Tip na článok
Ostrieľaný: Tibor Mikuš kandiduje už
štvrtýkrát. Pred štyrmi rokmi dával veľmi
vágne sľuby.

ŽUPNÉ VOĽBY Trnavský kraj: Rozdiel medzi bratislavskou a trnavskou župou? Zistíte ho už podľa ciest

Rozdiel medzi Bratislavským a Trnavským krajom sa dá zistiť už podľa ciest.

A dokonca aj podľa tabúľ s označením krajských hraníc. Kým bratislavská vyzerá novo, trnavská je po okrajoch hrdzavá. Napriek tomu ľudia sa na stav ciest príliš nesťažujú. Na rozdiel od ľudí v Bratislavskom kraji ich zaujíma skôr MHD. Hlavne tých starších. „Z Hrnčiaroviec nad Parnou chodia len tri autobusy. My musíme jazdiť taxíkom, v Bratislave je to oveľa lepšie, stačilo ukázať občiansky preukaz,“ hovoria manželia Ján (90) a Terézia (84), ktorých sme stretli na stanici v Trnave. Niekoľkokrát do týždňa musia kvôli návštevám lekárov platiť okolo 8 eur za taxík na stanicu a domov. Okrem toho najmä starých obyvateľov kraja trápi zdravotníctvo. Najmä však to, čo nemôže župan ovplyvniť. Napríklad zrušenie poplatkov za objednanie trápi aj spomínaný manželský pár. „Ľudia chodia už okolo pol šiestej na polikliniku a čakajú na čísla. Ale ako ja môžem stáť tri hodiny pred ambulanciou a čakať na časenku,“ ukazuje pani Terézia barlu.

Radšej robotu

Väčšina okresov Trnavského kraja má podobne nízku nezamestnanosť ako Bratislavský kraj, teda do 4 percent. Neporovnateľné s takým Rimavskosobotským okresom v Banskobystrickom kraji, kde je podľa grafov štatistického úradu nad 20 percent. Napriek tomu nie je jednoduché zo-hnať tu prácu, ak nemôže človek cestovať mimo svojej obce. „Pri malých deťoch cestovať nemôžem a tu je pracovných miest málo. Ponuky do Voderád sú, ale tie zmeny sa pri deťoch nedajú,“ hovorí Jarmila (47) z Cífera. Ostatné služby aj dopravné spojenia sú podľa nej dobré. „My tu máme lekárov aj lekáreň. Ani autobusové a vlakové spoje nie sú zlé,“ dodáva s tým, že menšie obce to až také veselé nemajú.

Kraj nevidno

Viac ako obyvatelia sú kritickí miestni starostovia. „Kraj funguje nevýrazne, bez podpory pre našu obec. Spolupráca nie je žiadna,“ hovorí starosta obce Voderady Pavol Augustín. Za hlavný problém kraja pokladá zdravotníctvo. „Považujeme ho za nefunkčné pre bežného občana, ktorý musí vstávať o tretej ráno, aby si doslova vydobyl časenku na odborné ošetrenie. Druhý problém je prenajatie budovy, ktorá síce je vo vlastníctve Trnavského samosprávneho kraja, ale leží v našej dedine a bez akejkoľvek komunikácie s obcou dali budovu do prenájmu, a tým narušili celkovú infraštruktúru obce. Teda o nás bez nás. Myslíme si, že využitie tejto budovy by sčasti vyriešilo problémy zlého stavu zdravotnej starostlivosti v Trnavskom kraji, možno premiestnením dlhodobo chorých,“ dopĺňa starosta Augustín. Čo sa týka pracovných miest, v kraji podľa neho pribudli. „Ba dokonca je veľký nedostatok pracovníkov v rôznych profesiách,“ dodáva.

Primátor Dunajskej Stredy Zoltán Hajos ako problém, ktorý treba riešiť rýchlejším tempom, vníma cesty. „Zvlášť na tých úsekoch, kde je väčšia zaťaženosť zo strany tranzitnej nákladnej dopravy. Treba zvýšiť kapacitu sociálnych zariadení či domovov dôchodcov, alebo zariadení pre občanov so zdravotným postihnutím, pretože požiadavka je vyššia, než môže samospráva uspokojiť,“ vypočítava Hajos ďalšie veci, ktorým by sa mal nový župan venovať.

Trnavský samosprávny kraj - kandidáti na župana

Jozef Viskupič

Tibor Mikuš (65)

Konrád Rigó (38)

József Berényi (50)

Jaroslav Cehlárik (?)

Márius Novák (?)

Gábor Gál (43)

Viac info nájdete TU

Volebné nástrahy

Voliči pozor! V blížiacom sa všeľudovom župnom hlasovaní je potrebné dávať na zopár vecí veľké bacha. Ako upozornila strana Sloboda a solidarita, problémom môže byť napríklad skutočnosť, že na hlasovacích lístkoch budú uvedené aj mená tých kandidátov, ktorí sa po zaregistrovaní kandidatúry vzdali.

Nebudú nijakým spôsobom označení, vyčiarknutí, čo môže voličov pomýliť. Hlas, ktorý takémuto kandidátovi dajú, bude neplatný.

VIDEO Plus 7 Dní