Tip na článok

Na zvolenskom úrade práce vyhrávali výberové konania vyvolení

Riaditeľ úradu práce odovzdával podriadeným životopisy vopred vybratých výhercov výberových konaní spolu s menami ľudí, ktorí ich prijatie „odporučili“.

Úrad práce vo Zvolene má oficiálneho riaditeľa, ale z úzadia ho ovláda miestna klika strany Smer na čele s poslancom Národnej rady Jánom Senkom. To je ten postarší pán z Detvy, ktorý sa v parlamente zviditeľnil len vtedy, keď sa potúžený alkoholom pokúšal kritizovať opozíciu, ibaže mal problém sformulovať zmysluplnú vetu.

A práve tento poslanec často rozhoduje o tom, kto bude na úrade zamestnaný, na akej pozícii, a ešte aj o tom, od ktorého dňa má nastúpiť. Aspoň tak to vyzerá podľa dokumentov, ktoré získal týždenník PLUS 7 DNÍ.

Poslanec Senko: Tvrdí, že riaditeľa o prijatie svojich známych na zvolenský úrad nežiadal, len o nich podával referencie. Dole po jeho slávnom vystúpení v parlamente. Foto: www.nrsr.sk

Označkovaní

„Chcete vedieť, podľa čoho sa obsadzujú miesta na rôznych úradoch? Pozrite si papiere uchádzačov o zamestnanie na úrade práce vo Zvolene.“ S týmito slovami sme dostali do rúk kopu papierov.

Ide o dokumenty týkajúce sa konkrétnych záujemcov o prácu na úrade. Väčšina z nich sú životopisy s vyčiernenými osobnými údajmi alebo žiadosti o prijatie do zamestnania. Na niektorých sú celkom hore, buď v pravom, alebo v ľavom rohu, rukou dopísané poznámky. Stručné a veľavravné. Pri menách viacerých uchádzačov je napríklad poznámka „OR Smer Detva“ a pri jednom zase „OR Smer Zvolen“.

Pri ďalších sú mená osôb spájaných so stranou Smer - Roman Malatínec, to je poslanec Banskobystrického samosprávneho kraja, Marián Siekela, predseda Okresnej rady Smeru v Krupine, alebo Miroslav Náhlik, prednosta Obvodného úradu vo Zvolene. Najčastejšie na papieroch svieti meno poslanca Jána Senka. Pri životopise nejakého inžiniera Jozefa Adama je dokonca napísané „Senko - šéf hosp. správy od 1. 1. 2013“.

Podarilo sa nám zistiť, že všetkých uchádzačov o zamestnanie, ktorí mali na svojich papieroch rukou napísané meno nejakého smeráckeho funkcionára či tajomný odkaz na Okresné rady Smeru vo Zvolene a Detve, boli na Úrade práce vo Zvolene do zamestnania prijatí. Spomínaný inžinier Adam získal pozíciu šéfa hospodárskej správy. Prijatý bol 1. januára 2013.

Vopred označení: Riaditeľove poznámky na životopisoch majú ukazovať, kto koho pretláčal. Foto: Ľudmila Lacková

Vraj žiadny nátlak

Na význam poznámok na papieroch uchádzačov o zamestnanie sme sa opýtali riaditeľa Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVR) vo Zvolene Milana Beľu, inak člena Okresnej rady Smeru v Detve. „Áno, je to môj rukopis,“ priznal Beľa.

Poznámky na životopisoch jednotlivých uchádzačov sú vraj jeho práca a záhadnú spojitosť s menami predstaviteľov Smeru hneď aj prostoducho vysvetlil: „Znamená to, kto mi toho človeka odporučil. Napríklad tu je napísané Senko - to je pán poslanec Senko. Osobne ho poznám. On mi odporučil tento životopis, tak prečo by som si to nezapísal. Musím vedieť, že ten človek mi voľakedy zadal takýto životopis a bude sa pýtať, či sme robili výberové konanie, či nerobili.“

Na otázku, ako mali zapísané poznámky dešifrovať jeho podriadení, riaditeľ odpovedá: „Pre mojich podriadených tieto poznámky neznamenajú nič. Je pravda, že pani Ostrihoňovú som poprosil, aby na výberové konanie pozvala napríklad aj tieto osoby,“ ukazuje riaditeľ na označené životopisy, „a dal som jej podklady. Na tom nevidím nič zlé. Ani jednému podriadenému som nič nehovoril, nevyvíjal som žiadny nátlak. Výberové konanie prebehlo podľa zákona a nie vždy sedím v komisii ja.“

