Po rozdelení Česko-Slovenska v roku 1993 museli slovenskí hokejisti začínať od nuly - v C-kategórii majstrovstiev sveta. Už po roku hrali v béčku a po ďalšom sa zaradili do A-kategórie. A po štyroch rokoch od postupu medzi elitné tímy sa prvýkrát dostali do bojov o medaily. Dokonca o zlaté. Pred dvadsiatimi rokmi hrali v Petrohrade vo finále proti bývalým partnerom zo spoločnej reprezentácie.

Filc pri kormidle

V roku 1999 sa trénerského kormidla pri slovenskej hokejovej reprezentácii ujal Ján Filc. Predtým, na prelome rokov 1998 a 1999, doviedol našu dvadsiatku na MS hráčov tejto vekovej kategórie v Kanade k bronzovým medailám. Málokto by vtedy povedal, že muž, ktorý nikdy netrénoval seniorský klubový tím v najvyššej domácej súťaži, sa bude spájať s najväčšími reprezentačnými úspechmi slovenského hokeja. Ani začiatok v Petrohrade na to nevyzeral.

Zábery zo zisku historickej medaily v Petrohrade si pozrite v GALÉRII>>

Pôvodne sa mali majstrovstvá sveta v roku 2000 konať v Petrohrade a v Jaroslavli vzdialenom osemsto kilometrov. Nakoniec boli organizátori radi, že stihli dostavať novú halu aspoň v druhom najvýznamnejšom ruskom centre. Účastníkom turnaja zas odľahlo, že odpadne prípadné sťahovanie.

Slovensko sa v základnej skupine ocitlo s Rakúskom, Talianskom a Fínskom. Papierovo mal byť postup do nadstavbovej časti šampionátu bezproblémový, veď ďalej išli až tri tímy. Filcovými asistentmi boli Ernest Bokroš a Vladimír Šťastný. Z klubov NHL mal trénerský triumvirát k dispozícii spočiatku iba Miroslava Šatana a Zdena Cháru.

OPORA CHÁRA S Dopitom si poradil, ale rozbehnutý český tím ani náš obrovitý obranca nezastavil.
Zdroj: DIMA LOVETSKY

Z prvého miesta

V úvodnom zápase turnaja so susedmi z Rakúska sa Slováci dve tretiny trápili a až v tretej gólmi Petra Puchera a v 59. minúte Šatana si zabezpečili povinné dva body. „Vstup do turnaja je vždy veľmi dôležitý, mužstvo sa dokázalo zmobilizovať a ukázalo, že má vnútorný charakter,“avizoval silu tímu kapitán Miro Šatan, ktorý hral v útoku s Kapušom a Plavuchom.

V druhom zápase proti Taliansku mu tréner Filc vybral iných partnerov - Mira Hlinku a Vaica. Na začiatku tretej tretiny viedli iba 2 : 1, no aj vďaka Šatanovým dvom gólom súpera zdolali 6 : 2. Postup zo skupiny bol spečatený. Žiaľ, Ronald Petrovický utrpel nepríjemné zranenie genitálií a odletel z dejiska šampionátu domov.

V poslednom zápase skupiny mužstvo posilnili z NHL po obrancovi Radovi Suchom, ktorý hral už proti Talianom, útočníci Michal Handzuš a Ľuboš Bartečko. Proti Fínom nastúpili v útoku so Šatanom a tréneri na súpisku dopísali aj Michala Hreusa, čím bol náš tím na prvé dve fázy turnaja kompletný.

Vo vyrovnanom zápase Slovensko naznačilo, že môže byť rovnocenným súperom aj tímom zo silnej šestky. Vyrovnávajúci gól Pardavého 61 sekúnd pred koncom na 2 : 2 značil, že Filcov tím prešiel základnou skupinou bez prehry a z prvého miesta si do nadstavbovej časti prenášal tri body.

Otrasený Sekeráš

V nej našich súperov z Talianska a Fínska doplnili Nórsko, Česko a Kanada. Zo šestice prví štyria postupovali do play-off. Náš tím nič neponechal na náhodu a už v prvom zápase    deklasoval Nórsko 9 : 1. V ďalšom priebehu išlo o to, z akého miesta postúpi do vyraďovacích bojov a kto bude naším súperom vo štvrťfinále.

