Výberové konanie do Národného onkologického ústavu (NOÚ) sa bude robiť písomným overením. Uchádzači musia predložiť svoje projekty. Komisia následne vyhodnotí projekty bez uchádzačov podľa svojho uváženia.

Hovorkyňa z Ministerstva životného prostredia Zuzana Eliášová sa vyjadrila, že na konaní sa môžu zúčastniť vybraní pozorovatelia, ale nemôžu zasahovať. Z výberu vraj nechcú robiť mediálnu kampaň: „Na výberovom konaní sa môžu zúčastniť aj osoby, ktoré nie sú členmi výberovej komisie, avšak bez práva nahliadania do podkladov k výberovému konaniu, bez možnosti položiť uchádzačovi otázku a bez práva hodnotenia uchádzačov.“ Kto bude v komisii vyberať nového generálneho riaditeľa NOÚ nám hovorkyňa neprezradila.

Z ministerstva zdravotníctva nám nechceli povedať ani to, kto sa o tento prestížny flek uchádza.

Momentálne je dočasným riadením ústavu poverený potencionálny zať Fedora Flašíka, Tomáš Alscher. Riadenia sa ujal po tom ako odvolali Jozefa Valockého (SMER-SD). Toho dobehli problémy v onkologickom ústave. Pod jeho vedením chýbal personál a pacienti čakali na operácie dlhšie. Pred Valockým šéfoval Národnému onkologickému ústavu Jozef Dolinský.

Napriek tomu, že ministerstvo tají mená kandidátov, nám sa podarilo zistiť, z ktorých dvoch sa bude zajtra vyberať! Po zhodnotení písomných projektov komisia rozhodne v ten deň za zatvorenými dverami.

Podľa našich zistení sa mal uchádzať o post aj bývalý riaditeľ Jozef Dolinský, ten podľa medializovaných informácií odstúpil. Myslí si, že výber nie je transparentný. Aktuálny generálny riaditeľ je Tomáš Alscher, ktorý sa podľa našich informácií o šéfovskú stoličku uchádza. Druhý kandidát má byť MUDr. Patrik Palacka.

Tomáš Alscher

Je aktuálne šéfom NOÚ. Bol dočasne poverený vedením po odvolaní Jozefa Valockého. Začínal v ústave ako námestník. Je takmer rodina marketingového mága Fedora Flašíka. Je dlhoročným partnerom jeho dcéry Doroty. Angažuje sa aj v komunálnej politike. Ako poslanec figuruje v mestskej časti Ružinov za SMER-SD.

Alscher potvrdil, že sa zajtra výberového konania zúčastní. Podľa niektorých je jasným víťazom. Zaujímalo nás či je podľa neho voľba generálneho riaditeľa transparentná a je stotožnený, že sa bude rozhodovať neverejne: „Neviem o tom, takúto informáciu nemám. Ja som prisľúbil, že svoj projekt zverejním po.“ Prečo sú detaily okolo výberu utajované sa máme podľa Alschera pýtať na iných miestach: „Pýtate sa na nesprávnej adrese. Nie som organizátorom výberového konania. To je v kompetencii ministerstva. Neviem sa k tomu vyjadriť."

Vraj je horúci kandidát: Zať Fedora Flašíka a mestský poslanec za Ružinov (SMER-SD), Tomáš Alscher chce byť generálnym riaditeľom NOÚ.
Vraj je horúci kandidát: Zať Fedora Flašíka a mestský poslanec za Ružinov (SMER-SD), Tomáš Alscher chce byť generálnym riaditeľom NOÚ.
Zdroj: Archív

Jozef Dolinský

Onkológ a bývalý riaditeľ NOÚ. Podporu Dolinského návratu na čelo NOÚ vyjadrili v petícii aj zamestnanci, pacienti a ich príbuzní. To však vzbudilo nevôľu vedenia NOÚ. Pred pár dňami kandidatúru zrušil.

Bývalý riaditeľ:  Jozef Dolinský sa tiež hlási.
Bývalý riaditeľ: Jozef Dolinský sa tiež hlási.
Zdroj: Matej Kalina

Patrik Palacka

Primár oddelenia chemoterapie v NOÚ. V minulosti sa hlásil aj na medicínskeho riaditeľa NOÚ, ale neuspel. Post získal Juraj Pechan. Pechan operoval šéfa parlamentu Andreja Danka, keď mu zobrali kus žalúdka.

Tretí kandidát: Patrik Palacka.
Tretí kandidát: Patrik Palacka.
Zdroj: Július Dubravay

Redakcia Plus7Dní kontaktovala kandidátov a požiadala ich o vyjadrenie, na ktoré čakáme.

Jozef Dolinský sa nám k jeho zrušenej kandidatúre vyjadril:

"V ústave pracujem už 19 rokov, prakticky od úplneho začiatku svojej medicínskej kariéry, považujem ho preto doslova za svoju srdcovú záležitosť. V NOÚ som prešiel viacerými pracoviskami a pozíciami, až som sa v roku 2012 stal jeho riaditeľom a takmer 5 rokov som ho úspešne viedol. Som presvedčený, že ústavu rozumiem a mám jasnú víziu o jeho ďalšom smerovaní.Prihlásil som sa aj preto, že chcem prinavrátiť dôveru pacientov v našu inštitúciu. Pacient a jeho rodina musia byť pre nás na prvom mieste. NOÚ čelí už niekoľko mesiacov vážnej existenčnej kríze, do ktorej sa dostal kvôli nesprávnym krokom bývalého vedenia. Práve preto som očakával a je to vo verejnom záujme, aby výberové konanie bolo transparentné a férové. Ministerstvo zdravotníctva však mnoho vecí tají, procesy prebiehajú za zatvorenými dverami bez kontroly verejnosti, či nezávislých strán.Myslím si, že najsprávnejším a zároveň najspravodlivejším riešením by bolo toto výberové konanie jednoducho zrušiť a pripraviť nové – skutočne verejné a transparentné. Ak výber prebehne zajtra – nezúčastním sa."