Tip na článok
Krajcerova hacienda v Horných Hámroch: V roku 2010 kúpil na lazoch dva rodinné domy a dve hospodárske budovy plus okolité pozemky.

Zvýhodnený Krajcer: Na cestu k jeho haciende sme sa zložili všetci

Obci Horné Hámre hrozila nútená správa pre štrkovú cestu na haciendu Daniela Krajcera. Príjazdovku k domu mu zaplatili z eurofondov.

Galéria k článku (5 fotografií )
Exminister Krajcer na traktore: Na lazoch si užíva vytúžené súkromie.
Opatrný: Starosta Milan Mokrý najprv kritizoval spôsob využitia eurofondov a potom robil všetko pre to, aby si Krajcera nepohneval.
Krajcerova hacienda v Horných Hámroch: V roku 2010 kúpil na lazoch dva rodinné domy a dve hospodárske budovy plus okolité pozemky.

Bol som minule na návšteve v zapadnutej dedine a na laze, kde sa končí svet, mi udrela do očí novovybudovaná asfaltka. Všade naokolo boli cesty rozbité, ešte aj hlavná cesta je v hroznom stave, tak som sa pýtal kamaráta, prečo je opravený práve tento vedľajší a zdalo sa, že aj bezvýznamný úsek. Dozvedel som sa, že to nie je cesta hocijaká, lebo vedie smerom k haciende pána Daniela Krajcera. Vybudovali mu ju z eurofondov, - podelil sa o zážitky z letných ciest čitateľ nášho časopisu a na záver e-mailu si povzdychol: „Je škoda, že takíto nádejní ľudia sa v politike správajú rovnako ako Mečiar, Dzurinda, Fico. Koho len my budeme voliť?“

Vyhrážka autobusárov

Na základe spomínaného e-mailu sme sa vybrali na lazy v Horných Hámroch, kde Daniel Krajcer v roku 2010 kúpil dva rodinné domy a dve hospodárske budovy spolu s okolitými lúkami. Známy moderátor televíznych politických relácií práve v tom čase vstúpil cez Sulíkovu SaS do politiky a hneď sa sebaisto posadil do kresla ministra kultúry. Miestni ľudkovia sa tešili, že tunajší kraj sa zapáčil takej významnej persóne a ona sa stane súčasťou ich života. Teda aspoň občas, v rámci dovolenky, predĺženého víkendu.

V nasledujúcich rokoch Krajcer dvakrát zmenil stranícku príslušnosť, najprv prešiel do Lipšicovej strany NOVA a naposledy do Miškovovho SKOK-u, ale stále ostáva poslancom Národnej rady SR a dedinčania neprestávajú dúfať, že jeho vplyv sa nejakým spôsobom na každodennom živote v Horných Hámroch odrazí. Jednu svojskú skúsenosť v tomto smere už s pánom exministrom majú.

„Krajcerovi dajte pokoj, on môže našej dedine iba pomôcť,“ hovorí Viliam Herko z časti Kostivrch. Jeho sused Daniel Šuhajda vidí za týmto prístupom príslovie o nádeji, ktorá umiera posledná. A vysvetľuje: „Naše cesty sa začali opravovať až po tom, čo si tu kúpil bývanie Krajcer. Ale nie hlavné ťahy, nie cesta, po ktorej chodí autobus, ale iba pár bočných cestičiek. Jedna krásna asfaltka sa vinie cez osadu Horný Pajer a priamo na ňu sa napája novovybudovaná štrková cesta na Dolný Pajer. Nuž a tú využíva len Krajcer a ešte asi dvaja chatári. Čiže peniaze sa takto prekeťasili a my ostatní tŕpneme, ako tu bohom zabudnutí budeme žiť ďalej.“

„Autobusári už mali poradu, na ktorej sa vyhrážali, že ak hlavná cesta na Kostivrch ostane v súčasnom stave, odmietajú sem jazdiť. Ja na svojom aute tadiaľto vždy zaradím jednotku a pomaly leziem z jednej veľkej jamy do druhej. Pri ich obchádzaní by som si zničil pneumatiky. Rozbité okraje vozovky sú ostré, ľahko tu prídete k defektu. Majiteľov autobusov chápem, ale ak prídeme o pravidelné linky, tak nech nás rovno postavia k múru a strieľajú. Lebo my sme od tej cesty závislí. Inak je náš kraj krásny, pozemky nás živia,“ dodal Šuhajda.

