Šéf Národnej kriminálnej agentúry Branislav Zurian odišiel z funkcie rovno do civilu pár mesiacov po tom, čo proti nemu vypovedal dôstojník SIS Boris Beňa. Podľa neho mu dodával informácie o sledovaní a odpočúvaní Ľudovíta Makóa, súčasného kajúcnika hneď v niekoľkých vyšetrovaniach. Zurian na neho za to podal trestné oznámenie, s ktorým sa podľa neho zatiaľ nič neudialo. Dlhoročný policajt kedysi pôsobil ako operatívec aj v tíme, ktorý dostal Mikuláša Černáka, a po odchode sa chystal živiť ako vysokohorský nosič.

Budúcnosť s krošňou

Zurian odslúžil v zbore spolu 23 rokov. Po štyridsiatke sa však do dôchodku nechystal. Chcel ostať aktívny a plánoval sa venovať svojmu koníčku. „Budem zatiaľ robiť nosiča na vysokohorskej chate. Dohodol som sa s dvoma chatármi, takže budem chodiť striedavo na jednu a na druhú,“ povedal nám Zurian. V čase, keď sme sa s ním rozprávali, bol už dva dni civilom. O pár dní na to mu jeho bývalí kolegovia vyrazili dvere, prehľadali byt a vznieslu voči nemu obvinenie. V tom čase sa však nachádzal v zahraničí a tak ho nemohli rovno "zbaliť". 

Hoci sa hovorilo o tom, že ho do odchodu dotlačili, on to popieral.  „Nie je to pravda, nik ma nenútil odísť. Bolo to moje rozhodnutie,“ vraví Zurian a dodáva, že chcel zároveň zmeniť prostredie. JV NAKA sa však hovorilo o tom, že dostal ultimátum, buď odíde bude obvinený na slobode alebo neodíde a skončí vo väzbe. Jeho nedobrovoľný koniec v zbore označil pár dní pred Zurianovým obvinením za nezmysel aj policajný prezident Peter Kovařík. Bývalý šéf NAKA však jasne pomenoval veci, ktoré mu prácu rozhodne neuľahčovali. Súvisia s kauzou, v ktorej proti nemu stojí bývalý zástupca riaditeľa SIS. „Moja kariéra sa neskončila pre zločinca Beňu. Som však zaskočený tým, že z doživotia, ktoré mu hrozilo, mu navrhujú päťročnú podmienku. Najviac prekvapivé však je, že prokurátor Kysel nechcel počuť pravdu, pretože podľa mňa veci, ktoré rozpráva pán Beňa vo vzťahu ku mne, sú nezmysel a je to klamstvo. Nedal mi možnosť vyjadriť sa. Teraz mi to dáva zmysel, keď mu dávajú podmienku,“ vraví Zurian. Podľa neho sa Beňa snaží vykúpiť a svojimi výpoveďami zakrýva vlastnú trestnú činnosť. „Koncom februára som podal na Beňu trestné oznámenie a doteraz ma nik nevypočul,“ šokuje Zurian. Čo sa týka Beňových tvrdení a s tým spojenej hrozby trestného konania proti nemu, bývalý šéf NAKA hovorí, že zatiaľ nekontaktoval žiadneho advokáta. „Necítim sa ani len podozrivý, nieto ešte vinný. Ak by toto bol trestný čin, musel by byť obvinený aj pán doktor Kysel. Zúčastňoval sa na pravidelných poradách so SIS, kde sme sa konkrétne rozprávali o tom, aké informačno-technické prostriedky budú použité, kde a na koho,“ dodáva Zurian. 

Vynášanie?

Proti Zurianovi vypovedá bývalý prvý námestník Slovenskej informačnej služby Boris Beňa. Ten uzavrel s prokurátorom dohodu o vine a treste a dostal sa tak von z väzby. Beňa svedčí aj proti bývalému šéfovi samotnej tajnej služby Vladimírovi Pčolinskému, ktorého na post dosadilo Kollárovo hnutie Sme rodina. Beňa tvrdí, že to bol práve Zurian, kto mu dával informácie zvnútra NAKA o vyšetrovaniach. Prezradil mu vraj napríklad aj to, že NAKA odpočúva Ľudovíta Makóa. Ten sa to následne od Beňu dozvedel. Beňove výpovede pokladá prokuratúra očividne za dôveryhodné, pretože s ním uzavrela dohodu o vine a treste v prípade prijímania úplatku a ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti. To je v podstate priznanie viny a akceptovanie trestu bez dlhého súdneho procesu. Beňu už prepustili z väzby domov. Zaujímavé je, že mu pôvodne hrozil až doživotný pobyt za mrežami, polícia ho totiž prvotne obvinila aj z vydierania, ktoré však neskôr prekvalifikovali na úplatkárstvo. Môže vyviaznuť len s päťročnou podmienkou. Na slobode je aj Makó, bývalý riaditeľ Kriminálneho úradu finančnej správy, ktorý pre políciu vypovedá o zločinoch ako kajúcnik tiež.

