11. septembra 2001 došlo v USA k sérii útokov, ich krvavým symbolom sa stalo zničenie dvoch veží World Trade Center v New Yorku. Tragédia si vyžiadala približne 2800 obetí a tisícky zranených. Ľudia však zomierali aj neskôr, a to najmä hasiči a likvidátori miesta katastrofy, na následky pôsobenia azbestu, ktorý bol pri stavbe oboch veží použitý.

Tragické ráno

Začiatok dňa ako každý iný. Ľudia už zarezávali v práci, alebo sa ponáhľali do zamestnania. Niekoľko minút pred deviatou hodinou miestneho času vráža do severnej veže WTC Boeing rýchlosťou 790 km za hodinu, medzi 94. a 98. poschodie. O necelých 20 minút vráža do južnej veže ďalšie lietadlo. Kým neveriaci ľudia najskôr považovali udalosť za nešťastnú haváriu, po druhom útoku im bolo jasné, že nejde o náhodu.

Nič sa však neskončilo. Neskôr narazilo tretie lietadlo do západného krídla budovy vedenia Ministerstva obrany USA Pentagónu vo Virgínii, štvrté lietadlo spadlo do neobývanej oblasti v Pensylvánii po tom, čo sa pasažieri a členovia posádky pokúsili dostať stroj pod kontrolu. Nikto však neprežil.

Štyri komerčné lietadlá uniesli muži z islamskej organizácie Al-Káida. Po útokoch na WTC sa poškodené veže zrútili. Teroristi si vybrali symboly USA. A práve zničené veže WTC sa stali symbolom celej tragédie.

Keď do južnej veže WTC narazilo druhé lietadlo, ľuďom bolo jasné, že ide o cielený útok.
Zdroj: Internet

Posledné volanie

Záchranári vyvinuli maximálne úsilie, aby ľudí uväznených v poškodených vežiach odtiaľ dostali. Mnohí nevydržali čakať na pomoc a zúfalo vyskakovali z okien. Mnohí rýchlo telefonovali rodine, aby sa rozlúčili, pretože im bolo jasné, že je koniec.

Za každou vyhasnutým životom je obrovská dráma pozostalých, rodiny i blízkych. Jeden z takých tragických prípadov je príbeh Kevin Cosgrovea. Bol to posledný telefonát z budovy WTC, ktorého nahrávka sa zachovala. Volal tesne pred zrútením sa veže číslo dva.  Muž zúfalo prosí o pomoc, narieka, že ani on ani jeho kolegovia nechcú zomrieť. Sťažuje sa na hustý čierny dym, zdesený neverí už ani hasičom ani dispečerovi, stále sa pýta, či im naozaj niekto príde pomôcť. Desivá nahrávka sa končí srdcervúcim výkrikom. Nasleduje strašné ticho. Druhá veža Svetového obchodného centra sa zrútila.

Päťminútová nahrávka rozhovoru z onoho dňa bude navždy pripomínať vtedajšiu hrôzu. Kevin Cosgrovea volal najskôr so svojou manželkou. Hrdinsky ju ubezpečil, že je v poriadku. Lenže nepovedal, že uviazol na 105. poschodí, čakajúc do poslednej chvíle na pomoc, ktorá nestihla prísť...

Propomeňme si tragické udalosti obrázkami v GALÉRII.