Počas a po druhej svetovej vojne sa podmienky pre život zhoršili v každej krajine. Výnimkou nebol ani britský Hongkong, chýbali byty, kolóniu zasiahol masívny príval čínskych imigrantov.

Podnikavci využili situáciu a v štvrti Konwloon postavili 300 budov. Problém spočíval v tom, že budovy síce ležali na území Hongkongu, ale oficiálne spadali pod čínsku samosprávu. Obe krajiny však dali od budov ruky preč, vo štvrti vznikal chaos, ktorý viedol ku kolapsu.

Nekontrolované územie zobrala pod svoje „krídla“ mafia. S prívalom imigrantov a v dôsledku nedostatku bytov začali vznikať čierne nadstavby. Z pôvodných piatich poschodí zrazu bolo aj štrnásť. Málo pracovných príležitostí nútilo obyvateľov podnikať nelegálne, zvyšovala sa prostitúcia, hazard a obchod s drogami prekvital.

Ak si aj niekto zohnal prácu, ocitol sa v neľudských a nehygienických podmienkach. Ľudia otročili aj viac ako 14 hodín za minimálnu mzdu.

Práve toto nespútané a ničím a nikým neriadené miesto zaujalo kanadského fotografa Grega Girarda, ktorý zachytil jeho najtemnejšie stránky. Fotograf väčšinu svojej kariéry strávil v Ázii, kde skúmal sociálne a fyzické premeny v celom regióne.

POZRITE si GALÉRIU plnú fotografií zachytávajúce neľudské podmienky Kowloonu >>

Odvrátená strana Hongkongu, metská časť Kowloon, kde nikdy nikto nerešpektoval žiadne pravidlá.
Odvrátená strana Hongkongu, metská časť Kowloon, kde nikdy nikto nerešpektoval žiadne pravidlá.
Zdroj: Greg Girard