Od roku 1996 odohrali slovenskí hokejisti na MS s Čechmi tri zápasy a všetky prehrali. Porušia tradíciu v Rusku? Odhodlanie pred zápasom im nechýbalo, no Česi opäť ukázali, že to na nás vedia. Prehrávali sme už 0 : 3 a hoci Sekeráš a Šatan znížili na rozdiel gólu, naši bývalí partneri vzápätí zvýšili a napokon vyhrali rozdielom triedy. „Česi strelia gól vždy, keď to potrebujú,“krútil hlavou Ľubo Sekeráš, v tej sezóne hráč Třinca. Premiéru na majstrovstvách sveta absolvoval brankár Ján Lašák, ktorý za stavu 2 : 5 vystriedal Rybára, a inkasoval iba raz.

V poslednom zápase nadstavby nás čakal silný súper z Kanady. Ak by sme ho porazili, mohli sme postupovať z druhého miesta, pri remíze z tretieho a po prehre by sme zo štvrtého miesta narazili na víťaza druhej skupiny. Stalo sa to posledné.

Naši pritom viedli ešte 3 : 2, no nakoniec hráčom z kolísky hokeja podľahli 3 : 4. Bol to dobrý zápas, trénera hnevalo iba to, že v ňom prišiel o jednu z opôr tímu. Po tvrdom a nepotrestanom zákroku už v 16. minúte musel z hry pre otras mozgu odstúpiť obranca Sekeráš. Tréneri tak na súpisku dopísali aj posledné meno - Martin Štrbák s tímom od začiatku trénoval a dočkal sa.

KAPITÁN ŠATAN Vyhlásili ho za najlepšieho útočníka šampionátu a s 10 gólmi sa stal kráľom strelcov.
Zdroj: Ivan Majerský

Američania domov

Vo štvrťfinále čakal na našich hokejistov víťaz druhej skupiny, mužstvo USA, ktoré v Petrohrade ešte neprehralo. Ťažká úloha čakala na slovenský tím, ak sa chcel posunúť vyššie. Proti Kanade nenastúpil zranený Handzuš, ktorému lekár Jančovič odporučil oddych, ale vo štvrťfinále s ním už tréner mohol rátať.

„Američania majú dobrý tím,“ konštatoval obrovitý obranca Zdeno Chára, v tom čase pôsobiaci v New York Islanders, „ale ten máme aj my. Chuť nám nechýba, verím, že to bude vyrovnaný zápas.“

Prednosť v bráne dostal Lašák, ktorý sa chopil šance. Od štvrtej minúty sme síce prehrávali, lenže v druhej tretine stačilo Slovensku 217 sekúnd na strelenie troch gólov. A keď v 50. minúte pri hre piatich proti trom zvýšil Bartečko na 4 : 1, bolo rozhodnuté. Američania sa museli porúčať. Lašáka vyhlásili za muža stretnutia.

Slovensko prvý raz v histórii samostatného hokeja postúpilo do semifinále, čo znamenalo, že bude hrať o medaily. Keď­že v severskom derby Fínsko zdolalo Švédsko 2 : 1, čakala nás repríza duelu zo základnej skupiny, v ktorom sa súperi rozišli deľbou bodov. Semifinálový zápas však už musel mať víťaza.

Skromné hviezdy

Hoci dovtedy ruskí fanúšikovia vytvárali slovenským hráčom priam domáce prostredie, na semifinálový zápas pricestovalo toľko fínskych priaznivcov, že na začiatku to vyzeralo, akoby sa hralo v Helsinkách. Slováci však začali excelentne a po prvej tretine viedli 2 : 0. Fíni zmĺkli a ožili, až keď v 25. minúte znížili na rozdiel gólu. Lenže o 33 sekúnd zabezpečil Kapuš znovu dvojgólové vedenie. Fínsku nepomohla ani záverečná 73-sekundová hra bez brankára.

„Všetci chlapci hrali vynikajúco,“ chválil spoluhráčov kapitán Miro Šatan. „Na ľade vidno, ako veľmi držíme spolu,“ pridal Zdeno Chára. „Za takými hokejistami môže chytať akýkoľvek brankár,“povedal skvelý Ján Lašák. „Som ne­smierne šťastný, že môžem byť trénerom takého mužstva,“ spokojne vravel tréner Ján Filc.