Styčný dôstojník

Zurian po prevalení Beňovej výpovede pre Denník N tvrdil, že ho bývalý policajný prezident Milan Lučanský poveril funkciou styč ného dôstojníka smerom k Slovenskej informačnej službe. Jeho náprotivkom bol Boris Beňa. „Aby sa nestretávali všetci policajti so všetkými príslušníkmi SIS, tak je na to styčný dôstojník polície, ktorý si vymieňa so styčným dôstojníkom SIS informácie,“ vysvetľoval Zurian v rozhovore. Podľa neho však polícia neinformovala SIS o pripravovaných akciách. „To nikdy. Skôr si vymieňame informácie. Vedeli napríklad, že vyšetrujeme trestnú činnosť sudcov, a povedali, že aj oni k tomu majú nejaké informácie. Tie nám poskytli,“ tvrdil Zurian. Beňovi vraj dôveroval ako funkcii. „Mal previerku na prísne tajné, ako ju mám aj ja, a oprávnené osoby sa medzi sebou môžu rozprávať o všetkých veciach. Samozrejme, nepredpokladáte, že tá oprávnená osoba to povie neoprávnenej osobe, a už vôbec nie, že to povie tej, na ktorej robíte,“ dodal Zurian.

Očierňuje?

Bývalý šéf elitných policajtov potom opísal, ako mu jeden večer Beňa zavolal a spýtal sa, či sa môžu pracovne stretnúť. Na stretnutí ho údajne informoval o tom, že polícia pracuje na príslušníkovi SIS. „Reagoval som prekvapene. Nato mi povedal meno daného príslušníka, čo je asi stále utajovaná skutočnosť. Bol som dosť pohoršený a spýtal som sa, či to myslí vážne, že ten človek je ich príslušníkom,“ povedal v rozhovore, no dodal, že nemôže potvrdiť, že Makó bol príslušníkom SIS. Poprel, že by Beňovi povedal, že bolo začaté trestné stíhanie vo veci úkladnej vraždy, kde mal ako podozrivý vystupovať Makó, a že bolo nasadené odpočúvanie nielen na neho, ale aj ďalšie štyri osoby. Zurian potvrdil, že aj v čase rozhovoru mali NAKA a SIS rozrobených spoločne niekoľko prípadov. „Na stretnutiach, kde sa o týchto prípadoch rozprávame, sa zúčastňujú nielen policajti, prí slušníci SIS, ale napríklad aj prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry. Nikto z nás však nepredpokladá, že niekto pôjde za zločineckou skupinou a bude rozprávať o tom, čo na stretnutí bolo alebo na koho sú ITP (informačno-technické prostriedky, teda odpočúvanie). Aj keby to stretnutie prebehlo tak, ako hovorí Beňa, tak on bol vtedy oprávnenou osobou s previerkou na prísne tajné,“ doplnil. Exriaditeľ NAKA považuje Makóa za jedného z najväčších zločincov, ktorí sa podľa jeho slov držali hesla - Buď si hráč, alebo sráč. „V jeho prípade bol tým hráčom po zadržaní asi dve hodiny,“ doplnil Zurian.

Zneužil Lučanský právomoc?

Zurianove vysvetlenia o tom, prečo komunikoval s Beňom, nepresvedčili bývalého vyšetrovateľa Jozefa Šáteka. „Zdá sa, že hromy-blesky prídu čo nevidieť, lebo Zurian, zjavne vyľakaný, požiadal o odchod do civilu, a to hneď k pätnástemu máju, o štyri dni, čo je teda nezvyčajný termín. Zdá sa, že pragmatizmus zvíťazil, predpokladám, že mu dali na výber, okamžite odísť „dobrovoľne“ na vlastnú žiadosť aj s odchodným a výsluhovým dôchodkom alebo to bude veľká hanba pre všetkých, keď ho ešte ako riaditeľa NAKA obvinia a pozastavia mu výkon služby,“ myslí si Šátek. Zurianovo presviedčanie, že nemohol vedieť, že námestník SIS Boris Beňa posúva informácie od neho mafii, nepokladá za dôveryhodné. „Vtedajší prezident Lučanský v zmysle zákona o utajovaných skutočnostiach, prípadne ani iných zákonov nemal žiadnu právomoc iného príslušníka polície ústne, pravdaže ani písomne, poveriť funkciou „styčného dôstojníka“, ktorý ho môže ľubovoľne a nekontrolovateľne pri osobných kontaktoch s príslušníkom SIS informovať o utajovaných skutočnostiach z prostredia operatívneho vyšetrovania a vyšetrovania trestných vecí. Ak by skutočne bolo preukázané, že takýto ústny pokyn Milan Lučanský vydal voči Branislavovi Zurianovi, potom ako verejný činiteľ prekročil svoju právomoc a konal v rozpore so zákonom,“ myslí si Šátek. A dopĺňa, že Zurian ako policajný funkcionár by mal poznať zákony upravujúce práva a povinnosti v súvislosti s nakladaním s utajovanými skutočnosťami akéhokoľvek stupňa utajenia. „Pán Šátek nebol na tom stretnutí s Beňom, tak neviem, odkiaľ čerpá informácie. Radšej nech sa pozrie do minulosti a vyjadruje sa k únosu Michala Kováča mladšieho a nie k mojej osobe,“ reaguje na to Zurian.

