Tip na článok
Župan Blanár: Veľa chvály od ľudí z regiónu asi nepočuje.

ŽUPNÉ VOĽBY Žilinský kraj: „Kraj nefunguje tak, ako by mal, riadia ho ľudia z Bratislavy,“ vravia domáci

Obyvatelia Žilinského kraja sa nám najviac sťažovali na dopravu a celkovo prístup regionálnych politikov k svojej práci.

„Župu nevnímam, župan je nevýrazný,“ hovorí napríklad Stanislav (40) z Martina o županovi a poslancovi parlamentu Jurajovi Blanárovi.

„Myslím, že je to nevďačná práca. Určite je ťažké pracovať, aby boli ľudia spokojní. A určite je ťažké robiť také rozhodnutia, aby všetci známi známych a všetci stranícki kolegovia či nadriadení boli spokojní. Neverím kandidátom, ktorí majú za sebou politické väzby. Súčasného župana si nedovolím hodnotiť. Nevenovala som mu pozornosť, vnímam ho z politickej scény a nie je mi sympatický ako politik,“ hovorí Lucia (36) z Mojšovej Lúčky.

Klaudia (59) z Ružomberka si zas myslí, že súčasné samosprávne kraje sú zbytočné a stačili by tri plus Bratislava, tak ako kedysi. „Kraj nefunguje tak, akoby mal. Riadia ho ľudia z Bratislavy, robí to politická strana a nie pre ľudí, ale pre seba. Ako problém vnímam klientelizmus, nekompetentných ľudí,“ dodáva Peter (44) z Varína.

Žilinský samosprávny kraj
Žilinský samosprávny kraj
Foto: Archív

Málo spojov?

Väčšina oslovených ľudí si spája samosprávne kraje najmä s regionálnou dopravu. „Hromadnú prepravu som začala vnímať, keď sme sa presťahovali do Mojšovej Lúčky. Autobus premáva zriedkavo, chápem, že to nie je vyťažená linka, ale ľudia sa nemajú ako dostať do práce skoro ráno či večer, o víkendoch nehovoriac. V obci neexistuje žiadny obchod s potravinami, pošta ani lekár, čiže nielen za prácou musia ľudia neustále cestovať,“ krúti hlavou Lucia.

Podľa Zuzany (37) z Liptovskej Štiavnice je verejná doprava v poriadku. „Cestujem autobusmi aj vlakmi, posledné roky je to celkom dobré a je aj relatívne dosť spojov,“ hovorí aj Daniela z Oščadnice.

Treba obchvaty

Tak ako vo všetkých ostatných krajoch, trápia ľudí zápchy a hustá doprava prechádzajúca mestami. Najčastejšie spomínali, že chýba obchvat Ružomberka, kde sa najmä v piatky robia zápchy. Napríklad Daniele sa nepáči, že Most Horelica sa staval po dlhom čakaní. „Niektoré mestá umelo robia blokády dopravy, aby si vymohli diaľnicu, verejnosť to už vníma tak, že naschvál nechávajú havarijné stavy prerásť do krajností, aby potom vydierali,“ krúti hlavou. V máji sa napríklad nahnevali ľudia z Mútneho na stav cesty. Nasprejovali na ňu Blanárova cesta, aby upozornili, že je celá deravá.

Aj Peter z Varína si myslí, že doprava je v zlom stave. „Všetko sa robí na poslednú chvíľu a účelovo pred voľbami, rovnako zle sú na tom nemocnice,“ myslí si.

Samá diera: V máji sa ľudia z Mútneho sťažovali na stav cesty.
Samá diera: V máji sa ľudia z Mútneho sťažovali na stav cesty.
Foto: Pavol Konštiak

Viac lekárov

Stav zdravotníckych zariadení ľudí z kraja trápi viac ako doprava. „Človek nemá šancu nájsť si zubára, neurológa či podobného špecialistu. Všade plno. Lekárom by sa malo pripomenúť, že jednoducho minimálne ľudí z obvodu musia brať. Čo sa týka nemocnice, so starostlivosťou lekárov a sestier som spokojná, vybavenie izieb je však katastrofálne. Za toľké tržby z parkovania by už mali mať všetky izby nové postele a televízory,“ dopĺňa Lucia z Mojšovej Lúčky.

Podobne ako v ostatných krajoch ich hnevá nemožnosť objednať sa na vyšetrenie. „Keď sa chcete dostať na vyšetrenie, treba stáť vonku pred dverami pred šiestou hodinou ráno,“ kritizuje Klaudia z Ružomberka.

Screenshot
Screenshot
Foto: Plus 7 dní

Ukazujú sa?

Podľa štatistík z augusta bola nezamestnanosť vo väčšine okresov kraja medzi štyrmi až siedmimi percentami. Len v okrese Martin bola nižšia, do štyroch percent. „Som v regióne, kde je Kia, a neprikladám zásluhy za zamestnanosť župnej politike,“ myslí si Peter z Varína a dodáva, že miestni politici sa radi chodia ukazovať aj na akcie, ktoré organizuje automobilka. „Je to horšia propaganda ako za Stalina, okrem toho majú podchytené domovy sociálnych služieb, kam chodia,“ kritizuje.

Žilinský samosprávny kraj - kandidáti na župana

Ján Mikolaj (64) - SNS

Peter Cibulka (?)

Juraj Blanár (51) - Smer-SD

Erika Jurinová (46) - OĽaNO

Marián Murín - nezávislý

Anton Martvoň (37) - nezávislý

Stanislav PIrošík (29)

Peter Sagan - Kotleba - ĽSNS

Kristián Hoffmann - nezávislý

Volebné nástrahy

Voliči, pozor! V blížiacom sa všeľudovom župnom hlasovaní je potrebné dávať na zopár vecí veľké bacha. Ako upozornila strana Sloboda a solidarita, problémom môže byť napríklad skutočnosť, že na hlasovacích lístkoch budú uvedené aj mená tých kandidátov, ktorí sa po zaregistrovaní kandidatúry vzdali.

Nebudú nijakým spôsobom označení, vyčiarknutí, čo môže voličov pomýliť. Hlas, ktorý takémuto kandidátovi dajú, bude neplatný.

VIDEO Plus 7 Dní