Mali mnoho mien. Dnes ich takmer celý svet pozná ako Amazonky. Bojovníčky a chránenkyne kráľovstva Dahomey zastupovali mužov v love, zaobstarávaní potravy a bránení svojho územia, zatiaľ čo oni bojovali na vojne.

Kedysi boli známe aj ako Mino alebo Gbeto. Skupinu elitných, ženských bojovníčok tvorili nebojácne ženy. Ich nemilosrdný prístup zaujal kráľa Aduha Honzoona natoľko, že ich v roku 1645 vymenoval za svoju osobnú stráž. Za krátku dobu, do nej patrilo vyše štyri tisíc žien.

Ženy s veľkým „Ž“

Bojovníčky z Amazonky mali prísne zakázané sa vydať a mať deti. Prezývali ich aj Králové manželky, nakoľko boli vo vlastníctve pána. Medzi bojovníčkami sa ženy mohli ocitnúť dobrovoľne alebo nedobrovoľne. Nechcene sa tam mohli dostať napríklad tak, ak neposlúchali svojho muža, ktorý sa chcel svojej manželky „zbaviť“. Voči kráľovi si nemuseli plniť žiadne manželské povinnosti. Stačilo, ak bránili svoje územie.

Boli známe najmä svojou nebojácnou povahou. Niektoré z nich si dokonca ostrili zuby a odrezávali ľavý prsník, aby si mohli pevnejšie upevniť zbrane. „Keď idú vojaci do vojny, musia zvíťaziť alebo zomrieť,“ znelo heslo bojovníčok z Dahomey. Nepriateľom odrezávali hlavy. Svojou korisťou sa potom pýšili pred ostatnými. S nikým nemali zľutovanie.

Trón kráľa Dahomey a steny paláca boli zdobené lebkami mŕtvych. Tých zabili bojovníčky v pralesoch.
Zdroj: INTERNET

 

Ich tréning pripomínal výcvik špeciálnych jednotiek súčasných armád. Kurz prežitia prebiehal v džungli, kde ich poslali bez akéhokoľvek jedla. Jediné čo pri sebe mali, bola mačeta. Ak prežili deväť dní, mohli vo výcviku pokračovať. Na konci výcviku ich čakalo cvičenie, ktoré by dnes neprešlo. V ňom robili živé terče z vojenských zajatcov. Rozdali im zbrane, postavili za čiaru, odkiaľ museli brániť svoje územie. Čakala ich istá smrť.

Nedobytné kráľovstvo

Vďaka tejto elitnej jednotke sa kráľovstvo Dahomey dokázalo postaviť aj silnejším súperom. Obsadili veľkú časť súčasnej Nigérie. Ich nemilosrdnosť a krutosť zašla až tak ďaleko, že namiesto jarných slávností, vyhlasovali, ktorú krajinu napadnú. Pri jednom z útokov sa však prerátali.

V roku 1890 obsadili prístav, ktorý patril Francúzsku. Amazonky francúzskemu guvernérovi odťali hlavu a jeho manželku prinútili, aby ju zabalila. Tak ju poslali svojmu kráľovi. Rozčúlení Francúzi vyhlásili Dahomey okamžite vojnu.

Trón kráľa Dahomey a steny paláca boli zdobené lebkami mŕtvych. Tých zabili bojovníčky v pralesoch.
Zdroj: INTERNET

Na to bojovníčky zareagovali ďalším útokom. To však bolo moderne vyzbrojené. Kulomety vyhladili elitnú jednotku z povrchu zemského. Kráľ Aduha musel ujsť do exilu. Zo štyroch tisíc bojovníčok, prežili len päťdesiat. Tie sa vydali do USA a pripojili sa k Wild West show Buffalo Billa.

Súčasnosť

Dnes už žiadna armáda žien v Benine neexistuje. Vtedajšie bojovníčky sú však považované dodnes za polo-bohyne a ich mená vykrikujú počas zaklínacích rituálov počas Voodoo festivalov.