V deň vpádu vojsk Varšavskej zmluvy do Košíc mal Tibor Kováč, dokumentarista Slovenského technického múzea 31 rokov a nádejnú kariéru pred sebou. Keď ulice jeho mesta zaplnili ruské tanky, transportéry, technika a ozbrojenci s hviezdami na prilbách, strach ho nedokázal zastaviť. Zobral fotoaparát a vydal sa zaznamenať dramatické udalosti, ktoré Slovákom na dlho vzali nádeje na zmenu režimu. Fotografoval celý deň, neskoro večer v tmavej komore vyvolal filmy a zberal sa domov. Lenže nedošiel. V tme, už na takmer ľudoprázdnej ulici, si ho našla guľka neznámeho ostreľovača. Preletela mu hlavou a prežil len zázrakom. Napriek tomu, že zostal ochrnutý a pripútaný na invalidný vozík, nevzdával sa. Pracoval ďalej, fotografoval dianie v meste, odolával praktikám policajtov a agentov ŠTB, ktorí sa snažili od neho získať negatívy. Nenašli. Vyše tridsať rokov ich ukrýval na rôznych miestach. Aj v konštrukcii invalidného vozíka. Až rok po revolúcii našiel silu urobiť z nich prvé fotografie. Aby sa nezabudlo.

Pozrite si, ako vyzerala metropola východu  21. augusta 1968...

Tibor Kováč: Legendárny fotograf, jeden z mála Slovákov, ktorý sa hrdil Cenou Václava Bendu.  Ťažké zranenie ho nezlomilo. Bojoval s osudom, fotil, vystavoval. Zomrel v júni tohto roku vo veku 82 rokov.
Tibor Kováč: Legendárny fotograf, jeden z mála Slovákov, ktorý sa hrdil Cenou Václava Bendu. Ťažké zranenie ho nezlomilo. Bojoval s osudom, fotil, vystavoval. Zomrel v júni tohto roku vo veku 82 rokov.
Zdroj: J. Fleischer