Pred pár dňami sme si pripomínali 75. výročie obetí holokaustu. Preživší koncentračného tábora v Osvienčime sa od jeho oslobodenia Červenou armádou vrátili na miesto svojich útrap. Ku bránam nacistického koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau si prišli uctiť pamiatku približne 1,1 milióna obetí, z ktorých väčšinu tvorili Židia.

Pri tejto príležitosti sa britský fotografický maliar rozhodol, že snímky, ktoré vznikli za bránami a ostnatými plotmi oživí. Sám priznal, že išlo o projekt, pri ktorom niekedy ani nevládal fotografie domaľovať. Snímky slúžia na pripomenutie minulosti, neľudskosti človeka. Jeho hlavnou úlohou bolo, aby zobrazil, čo si naši predkovia museli prežiť a čo sa presne dialo ďaleko v histórii.

POZRITE si ako to vyzeralo za bránami koncentračných táborov, len farebnými očami >>

Vyhladovaní muži v Ebensee

Prvé farebné snímky z holokaustu.
Prvé farebné snímky z holokaustu.
Zdroj: BoredPanda

Táto fotografia ukazuje väzňov, ktorí  takmer zomreli od hladu za bránami koncentračného tábora v rakúskom Ebensee. Bol čiastkovým táborom hlavného tábora „Mauthausen“ neďaleko mesta s rovnakým menom. Tábor bol údajne používaný na „vedecké“ experimenty. Oslobodila ho 80. divízia americkej armády.