Tip na článok
Miesto činu: Z tohto špeciálneho pracoviska mizli drahé lieky.

Zvrat v kauze škandalóznej krádeže onkoliekov. Vyšetrovateľ nečakane zmenil názor

Polícia konečne uzavrela vyšetrovanie kauzy, ktorá koncom roka 2015 zasiahla Slovensko. Vysvitlo vtedy, že deväť ľudí sa dlhodobo podieľalo na krádeži drahých onkologických liekov z Národného onkologického ústavu.

Galéria k článku (7 fotografií )
Národný onkologický ústav v Bratislave
Títo okrádali pacientov.
Špičkové zariadenie: Národný onkologický ústav v Bratislave sa stal dejiskom škandálu. Zamestnanci vraj kradli onkolieky.

Počas policajnej akcie boli zadržaní a vypočutí všetci podozriví. Väčšina z nich sa k skutku priznala. Neskôr všetci deviati prejavili záujem pristúpiť na dohodu o vine a treste. Zdá sa však, že po rozsiahlom dokazovaní má vyšetrovateľ na vec iný názor.

Ako nám totiž dal vedieť policajný hovorca Michal Szeiff, „vyšetrovanie vo vami uvedenom prípade bolo dňa 30. januára 2017 ukončené podaním návrhu na podanie obžaloby“.

Rozhodne súd?

V praxi to znamená, že ak sa s postupom vyšetrovateľa stotožní aj prokurátor, v prípade sa uskutoční súdne pojednávanie, v rámci ktorého budú vypočutí svedkovia, rozoberie sa dôkazná situácia a podobne. Výšku trestu pre obžalovaných potom určí súd.

Lieky nevyhodili, ale použili

Kauza ohľadom krádeže onkoliekov prepukla v decembri 2015. Boli do nej zapletení siedmi zamestnanci onkologického NOÚ a dve pracovníčky farmaceutických firiem.

Podľa obvinení kšeftovali s liekmi, na čo mali upozorniť ich kolegovia. Polícia rozbehla akciu, väčšina obvinených sa ku skutku priznala.

Podľa opisu jednej z obvinených mali zarábať na zvyškoch liekoch, ktoré pacienti nespotrebovali. Namiesto toho, aby ich vyhodili, ako kážu predpisy, nechali si ich a použili ich pri ďalšom pacientovi.

VIDEO Plus 7 Dní