Veľa priestoru slovenskému tímu venovali ruské médiá. „Slovensko sa stalo ruským koňom šampionátu. Vystupuje skromne, hoci v jeho radoch sú skutočné hviezdy,“ napísal Sport Expres. Najčastejšie sa skloňovali mená Šatan a Chára, pozornosť si vyslúžila hra útoku so skúsenosťami z NHL Šatan, Handzuš, Bartečko.

V druhom semifinále zdolali Česi Kanaďanov tesne 2 : 1 a neuveriteľné sa stalo skutočnosťou. Vo finále majstrovstiev sveta sa mali stretnúť hráči z krajín, ktoré kedysi skladali spoločný tím. Úradujúci majstri sveta proti tímu, ktorý pred šiestimi rokmi začínal v C-kategórii MS. Na rozdiel od predchádzajúceho zápasu v nadstavbovej skupine médiá tentoraz očakávali bratovražedný boj o zlato. Zvíťazí skúsenosť alebo entuziazmus?

Prehra vo finále

Pred finále 14. mája pristál na petrohradskom letisku špeciál s partnerkami našich hokejistov. Nevyruší ich to? Do zostavy sa znovu vypýtal Ľubomír Sekeráš. „Veril som, že nám to vyjde, chcel som byť na ľade za každú cenu,“ vravel.

Úradujúcim majstrom z Česka stačilo trinásť minút, aby sa ujali vedenia 3 : 0. Zdalo sa, že z napínavého súboja nebude nič. No Slovákom sa predsa len podarilo zápas zdramatizovať. V tretej tretine znížili na rozdiel gólu. No keď za stavu 3 : 4 tréneri začali pomýšľať na odvolanie brankára Lašáka, Reichel spečatil víťazstvo našich západných susedov, ktorí obhájili zlato z Nórska.

Napriek zisku strieborných medailí slovenskí hokejisti na slávnostnej dekorácii netajili sklamanie. „Teraz to všetci budú vyčítať mne,“smútil brankár Ján Lašák. Zbytočne, po návrate sa stal jedným z miláčikov národa. „Striebro je krásne, ale my budeme pracovať na tom, aby sa na hrudiach našich hráčov raz zalesklo aj zlato,“ sľuboval Ľuboš Bartečko, akoby tušil, že o dva roky sa slovenský hokej dočká ešte väčšieho triumfu.

CHCEL HRAŤ Obranca Ľubo Sekeráš napriek zraneniu vo finále nastúpil.

Slováci si z Petrohradu okrem strieborných medailí odniesli aj individuálne ocenenia. Šatana direktoriát turnaja vyhlásil za najlepšieho útočníka, s 10 gólmi sa stal najlepším strelcom a s 12 bodmi najproduktívnejším hráčom MS. Novinári ho zaradili do A-mužstva All Star, v béčku sa ocitli ďalší traja - Chára, Handzuš, Bartečko.

Na strieborný náklad v noci čakali na bratislavskom letisku stovky vďačných priaznivcov. A na Námestí SNP vítalo úspešných hokejistov dvadsaťtisíc ľudí. Vari až vtedy si naplno uvedomili, čo pre hokejový národ pod Tatrami dosiahli. A ôsmi členovia strieborného kádra - Lašák, Štrbák, Višňovský, Šatan, Handzuš, Bartečko, Hlinka a Pucher - si o dva roky v Göteborgu finále zopakovali, ale už proti Rusom a so zlatým koncom. ˇ

Pričinili sa o medailu

trieborný káder na MS 2000 v Petrohrade tvorili - brankári Pavol Rybár, Ján Lašák, obrancovia Radoslav Suchý, Martin Štrbák (1 gól), Ľubomír Višňovský, Zdeno Chára, Peter Podhradský, Ivan Droppa, Stanislav Jasečko, Ľubomír Sekeráš (2), útočníci Miroslav Šatan (10), Michal Handzuš (1), Ľuboš Bartečko (2), Vlastimil Plavucha (4), Richard Kapuš (1), Ľubomír Vaic, Ján Pardavý (3), Ľubomír Hurtaj (1), Miroslav Hlinka (2), Peter Pucher (2), Michal Hreus (2), Peter Bartoš (3), Ronald Petrovický, tréneri Ján Filc, Ernest Bokroš, Vladimír Šťastný.