažká

Zisťovali sme, ako vyzerá život v Nitrianskej župe.

Vágne sľuby

Veľmi sa do toho neinteresujem, ale mohlo by to byť aj lepšie, - vraví pani Jana. Jej odpoveď na otázku, ako sa Nitrianskemu kraju darí a čo by sa v ňom mohlo zlepšiť, najlepšie reprezentuje reakcie mnohých ďalších v dedine Rišnovce.

Nepomôžu: Obyčajným ľuďom politici s problémami nepomôžu, sťažuje sa pani Jana.
Nepomôžu: Obyčajným ľuďom politici s problémami nepomôžu, sťažuje sa pani Jana.
Foto: Dávid Dudcz

Starý, nádejný a kotlebovec

Hneď pri vjazde do obce na pohraničí Trnavského a Nitrianskeho kraja vidíme pri ceste bilbord zatiaľ neohrozeného vládcu tejto oblasti Slovenska - Milana Belicu. Svieti sa na ňom - Výsledky proti sľubom. Županom je už 16 rokov, vlastne odvtedy, čo vyššie územné celky existujú. A kandiduje opäť, s podporou koalície. Jeho najväčším konkurentom sa zdá bývalý šéf Divadla Andreja Bagara Ján Greššo. Niektorí sa však obávajú, že by jeho šance mohol zmariť aj „najreprezentatívnejší“ kotlebovec Milan Uhrík.

Politik? Nápomocný? Ale kdeže

„Autobusov do Hlohovca a do Nitry je dosť,“ vraví pani Jana, keď sa jej pýtame na konkrétne oblasti, kde majú VÚC kompetencie. Od tém zdravotníctva, autobusových spojení či stavu ciest prechádza ku školstvu. To ju trápi. Má totiž vnučku s Downovým syndrómom a obáva sa, aké šance na vzdelanie bude mať v okolí. Už na základku ju nevzali v dedine, musí dochádzať niekoľko kilometrov do mesta. „V takých prípadoch vám nik nepomôže. Ale keby 
išlo o dieťa starostu či iného politika, riešenie by sa našlo hneď,“ vyjadruje akýsi všeobecný pocit z tých, ktorí by mali bojovať za ľudí.

Súčasný župan Nitranskeho samosprávneho kraja Milan Belica.
Súčasný župan Nitranskeho samosprávneho kraja Milan Belica.
Foto: juh

Každý na to kašle

„Idete voliť?“ pýtame sa ľudí pred obchodom. „Ja áno, ale účasť bude asi slabá,“ vraví mladá žena. „Každý na to kaš-le, lebo aj tak sa nič nezmení,“ dodáva a hoci fotografa odmieta, prezradí, že sa volá Ivana. Na akcie Milana Belicu nemá čo povedať. Ani výčitky, ani pochvala. Žiadny názor. Nič. Nezáujem. Je pravda, že dodržiavanie sľubov predsedov VÚC sa sleduje ťažko. „Niektorí nemajú svoj minulý program ani zverejnený a navyše sú tie deklarované priority väčšinou vágne,“ objasňuje Lenka Galetová z projektu Demagog.sk, ktorý sa venuje overovaniu výrokov a sľubov politikov.

Sľuby verzus realita
Sľuby verzus realita
Foto: Plus 7 dní

Jaguar

Navyše väčšina oblastí, kde môžu kraje konať a na čo majú finančné prostriedky, je tiež nejasná. Ukazovatele životnej úrovne ľudí ako miera nezamestnanosti, výška nájmu či ceny bytov, možnosti zamestnania sú to, čo si ľudia najviac uvedomujú.

Prilákanie investorov, ako je v Nitre fabrika automobilového giganta Jaguar Land Rover, nie je zásluhou župana, hoci život v kraji značne ovplyvní. „Ktovie, či skutočne dajú tých 900 eur, pochybujem,“ vraví nám predavačka na námestíčku. Spoza nej sa ozve muž: „Ale dajú im, tým, čo budú vyučení, dajú. Tí, čo budú robotníci, ťažko povedať.“

„Mám brata, ktorý je onkologický pacient, nemám kedy sledovať, čo kandidáti sľubujú. Ráno chemoterapia, potom vyšetrenia, večer jeho hygiena,“ vraví predavačka. Pýtame sa jej teda na stav nemocníc v kraji, nech posúdi, či sa niečo za štyri roky urobilo. „Nič sa nezlepšuje, je to fraška,“ vraví.

Nitriansky samosprávny kraj - kandidáti na župana

Milan Belica (67)

Ján Greššo (65)

Iván Farkas (51)

Peter Oremus (39)

Renáta Kolenčíková (?)

Milan Uhrík (32)

László Hajdu (?)

Ján Marko (?)

Viac info nájdete TU

Volebné nástrahy

Voliči pozor! V blížiacom sa všeľudovom župnom hlasovaní je potrebné dávať na zopár vecí veľké bacha. Ako upozornila strana Sloboda a solidarita, problémom môže byť napríklad skutočnosť, že na hlasovacích lístkoch budú uvedené aj mená tých kandidátov, ktorí sa po zaregistrovaní kandidatúry vzdali.

Nebudú nijakým spôsobom označení, vyčiarknutí, čo môže voličov pomýliť. Hlas, ktorý takémuto kandidátovi dajú, bude neplatný.

VIDEO Plus 7 Dní