Na siedme výročie zavraždenia odporcu Kremľa Borisa Nemcova, na ktorého 27. februára 2015 spáchali v Moskve atentát, prišla starostka mestskej časti Bratislava - Staré mesto pred Ruské veľvyslanectvo a ohlásila zámer zmeniť im adresu. „Nie je to nič výnimočné, v poslednom čase došlo k viacerým premenovaniam, ktoré niesli nejakú ideu,“ uviedla Zuzana Aufrichtová. Koncom marca tento návrh odklepli aj mestskí poslanci a už pár dní visí vedľa tabuľky s nápisom Godrova ulica aj ďalšia - Ulica Borisa Nemcova.


„Významom tohto gesta je, aby ruské veľvyslanectvo malo adresu na Ulici Borisa Nemcova a aby ruskí štátni úradníci mali meno tohto zastreleného opozičného politika stále na očiach pri korešpondencii, uvádzaní adresy atď.," vysvetľuje aktivista Jakub Lipták z občianskej iniciatívy Ľudská mierka.
„S istotou možno povedať, že tomu sa ambasáda bude brániť, rovnako ako sa tomu bránila v Prahe a zmenila si adresu podľa vedľajšej priľahlej ulice. V Bratislave to ambasáda bude mať ešte jednoduchšie – teoreticky jej stačí umiestniť nový vchod do hornej polovice ulice a ostane jej adresa na Godrovej," hovorí. Pôvodná Godrova ulica pred ambasádou totiž stále ostala, iba jej časť premenovali na Ulicu Borisa Nemcova.

Polovičný efekt

Ľudská mierka prišla vo februári 2020 s návrhom premenovať Godrovu ulicu pred ruským veľvyslanectvom na Ulicu Borisa Nemcova po vzore metropol ako napríklad Praha, Washington, Kyjev či Vilnius. „Sme radi, že staromestskí radní sa nášho nápadu chopili a zrealizovali ho. Toľko pochvala. Samotná realizácia totiž je, ako sme už zvyknutí, iba taká polovičatá,“ reaguje aktivista.

Keď prišli s nápadom dať časti Godrovej nové meno, občianska iniciatíva považovala za ideálne riešenie premenovať úsek Godrovej od Palisád po Galandovu. „Tak by to dávalo zmysel, nová Ulica Borisa Nemcova by začínala aj končila na križovatke, ako je to v prípade takmer všetkých ulíc. No v tomto prípade staromestskí radní prijali také riešenie, že Godrova znenazdajky končí zhruba v polovici úseku, v ktorom sa dotýka pozemku ruského veľvyslanectva, a tam už zrazu začína Ulica Borisa Nemcova,“ upozorňuje Lipták.

Foto ulice v galérii

„Inými slovami, ruská ambasáda sa na Ulici Borisa Nemcova ocitla len tak z polovice. Dôvod na toto riešenie bol dozaista taký, aby boli zachované adresy Godrova 1 a 3 a aby si ich obyvatelia nemuseli meniť doklady,“ zamýšľa sa. Domácim toto riešenie vyhovuje, aktivista ho však považuje za polovičné.