Verejnosť na Slovensku iba nedávno pobúrili snahy obce Štrba o masovejšiu výstavbu v obľúbenej turistickej destinácii Štrbské Pleso. Po tlaku občanov napokon samospráva zčasti od megalomanských plánov súkromných investorov ustúpila. V súčasnosti pritom v tatranskej osade prebieha viacero veľkých stavieb. Stavebných ruchom tak Štrbské Pleso pripomína developermi zaplavenú Demänovskú Dolinu.

Služobne najstaršou stavbou je vyhliadková veža pod skokanskými mostíkmi pri Areáli snov, za ktorou stojí známy popradský developer Roman Antal. Ten sa pred desiatimi rokmi zviditeľnil vzťahom s vtedajšou dramaturgičkou najväčších televíznych projektov televízie Markíza Gabrielou Drobovou. Stavba veže vyvolala po celom Slovensku veľké kontroverzie, ktoré sa Antal snažil uhasiť cez rakúsku horolezeckú hviezdu Reinholda Messnera. Messner dokonca novo vznikajúcej tatranskej vyhliadke prepožičal svoje meno.

Luxusný apartmánový dom Lake Resort na brehu jazera Nové Štrbské pleso developuje finančník z Istrokapitálu a obchodník s oceľou Jaroslav Wieger spoločne  s Košičanmi zoskupenými okolo podnikateľa Erika Bogdanovského. Za sebou už majú novostavbu apartmánového doma Armeria Resort. Ten stojí rovnako na Štrbskom Plese v blízkosti Wellness hotela Borovica, ktorý patrí Prešovčanovi Miroslavovi Remetovi. Áno, ide o rovnakého Remetu, ktorého stavebná firma Dúha razila s Talianmi napokon nedokončený diaľničný tunel Višňové pri Žiline.

V susedstve rozostavaného Lake Resort vyrastá na mieste schátralého Hotela Ovruč oproti železničnej stanici Štrbské Pleso jeho novodobý dvojník s rovnakým názvom. Za stavbou apartmánového hotela Ovruč stojí popradský developer František Zavacký a majiteľ najväčších tuzemských mliekarní, skupiny Tami, Mikuláš Bobák. K hotelového komplexu nedávno prikúpili od finančníka z Istrokapitálu Braňa Prieložného a dcéry aktuálne odsúdeného veľkopodnikateľa Jozefa Majského Evy vyhliadkovú kaviareň známu ako Monte Móry. Jej terasa ponúka úchvatné výhľady na Vysoké Tatry a široké okolie. František Zavacký zároveň developoval najmladší hotel na Štrbskom Plese s názvom Crocus. Ten vyrástol vedľa vlakovej a autobusovej stanice v obľúnej tatranskej osade.

Štvrtou a zároveň najmladšou stavbou je rekonštrukcia ozubnicovej železnice vedúcej z Tatranskej Štrby na Štrbské Pleso. Stavbu za takmer 20 miliónov eur realizuje rakúska stavebná skupina Strabag. V nej drží takmer tretinový podiel oligarcha a jeden z najbohatších Rusov Oleg Deripaska známy dobrými kontaktmi v Kremli.