Usmievali sa na nás z prvých stránok magazínov a bilbordov. Modly prehliadok. Najkrajšie, najpríťažlivejšie, najslávnejšie, najdokonalejšie. Zarábali milióny, stretávali sa s vplyvnými a známymi mužmi.     

Zlatou érou topmodeliek boli 90. roky. Vtedy boli dokonca slávnejšie než filmové hviezdy. „V Hollywoode nebolo v tom čase mnoho herečiek, ktoré by vyžarovali čaro, médiá sa preto začali zaujímať o modelky,“vysvetľuje generálny riaditeľ modelingovej agentúry Elite Premier Chris Owen. Z obyčajných dievčat bez peňazí sa zo dňa na deň stávali ikony. Určovali si podmienky.   

Hoci Claudia Schifferová a Cindy Crawfordová nedávno oslávili päťdesiatku, opäť sa vracajú na scénu. Olivier Rousteing, kreatívny riaditeľ módneho domu Balmain, dnes jedna z najjasnejších hviezd medzi návrhármi a trendsetter 21. storočia, počas fotenia jesennej kolekcie nemohol odtrhnúť oči od tria v zložení Crawfordová, Campbellová a Shifferová. Každá by mu mohla byť mamou. „Keď som vyrastal, tak pri fotografiách Cindy, Naomi či Claudie som si uvedomil, akú veľkú silu má móda. Pracovať s nimi, to je môj splnený sen.“Rousteingovi pritakával Armani, ktorý na svoju kampaň prizval na spoluprácu tú istú trojicu a doplnil ju Evou Herzigovou a Nadjou Auermannovou. „Sú to ženy, ktoré dokazujú, že krása nespočíva v mladom veku. Sme svedkami novej módy. A možno comebacku,“komentoval Armani. 

Rekordérka

Nová Bardottka, ako ju prezývali, oslávila polstoročnicu minulý týždeň. Claudia Schifferová (50) bola najčastejšie fotografovanou tvárou sveta. Na obálkach magazínov sa objavila vyše tisíckrát, čím dosiahla rekord, ktorý je zapísaný aj v Guinnessovej knihe rekordov. Nemeckú modelku objavili na diskotéke v Düsseldorfe. Pre jej presnosť, pokoj, precíznosť a introvertnosť ju nazývali ľadovou kráľovnou. Nemá hviezdne maniere. Dnes sa angažuje pre Detský fond OSN, je členkou výboru pre umenie a zábavu. Žije spokojný život s britským filmovým producentom Mattheom Vaughnom.    Aj keď na Slovensku máme s ňou i kontroverznejšie spomienky. Na pozvanie vtedajšieho premiéra Vladimíra Mečiara prišla sem totiž otvoriť úsek diaľnice.

Claudia Schifferová
Claudia Schifferová
Zdroj: PROFIMEDIA
Claudia Schifferová
Claudia Schifferová
Zdroj: PROFIMEDIA