Tip na článok
Na Najvyššom súde Slovenskej republiky začalo pojednávanie s podnikateľmi Mariánom Kočnerom a Pavlom Ruskom v kauze zmeniek TV Markíza.

ZVRAT v Kočnerovej kauze: Podľa zahraničného posudku sú zmenky v hodnote 42 miliónov eur pravé

Pravdepodobnosť prepustenia kontroverzného podnikateľa z väzby sa zvýšila

Špecializovaný trestný súd dnes rozhodoval o žiadosti obvineného Mariána Kočnera o prepustenie z väzby. Prokuratúra tvrdí, že Kočner spolu s exministrom Pavlom Ruskom sfalšovali zmenky, aby sa podvodným spôsobom dostali k miliónom televízie Markíza. Zmenky síce podpísal Rusko, ktorý istý čas pôsobil ako šéf televízie, lenže nie v roku 2000, ako je to na zmenkách uvedené, ale oveľa neskôr.

Vyfúkol polícii hlavný dôkaz

Kočner vytiahol údajne staré zmenky až v roku 2016 a predložil ich súdu, aby prinútil televíziu platiť. Len čo sa o zmenky začala zaujímať polícia, Kočner utekal na súd, zmenky si rýchlo zobral a dodnes ich odmieta vyšetrovateľom ukázať. Originály v spise chýbajú, čo podľa mnohých právnikov umožňuje obom podozrivým mužom vyšmyknúť sa spravodlivosti. Prokuratúra sa napriek tomu nevzdáva, tlačí prominentných obvinených k múru. Ruska sa jej síce do väzby dostať nepodarilo, podľa Najvyššieho súdu SR na kontrolu každého jeho kroku stačí monitorovací náramok, ktorý mu už dávnejšie pripevnili na nohu. Ale Kočner si namiesto trávenia leta v obľúbenom ajurvédskom relaxačnom centre v Indii obhrýza nechty v bratislavskej cele.

Schudol, či neschudol - to je otázka!

Pri prvej možnej príležitost Kočner požiadal súd, aby opätovne zvážil, či je jeho pobyt za mrežami nutný. A hoci publicitu miluje, oželel osobnú účasť na pojednávaní. Fotky s putami na rukách fakt nemá rád. Radšej súdu vopred oznámil, že sa plne spolieha na svojich právnikov a súhlasí s pojednávaním v neprítomnosti. Obľúbenú Končerovu tému - koľko za posledné týždne asi schudol, preto našim čitateľom tentokrát nemôžeme priniesť. Ale ako vravia skúsení harcovníci - väzba je psychicky oveľa náročnejšia ako výkon trestu, chudne sa v nej jedna radosť…

Eso z rukáva

Sudca pre prípravné konanie Roman Púchovský si vypočul obidve strany - prokuratúru i obhajcov, ale či Kočner pôjde domov alebo musí ostať za mrežami, dnes ešte nerozhodol. Svoj verdikt oznámi v nasledujúcich dňoch, zrejme až po preštudovaní nového dôkazu. Tým je mnohostranový znalecký posudok inkriminovaných zmeniek. Vypracovať si ho dala obhajoba až kdesi za morom. Na rozdiel od podobného posudku objednaného televíziou Markíza tento prichádza so záverom, že zmenky boli podpisované v čase, keď Rusko mal oprávnenie zastupovať televíziu Markíza. Teda že zmenky sú pravé! Prokurátor Ján Šanta sa k tomuto posudku vyjadrovať zatiaľ nechcel. Aj pre neho predstavuje úplne novú skutočnosť, s ktorou sa ešte len bude dopodrobna oboznamovať. Ale vopred upozorňuje: “Ak aj podľa tohto posudku zaplateného Marianom Končerom sú zmenky pravé, neznamená to ešte, že to tak naozaj je. Ide len o jeden jediný dôkaz. My máme množstvo iných, ktoré falšovanie potvrdzujú.”

Na nový dôkaz v trestnom konaní vedenom proti Kočnerovi reagoval mediálny zástupca TV Markíza Peter Papanek. Uviedol, že v skutočnosti neexistuje žiadna vedecká metóda schopná objektívne potvrdiť, že v roku 2000 boli zmenky podpísané: "Všetky vedecké metódy vedia tento fakt iba vylúčiť."Ak sa Kočner skutočne cíti nevinný, mal by podľa Papaneka originál zmeniek bezodkladne poskytnúť vyšetrovateľovi.

 

Mohlo by vás zaujímať:

VIDEO Plus 7 Dní