Majú od 8 do 18 rokov, hrajú sa, učia, študujú, získavajú kvalifikáciu a zároveň musia myslieť na to, že raz budú sedieť na tróne. Tomu podriaďujú svoj život a vlastne aj svoje možné lásky. Uvedomujú si svoju zodpovednosť ku krajine i k ľudu a už ako tínedžerky sú vlastne dospelé. Európske princezné, ktoré sú zároveň následníčkami trónu. 

V maskáčoch

Devätnásťročná princezná Elisabeth sa stala následníčkou trónu po tom, čo pred siedmimi rokmi jej starý otec Albert II. abdikoval a kráľom Belgicka sa stal jeho syn a jej otec Filip. Nedávno vymenila elegantné kostýmčeky a slušivé šaty za maskáče. Prečo? Začala totiž kráčať v otcových šľapajach a stala sa kadetkou Kráľovskej vojenskej akadémie v Bruseli, učí sa strieľať, pochodovať či používať maskovacie techniky. Chce všetkým dokázať, že aj žena má svoje nezastupiteľné miesto v armáde.

Následníčka belgického trónu hovorí okrem svojej rodnej reči plynule po anglicky, po nemecky, po francúzsky a po holandsky. Je vášnivou tenistkou, golfistkou i lyžiarkou, ale rada hrá aj na klavíri. Ako každý člen panovníckej rodiny, aj ona si vzala pod ochranné krídla niektoré projekty, v Belgicku napríklad pomáha deťom s poruchami učenia, bezdomovcom i ľuďom s mentálnym postihnutím.

princezná Elisabeth
princezná Elisabeth
Zdroj: Utrecht Robin/ABACA