Opatruje starých ľudí v Rakúsku, a tak voliť nepríde. „Či budem voliť? A čo sa zmení? Rozhodnú tí v osadách. Tí nikde za robotou nechodia,“ mávne rukou. Na otázku, čo mu v kraji najviac chýba, odpovedá jasne: „Robota.“

Večné opravy

Tak ako v ostatných krajoch na Slovensku, aj v tom Prešovskom ľudí najviac trápia cesty. Najmä tie do koncových dedín a lokalít. „Vždy sa niečo poláta, každý rok niečo pred zimou a každý rok niečo po zime. Cestárov vidieť v tomto období všade,“ prezrádza pani Jolana od Bardejova. Je tesne pred dôchodkom. Prácu má, chodí upratovať. Aj keď za minimálnu mzdu, ale tvrdí, že pred odchodom do dôchodku je v podstate šťastie, že sa zamestnala bez toho, aby musela za prácou chodiť do zahraničia.

Lukratívne: Hlasy z osád boli vždy veľmi žiadané. V Prešovskom kraji pri každých voľbách riešili podozrenia z ich kupovania.
Lukratívne: Hlasy z osád boli vždy veľmi žiadané. V Prešovskom kraji pri každých voľbách riešili podozrenia z ich kupovania.
Zdroj: RUDOLF FELŠÖCI

„Ja tu už nejako vydržím. No naše deti to majú ťažké. Ak sa nezamestnajú v štátnej správe, istotu nemajú. Len nech sa učia jazyky! Tam na Západe aspoň zarobia,“ dodáva. Čo by jej mala poskytnúť župa a samotný župan, absolútne netuší. „To sú tie krajské národné výbory?“ pýta sa zmätene. Vraj svojho starostu pozná, vie, že toho teraz voliť netreba.

Meno súčasného župana netuší. „A čo na tom úrade vybavím?“ pýta sa ďalej. Po dlhšej úvahe nakoniec zahlási: „Ahá, starobinec! To suseda musela vybaviť pre svojho ovdoveného otca. Dostal porážku, nevedel sa hýbať. V dedine jej pomôcť nevedeli, bolo treba starať sa oňho celý deň. A z toho úradu potrebovala nejaké pečiatky. Viem, že sa, chúďa, natrápila, dlho to trvalo, ale nakoniec vybavila,“ spokojne žmurkla budúca dôchodkyňa.

Fundovaní

V osadách presne odrapkajú nielen dátum volieb, ale aj kandidátov na župana. Teda tých, ktorých vraj poznajú z agitovania a letákov. „Áno, voliť pôjdem. Je to moja občianska povinnosť,“ tvrdí Dezider z Jarovníc. Aj keď neskončil ani základnú školu, v otázkach volieb je fundovaný. O kupovaní hlasov vraj nič nevie. „To bolo dávno, za päť eur sa hlas kupoval. Ale neviem pre koho. A ja som nič nepredal!“ tvrdí rázne.

Sľuby sa sľubujú...
Sľuby sa sľubujú...
Zdroj: plus 7 dní

Pravda je, že podozrenia z kupovania hlasov boli v Prešovskom samosprávnom kraji veľmi exponované práve v minulých župných voľbách. No aj keď padlo niekoľko obvinení a trestných oznámení, nikdy sa nič nepreukázalo a nik nebol za túto činnosť odsúdený.