Prvý námestník generálneho prokurátora René Vanek podľa informácií PLUS 7 DNÍ 8.apríla zrušil rozhodnutie vyšetrovateľky Národnej kriminálnej agentúry o vznesení obvinenia voči bývalej riaditeľke nemocnice Márii Domčekovej a spol. Osem osôb – členovia Dozornej rady a výberovej komisie – obvinila vyšetrovateľka ešte v septembri minulého roku.

Jednu osobu, konkrétne Katarínu Hreusovú, obvinila vyšetrovateľka vo februári tohto roka. Prípad vrátil prokurátor naspäť na stôl vyšetrovateľke. „Prikazuje sa vyšetrovateľke Prezídia Policajného zboru, Národnej kriminálnej agentúry, Národnej protikorupčnej jednotky, Expozitúra Západ, Nitra, aby o veci konala a rozhodla,“ píše sa v uznesení Generálnej prokuratúry, ktoré má PLUS 7 DNÍ k dispozícii.

Celé rozhodnutie má 31 strán. Vanek rozhodol, že vznesením obvinenia voči deviatim osobám z kauze nákupu CT-čka bol porušený zákon v neprospech všetkých obvinených. Rozhodnutie vyšetrovateľky napadli právni zástupcovia na generálnej prokuratúra ešte v novembri minulého roku.

Proti vyšetrovateľke

Okrem Domčekovej a Hreusovej boli obvinení aj námestníci riaditeľa nemocnice Anton Pobjecký a Jozef Gajdarík. PLUS 7 DNÍ nedávno informoval, že obaja stále pôsobia v Nemocnici Alexandra Wintera v Piešťanoch ako sekční riaditelia.

Medzi obvinenými bol aj Michal Straka známy ako raper Ego, Marek Brezinčan, Lukáš Kmeťo a Drahoslava Kupcová. Paradoxom je, že podľa informácií PLUS 7 DNÍ mala vyšetrovateľka v pláne čoskoro podať na prokuratúru návrh na podanie obžaloby.

Čítajte viac:

Nič sa nezmenilo: Obvinení z kauzy predraženého CT podnikajú ďalej

Politické zemetrasenie

Pripomeňme si, že zákazku na nákup CT prístroja získala spoločnosť Medical Group SK, v ktorej v minulosti pôsobil podpredseda Smeru-SD Pavol Paška.

Piešťanská nemocnica podpísala s danou firmou zmluvu na 1,6 milióna na nákup prístroja, čo bolo o 600-tisíc eur viac, ako vysúťažilo predchádzajúce vedenie nemocnice.

Po prevalení predraženého nákupu kauza CT zatriasla nielen piešťanskou nemocnicou, ale aj politickou scénou. V Smere-SD padali najvyššie hlavy. Ako prvá skončila vo funkcii ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská. Spolu s ňou musela zložiť funkciu podpredsedníčky Národnej rady Renáta Zmajkovičová, ktorá v nemocnici sedela v Dozornej rade.

Táto kauza vyvolala veľké ohlasy verejnosti, občania protestovali v uliciach hlavného mesta, ale aj v Košiciach, kde Pavol Paška žije. Po tomto tlaku napokon Paška oznámil, že končí vo funkcii predsedu Národnej rady a odchádza úplne z parlamentu. Premiér Robert Fico to uvítal a Pašku si nechal v strane naďalej ako podpredsedu.