Dve mená sudcov z trojčlenného senátu, ktorí mali hlasovať za oslobodenie Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovej zverejnil ešte v deň pojednávania Denník N. Aj s informáciami zo zákulisia, ktoré hovorili o údajne zlých vzťahoch v senáte a nekomunikácii. Proti oslobodeniu mala byť podľa informácií denníka len predsedníčka senátu. Tá však zverejnené informácie poprela.

Zásah do ich života?

Reakciu predsedníčky Ruženy Sabovej dnes sprostredkoval verejnosti predseda Špecializovaného trestného súdu Ján Hrubala. Ten nevylúčil ani trestnoprávnu dohru pre podozrivých z úniku informácií o hlasovaní senátu. „Špekulácie niektorých médií o tom, kto ako hlasoval, výrazne a bez opory v zákone zasahujú do osobného i profesijného života dotknutých sudcov,“ povedal a zároveň požiadal médiá, aby sa zdržali ďalšieho šírenia ničím nepodložených tvrdení.

Na snímke predseda Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) Ján Hrubala.
Na snímke predseda Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) Ján Hrubala.
Zdroj: TASR

Hlasovanie je tajné

Dvaja sudcovia, o ktorých Denník N napísal, že prehlasovali Sabovú to totiž celkom schytali od verejnosti. Hlasovanie senátu o vine a treste je pritom tajné. Zápisnica sa dáva do zapečatenej obálky a otvoriť ju môže len predseda odvolacieho senátu. „Únik informácie o tom, ako ktorí sudcovia hlasovali, dokonca pred vyhlásením rozsudku, považujem  preto nielen za nebezpečné, ale aj protizákonné. Dodám, že pre mňa je nevysvetliteľné z akých dôvodov k tomu došlo a čomu mal taký únik poslúžiť. Ozajstná záhada,“ reagoval, keď sme sa ho na to pýtali, predseda súdnej rady Ján Mazák.

Viac o procese a rozsudku v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej sa dočítate v najnovšom vydaní PLUS 7 DNÍ