Lesníci

Majster vo výmenách šéfov štátnych podnikov je minister pôdohospodárstva Ján Mičovský. Vymenil doteraz vedenie v piatich podnikoch z ôsmich, ktoré patria pod jeho rezort. Zrejme najdôležitejší sú Lesy SR. Nielenže spravujú skoro polovicu našich lesov, ale na starosti majú aj 3 600 zamestnancov po celej krajine.

Mičovský je sám lesníkom a na veci má zjavne svoj názor. Za šéfa Lesov SR vybral lesníka z okolia Banskej Štiavnice Mateja Vigodu. Po piatich mesiacoch ho však náhle odvolal s vágnym vysvetlením, že nepracuje na transformácii dosť rýchlo. Mičovský zorganizoval nový konkurz, z ktorého vyliezol ako víťaz Tomáš Čuka z odštepného závodu Levice. Pred sebou má Čuka ťažkú úlohu. Z firmy, ktorá hlavne obchodovala s drevom, urobiť ekologickejší podnik. Taký, ktorý by bol skutočne lesníckym podnikom a nielen drevárskym.

Ide o ťažkú úlohu, ale za dobrú plácu. Príjem bývalého riaditeľa firmy Mariana Staníka, ktorý spravoval podnik za ministrovania Gabriely Matečnej zo SNS, bol vyše 7-tisíc eur mesačne v hrubom. Plat Čuku rezort nepovedal. Odpísal len, že o ňom rozhoduje minister a môže to byť podľa zákona 8-násobok priemernej mzdy. Zo zisku štátneho podniku si do desať percent môže vyplatiť šéflesník do vlastného vrecka a k tomu mu môže minister odklepnúť motivačnú odmenu.

PRÍLIŠ POMALÝ? Mičovský si v Lesoch SR vybral za rok už druhého riaditeľa.
PRÍLIŠ POMALÝ? Mičovský si v Lesoch SR vybral za rok už druhého riaditeľa.
Zdroj: Martin Baumann
Tomáš Čuka
Tomáš Čuka
Zdroj: Archív
Matej Vigoda
Matej Vigoda
Zdroj: Miroslava Mlynárová