Neinformovaný

Ako sme sa dozvedeli z pro stredia NAKA, Zurianovi vraj nie všetci jeho podriadení dôverovali. On však vysvetľoval, že neinformovanie malo byť výsledkom kontrolného mechanizmu, ktorý nastavil policajný prezident a dozorový prokurátor tak, že žiadny funkcionár NAKA nevie, čo vyšetrovacia pracovná skupina robí. Ďalším faktorom však mohol byť jeho blízky vzťah k Milanovi Lučanskému. Bol to totiž on, kto zástupcu okresného policajného riaditeľa v Poprade doviedol do NAKA, najskôr ako šéfa Národnej protizločineckej jednotky a neskôr ho vymenoval za riaditeľa celej agentúry. „V agentúre pritom predtým pracovali aj iní šikovní policajti, ktorí by mohli nastúpiť do tejto funkcie,“ myslí si jeden z našich zdrojov. Lučanský uprednostnil Zuriana, ktorého spoznal v čase, keď vyšetroval zločiny Mikuláša Černáka. Budúci riaditeľ NAKA vtedy pôsobil ako operatívec na Úrade boja proti organizovanej kriminalite.

Rozpad vedenia?

Elitná kriminálna agentúra po rýchlom odchode riaditeľa ostáva prakticky bez vedenia, pretože okrem Zuriana zároveň končí jeho zástupca Patrik Jurík a šéf bratislavskej pobočky Ján Štefanák. Podľa policajného prezidenta Petra Kovaříka však fungovanie NAKA nie je ohrozené. „Najvyššie vedenie NAKA je rozdelené na riaditeľa a dvoch zástupcov. Momentálne sú stále vo funkcii dvaja zástupcovia. V prípade potreby bude niekto poverený riadením NAKA, pokým nebude riadny riaditeľ NAKA, zatiaľ takáto potreba nie je. Aj každý riaditeľ odboru má dvoch zástupcov, takže do riadneho výberového konania na riaditeľa odboru budú viesť oni dvaja odbor v Bratislave. Už dnes (v pondelok - pozn. red.) bude vyhlásené riadne výberové konanie,“ hovorí Kovařík. Rovnaký názor má minister Roman Mikulec. „Tak ako v prípade pána Zuriana, aj v prípade odchodu ďalších funkcionárov Národnej kriminálnej agentúry dôverujem prezidentovi Policajného zboru, že zabezpečí plynulý chod a fungovanie tohto prezidiálneho útvaru. Policajný prezident ma informoval, že vo veľmi krátkom čase bude vyhlásené riadne výberové konanie na riaditeľa Národnej kriminálnej agentúry,“ vraví Mikulec. Ten Zurianovu výpoveď rešpektuje. „Zároveň sa mu chcem poďakovať za 23 rokov jeho práce v Policajnom zbore. Každý má právo požiadať o ukončenie služobného pomeru na základe vlastného rozhodnutia, služobný úrad tento dôvod neskúma,“ tvrdí Mikulec.

Viac FOTO v GALÉRII >>

Vrátiť dôveru

Beňova výpoveď proti Zurianovi je len jedna z mnohých káuz, ktoré sa momentálne týkajú vysokopostavených policajtov. Podľa ministra Mikulca je teraz cieľom navrátenie dôvery v zbor. „Fungovanie Policajného zboru, práca polície a jej vnímanie občanmi je jedným z kľúčových bodov pripravovanej reformy zboru. Vlani dôvera občanov k práci polície vzrástla zo 41 na 45 percent a hoci išlo o pozitívny posun, uvedomujeme si, že toto číslo je stále nízke,“ tvrdí Mikulec. Reformu pripravuje jeho poradca a bývalý policajný prezident Jaroslav Spišiak, kedysi prezývaný slovenský Cattani. Ten sa k Zurianovi a k Beňovým tvrdeniam vyjadrovať nechce a odmieta akékoľvek spojenie s nečakaným koncom bývalého riaditeľa NAKA. „Do riadiacich a kompetenčných vzťahov Policajného zboru som sa ako poradca ministra nikdy neangažoval, neangažujem ani nemám dôvod sa angažovať. Mojou prioritou je pomáhať ministerstvu vnútra pri tvorbe koncepcie rozvoja Policajného zboru a s tým súvisiacich realizačných procesov,“ vraví Spišiak.