Tip na článok
Národný Onkologický ústav: Zajtra prebehne voľba nového generálneho riaditeľa.

Zvláštna voľba nového generálneho riaditeľa v Národnom onkologickom ústave! Taja kandidátov!

Už zajtra za zatvorenými dverami komisia rozhodne, kto bude šéfovať Národnému onkologickému ústavu. Ministerstvo nám nemôže povedať, kto sa o miesto uchádza. My vieme, kto je v hre!

Galéria k článku (6 fotografií )
Národný Onkologický ústav: Ponúkol pacientom v čakárni deky a teplý čaj po tom čo cez pokazené otváracie dvere klesla teplota v čakárni. Problém bol vyriešený za niekoľko minút
Budova Národného onkologického ústavu: Bude mať nového šéfa.
Národný Onkologický ústav: Ponúkol pacientom v čakárni deky a teplý čaj po tom čo cez pokazené otváracie dvere klesla teplota v čakárni. Problém bol vyriešený za niekoľko minút

Výberové konanie do Národného onkologického ústavu (NOÚ) sa bude robiť písomným overením. Uchádzači musia predložiť svoje projekty. Komisia následne vyhodnotí projekty bez uchádzačov podľa svojho uváženia.

Hovorkyňa z Ministerstva životného prostredia Zuzana Eliášová sa vyjadrila, že na konaní sa môžu zúčastniť vybraní pozorovatelia, ale nemôžu zasahovať. Z výberu vraj nechcú robiť mediálnu kampaň: „Na výberovom konaní sa môžu zúčastniť aj osoby, ktoré nie sú členmi výberovej komisie, avšak bez práva nahliadania do podkladov k výberovému konaniu, bez možnosti položiť uchádzačovi otázku a bez práva hodnotenia uchádzačov.“ Kto bude v komisii vyberať nového generálneho riaditeľa NOÚ nám hovorkyňa neprezradila.

Z ministerstva zdravotníctva nám nechceli povedať ani to, kto sa o tento prestížny flek uchádza.

Momentálne je dočasným riadením ústavu poverený potencionálny zať Fedora Flašíka, Tomáš Alscher. Riadenia sa ujal po tom ako odvolali Jozefa Valockého (SMER-SD). Toho dobehli problémy v onkologickom ústave. Pod jeho vedením chýbal personál a pacienti čakali na operácie dlhšie. Pred Valockým šéfoval Národnému onkologickému ústavu Jozef Dolinský.

Napriek tomu, že ministerstvo tají mená kandidátov, nám sa podarilo zistiť, z ktorých dvoch sa bude zajtra vyberať! Po zhodnotení písomných projektov komisia rozhodne v ten deň za zatvorenými dverami.

Podľa našich zistení sa mal uchádzať o post aj bývalý riaditeľ Jozef Dolinský, ten podľa medializovaných informácií odstúpil. Myslí si, že výber nie je transparentný. Aktuálny generálny riaditeľ je Tomáš Alscher, ktorý sa podľa našich informácií o šéfovskú stoličku uchádza. Druhý kandidát má byť MUDr. Patrik Palacka.

Tomáš Alscher

Je aktuálne šéfom NOÚ. Bol dočasne poverený vedením po odvolaní Jozefa Valockého. Začínal v ústave ako námestník. Je takmer rodina marketingového mága Fedora Flašíka. Je dlhoročným partnerom jeho dcéry Doroty. Angažuje sa aj v komunálnej politike. Ako poslanec figuruje v mestskej časti Ružinov za SMER-SD.

Alscher potvrdil, že sa zajtra výberového konania zúčastní. Podľa niektorých je jasným víťazom. Zaujímalo nás či je podľa neho voľba generálneho riaditeľa transparentná a je stotožnený, že sa bude rozhodovať neverejne: „Neviem o tom, takúto informáciu nemám. Ja som prisľúbil, že svoj projekt zverejním po.“ Prečo sú detaily okolo výberu utajované sa máme podľa Alschera pýtať na iných miestach: „Pýtate sa na nesprávnej adrese. Nie som organizátorom výberového konania. To je v kompetencii ministerstva. Neviem sa k tomu vyjadriť."

Vraj je horúci kandidát: Zať Fedora Flašíka a mestský poslanec za Ružinov (SMER-SD), Tomáš Alscher chce byť generálnym riaditeľom NOÚ.
Vraj je horúci kandidát: Zať Fedora Flašíka a mestský poslanec za Ružinov (SMER-SD), Tomáš Alscher chce byť generálnym riaditeľom NOÚ.
Archív

Jozef Dolinský

Onkológ a bývalý riaditeľ NOÚ. Podporu Dolinského návratu na čelo NOÚ vyjadrili v petícii aj zamestnanci, pacienti a ich príbuzní. To však vzbudilo nevôľu vedenia NOÚ. Pred pár dňami kandidatúru zrušil.

Bývalý riaditeľ:  Jozef Dolinský sa tiež hlási.
Bývalý riaditeľ: Jozef Dolinský sa tiež hlási.
Matej Kalina

Patrik Palacka

Primár oddelenia chemoterapie v NOÚ. V minulosti sa hlásil aj na medicínskeho riaditeľa NOÚ, ale neuspel. Post získal Juraj Pechan. Pechan operoval šéfa parlamentu Andreja Danka, keď mu zobrali kus žalúdka.

Tretí kandidát: Patrik Palacka.
Tretí kandidát: Patrik Palacka.
Július Dubravay

Redakcia Plus7Dní kontaktovala kandidátov a požiadala ich o vyjadrenie, na ktoré čakáme.

Jozef Dolinský sa nám k jeho zrušenej kandidatúre vyjadril:

"V ústave pracujem už 19 rokov, prakticky od úplneho začiatku svojej medicínskej kariéry, považujem ho preto doslova za svoju srdcovú záležitosť. V NOÚ som prešiel viacerými pracoviskami a pozíciami, až som sa v roku 2012 stal jeho riaditeľom a takmer 5 rokov som ho úspešne viedol. Som presvedčený, že ústavu rozumiem a mám jasnú víziu o jeho ďalšom smerovaní.Prihlásil som sa aj preto, že chcem prinavrátiť dôveru pacientov v našu inštitúciu. Pacient a jeho rodina musia byť pre nás na prvom mieste. NOÚ čelí už niekoľko mesiacov vážnej existenčnej kríze, do ktorej sa dostal kvôli nesprávnym krokom bývalého vedenia. Práve preto som očakával a je to vo verejnom záujme, aby výberové konanie bolo transparentné a férové. Ministerstvo zdravotníctva však mnoho vecí tají, procesy prebiehajú za zatvorenými dverami bez kontroly verejnosti, či nezávislých strán.Myslím si, že najsprávnejším a zároveň najspravodlivejším riešením by bolo toto výberové konanie jednoducho zrušiť a pripraviť nové – skutočne verejné a transparentné. Ak výber prebehne zajtra – nezúčastním sa."

VIDEO Plus 7 Dní