„Aha, veď to je naša prezidentka,“ drgla dievčina do kamarátky, keď videla, že oproti nich ide po dráhe letiska skupina ľudí okolo Zuzany Čaputovej. „To je Radičová? Bral by som Harabina,“ zavtipkovali chlapi postávajúci s pohármi v rukách pri jednom zo stánkov s občerstvením. Inak, Radičová, bola na Pohode tiež.

Na Pohode má totiž svoje miesto aj spoločenské dianie. Vrátane prezidentských „návštev“. Hlavy štátu rady prídu podebatovať a potom sa len tak prechádzať festivalom pomedzi potenciálnymi voličmi. Teda, s ochrankou a za veľkého záujmu médií a verejnosti. Politická prezentácia na nezaplatenie.

Trošku pomalší presun

„Nie je to o mne, ale o túžbe po zmene. Je to silný záväzok a vnímam to ako objednávku po nej,“ povedala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová na margo svojho zvolenia v úvode diskusie v piatok na obed na festivale Pohoda, ktorá tak trochu o Čaputovej bola, minimálne na ten čas, ktorý tam strávila.

Stan, kde diskutovala prezidentka bol plný. Desiatky ľudí počúvalo aj spoza šapita, ďalší si diskusiu pozreli na veľkoplošnej obrazovke na inom stagi. Po hodinovej debate si dala Čaputová „kolečko“ po Pohode. Prešla stan Európskej únie aj stánky neziskoviek.

Facebook za pár minút zahltili selfíčka návštevníkov festivalu. Každý sa chcel pochváliť, že sa stretol s prezidentkou. Nejeden jej podal ruku, alebo svoje dieťa. Apropo, deti, tie rozhodne vedia, s kým mali tú česť sa odfotiť, aj cudzinci to vedeli. Čaputová bola po celý čas v záujme okoloidúcich. Sem-tam sa napila vody, predsa len v tlačenici býva teplo, no stále rozdávala úsmevy. S nikým sa odfotiť neodmietla.

„Je to trošku iné, rýchlosť presunu z miesta na miesto je podstatne pomalšia. Je tu veľa ľudí, som ale vďačná za priazeň, ktorá sa mi dostala. Atmosféra, je tu tak ako po minulé roky vynikajúca,“  odpovedala médiám na otázku, aké je to byť na Pohode ako prezidentka a nie ako bežný človek.

Rapsódia pre prezidentku

Tím poradcov nedovolil prezidentke vynechať skupinku mladých ľudí spievajúcich Queen okolo klavíra a urobil dobre. Skupinka sa náležite rozrástla a spoločne s prezidentkou zaspievala Bohemian Rhapsody a veruže to bola taká rapsódia pre Čaputovú. Vypočujte si ju: 

Prezidentka náležite k príležitosti zvolila ležérny outfit, na ktorý u nej nie sme zvyknutý. Nám v bielych šatách s tmavými pásikmi, hnedou kabelkou, denimovou bundou a v svetlo tyrkysových teniskách tak trochu pripomínala vojvodkyňu Meghan. Čo si budeme hovoriť, z prezidentky ženy sa nám vďaka rozvážnemu rozprávaniu a fotogenickosti rodí tak trochu aj reprezentatívny vývozný artikel obdobný grácii členov kráľovských rodín.

Inšpirovala sa naša prezidentka Zuzana Čaputová outfitom na Pohodu od vojvodkyne zo Sussexu, Meghan? Možno...
Zdroj: TASR
Inšpirovala sa naša prezidentka Zuzana Čaputová outfitom na Pohodu od vojvodkyne zo Sussexu, Meghan? Porovnajte...
Zdroj: TASR/AP
Zuzana Čaputová na Pohode 2019: Na festival dorazila v ležérnom outfite. Tešila sa veľkej priazni ľudí.
Zdroj: Katarína Oravská

Na Pohode zaujala aj iná dáma  slovenskej politiky – Iveta Radičová, ktorá sa stala prvou ženou na poste premiérky Slovenska, bolo to ešte v roku 2010 a v politike sa už roky aktívne neangažuje, možno aj preto ju dojal potlesk, ktorý zožala, keď prišla diskutovať na tému spojené štáty európske. Na Pohode sme sa videli mihnúť aj europoslancov či iných mužov slovenskej politiky, no, čo sa týka tých, čo nám riadia štát, prím hrali na tohtoročnom festivale na trenčianskom letisku političky, možno dostávajú prednosť.

Expremiérka Iveta Radičová na Pohode 2019.
Zdroj: TONY ŠTEFUNKO
Anketa
Chceli by ste viac slovenských žien v politike?

FOTO prezidentky Zuzany Čaputovej z Pohody 2019 si pozrite v GALÉRII >>