Dedina v ohrození

Starosta Horných Hámrov Milan Mokrý sľubuje, že cesta na Kostivrch sa určite bude opravovať prioritne, len čo dedina príde k nejakým peniazom. Na získanie financií z eurofondov už pripravujú projekt. Z vlastných zdrojov by dedina so šesťsto dvadsiatimi obyvateľmi opravu rozľahlých ciest spájajúcich množstvo roztrúsených osád nikdy nezvládla. Prečo k oprave autobusovej trasy nedošlo v roku 2010, keď už obec dostala z eurofondov vyše tristotisíc eur práve na rekonštrukciu miestnych komunikácií, vraj starosta netuší.

„V tom čase som vo funkcii ešte nebol, zásadné rozhodnutia, ktoré cesty sa budú opravovať, spravila vtedajšia starostka. Podľa môjho názoru mala uprednostniť cestu na Kostivrch, lebo tadiaľ vedie trasa autobusu. Bolo by to určite rozumnejšie ako cesty na Horný a Dolný Pajer.“ Následne sa súčasný hornohámorský starosta podrobne rozhovoril o tom, koľko problémov po nástupe do funkcie riešil práve okolo tohto projektu z eurofondov.

Obci podľa neho hrozila nútená správa, lebo päťdesiatpäťtisíc eur nebolo použitých v súlade s projektom, pričom zmeny neodsúhlasil nadriadený orgán. Mohlo to znamenať, že túto sumu bude musieť dedina zacvakať z vlastných peňazí, ibaže obecná kasa smrdela grošom. Nakoniec sa starostovi podarilo záležitosť uhrať v prospech obce, aj keď ktosi musel zrejme poriadne privrieť oči nad mrhaním peňazí z eurofondov.

Zvýhodnili Krajcera

Na otázku, k akým zmenám oproti projektu došlo, starosta napokon vyjde s pravdou von. Peniaze určené na iné úseky sa svojvoľne presúvali práve pre kilometrovú cestu ku Krajcerovej haciende. Ide síce len o nekomfortnú štrkovú cestu, ale v zložitom teréne sa v podstate budovalo celé jej teleso. Podľa starostových odhadov padlo na tento úsek okolo sedemdesiat- až osemdesiattisíc eur, čo je viac ako jedna štvrtina z celkovej sumy určenej na opravu ciest v Horných Hámroch! „Čo vám k tomu poviem?“ bezradne sa pýta starosta. „Tiež si môžem myslieť, že keby si na Dolnom Pajeri nekúpil usadlosť pán Krajcer, asi by sa eurofondy minuli inak.“

Starosta síce zaujal kritický prístup k zvýhodňovaniu záujmov Daniela Krajcera na úkor iných obyvateľov obce, ale zároveň sa urputne snaží nepokaziť si s týmto politikom dobré vzťahy. Po našom rozhovore Krajcerovi hneď telefonoval, aby ho informoval o návšteve z PLUS 7 DNÍ a tiež o otázkach, ktoré sme mu kládli. Napokon Krajcerovi dokonca preposlal text vlastných vyjadrení určený na autorizáciu.

Iba poradil starostke

Samotný Krajcer sa na tému rekonštrukcie ciest z eurofondov odmietol baviť. „Čo ja s tým mám?!“ pýtal sa podráždene a vlastne mal pravdu. Nebol to on, kto rozhodol, ktoré cesty sa opravovať budú a ktoré nie. Ani nedal pokyn na presúvanie peňazí v rozpore so schváleným projektom. To je maslo zástupcov obce. Na druhej strane sa Krajcer sám hlási k tomu, že radu bývalej starostke, kde zohnať peniaze na opravu ciest, dal práve on. Aj keď, ako niekoľkokrát zdôraznil, v čase prípravy a schvaľovania projektu ešte nebol v politike. Podľa Krajcera je podstatné to, že novovybudovaná štrková cesta až k jeho usadlosti patrí obci.

„A nie je to žiadna asfaltka, ale ťažko prejazdná poľná cesta. Spevnenie jej povrchu, ktoré ste si mohli všimnúť na niektorých častiach, som zaplatil z vlastného vrecka. Aj všetky opravy, aby sme sa k domu dostali aj v zime, riešime svojpomocne a z vlastných zdrojov. To je podľa vás zvýhodňovanie?! Prepáčte mi tú emotívnosť, ale považujem za zlomyseľné, že niečím takým sa vôbec zaoberáte,“ ospravedlnil sa Krajcer na záver.

A ako správny politik, ktorý si uvedomuje, že aj negatívna reklama je reklama, nám k článku ponúkol vlastnú „peknú fotku na traktore“. Aby voliči videli, že na Horných Hámroch sa neopaľuje pri bazéne, ale s chuťou si užíva tunajší vidiecky život. Čo na tom, že máličko podporený z eurofondov?

VIDEO Plus 7 Dní