Zjednotené vysvetlenie

Poslanec Senko nenabral odvahu, aby nám zdvihol telefón. Otázky si dal poslať písomne a písomne aj odpovedal: „Tvrdenie pána Beľu o tom, že som opakovane žiadal o prijatie konkrétnych ľudí do zamestnaneckého pomeru na úrade, zásadne odmietam. Pán riaditeľ sa na mňa obrátil so žiadosťou o môj názor na pána Adama, ktorý požiadal o prijatie do zamestnania na ÚPSVR vo Zvolene. Pána Adama poznám, v minulosti sme spoločne pracovali. Podal som mu kladné referencie. Nešlo o iniciatívu z mojej strany.“

Či už poslanec Senko následne kontaktoval riaditeľa Beľu a spolu si situáciu „vydiskutovali“, si môžeme len domýšľať. Isté je len to, že po pár dňoch zmenil Beľa rétoriku.

„Po preverení súvislostí získania životopisov, ktorých fotokópie ste mi ukázali, som zistil, že originály týchto životopisov na úrad práce doručili osobne sami žiadatelia. Za mylne poskytnutú informáciu sa vám ospravedlňujem. Pri väčšom množstve životopisov a dlhšom časovom rozmedzí nie je možné, aby som si pamätal všetky podrobnosti,“ povedal nám Beľa.

„Platí, že meno pána Senka, ale aj iných osôb som si napísal na životopis pri získavaní referencií na uchádzačov, ale v žiadnom prípade tieto osoby nezasahovali do výberového konania.“

Bezchybné

O vlastný pohľad na mašinériu prijímania zamestnancov na úrade vo Zvolene sme požiadali bývalú vedúcu osobného úradu Eleonóru Ostrihoňovú, ktorú riaditeľ Beľa podľa vlastných slov oboznamoval s „odporúčaním“ smerákov na prijatie konkrétnych osôb.

„Papiere, ktoré mi ukazujete, prešli všetky mojimi rukami. Áno, aj s riaditeľovými poznámkami. Dostávala som ich od neho osobne s pokynom - týchto ľudí treba prijať. Nie pozvať na výberové konanie. Prijať do zamestnania. Samozrejme, že oficiálne sme robili výberové konanie. Oznam o voľnom pracovnom mieste sme vždy zverejnili na webe pekne na prvé strany a viseli tam vždy s dostatočným predstihom.

Náš úrad nemohol nikto napadnúť, že niečo nerobíme transparentne. Ako vedúca osobného úradu som na úrade práce vo Zvolene pracovala desať rokov a všetky výberové konania som zabezpečovala ja. Na tých chybu nenájdete. Keby to záležalo na riaditeľovi Beľovi, tak životopisy s rukou dopísanými poznámkami máme priamo v spisoch. Jemu to bolo jedno. Ak som chcela mať ja všetko v poriadku, bola som nútená protežovaných uchádzačov požiadať ešte o jeden životopis, ktorý sme mohli použiť oficiálne.

Oni sa, pravdaže, čudovali, načo nám je ďalší, a ja som si musela vymýšľať, že tam potrebujeme aktuálny dátum. Nemohla som im predsa povedať, že ten pôvodný síce máme, ale je nepoužiteľný, lebo riaditeľ si k ich menu vlastnou rukou napísal nejakého smeráckeho funkcionára.“

Vyhrá, kto má

Ak o každom voľnom mieste bola verejnosť informovaná a vždy prebehlo výberové konanie, ako sa darilo zabezpečiť, aby vyhrali práve protežanti?

Údajná naivita tejto otázky vyvolala úsmev na tvári pani Ostrihoňovej. „Súčasťou výberového konania je vždy aj ústny pohovor. Komisia dáva uchádzačovi otázky a uspeje ten, u ktorého potrebujeme, aby uspel. Ostatní uchádzači nemajú šancu výberové konanie napadnúť, lebo pri ústnom pohovore svojich konkurentov nie sú prítomní. Oni nemajú odkiaľ vedieť, či boli lepší, alebo nie. To vedia len členovia komisie a tých určuje riaditeľ Beľa.“

Bývalá personalistka zdôrazňuje, že s takým okatým, bezuzdným obsadzovaním úradu po straníckej linke sa stretla až za riaditeľovania smeráckeho kádra Beľu. „Dvadsaťdva rokov som pracovala v systéme, ale nič podobné som predtým nezažila. To neexistovalo.“

VIDEO Plus 7 Dní