Dňa 15. júla 1953 známy britský sériový vrah John Christie čakal na popravu v londýnskom väzení Pentonville. Krátko pred tým, ako ho mali obesiť, sa Christie s rukami zviazanými za chrbtom posťažoval, že ho svrbí nos. Kat sa k nemu naklonil a poznamenal: „Už ťa to nebude dlho obťažovať.“
Autorom tohto výroku bol Albert Pierrepoint, ktorý medzi rokmi 1932 a 1956 obesil rekordný počet ľudí v súlade s britským právom. Hoci presný počet popravených zostáva neznámy, odhaduje sa, že ich bolo 435. Sám Pierrepoint hovoril až o 550 odsúdencoch.
FOTO slávneho kata a jeho obetí v GALÉRII>>
Profesionálne
Pierrepont sa narodil 30. marca 1905 v Yorkshire a od mladosti chcel byť popravca. Vo veku jedenásť rokov napísal v jednej školskej eseji: „Keď odídem zo školy, chcel by som byť oficiálnym katom.“ Morbídne sny chlapca neprišli náhodou. Jeho otec a strýko boli obaja katmi a mladý Albert chcel pokračovať v rodinnej tradícii.
Keď mal sedemnásť, otec mu zomrel. Zanechal po sebe poznámky, diáre a správy o tom, ako popravovať ľudí. Po preštudovaní týchto zápiskov cieľavedomý muž podal britskej väzenskej komisii žiadosť o vytúženú prácu. Odmietli ho s odôvodnením, že na túto pozíciu niet voľných miest. Neodradilo ho to. Presťahoval sa do Manchestru a chvíľu sa živil ako zásobovač potravinových obchodov. Až kým sa naňho usmialo šťastie - v roku 1932 mu väzenská služba oznámila, že sa uvoľnilo miesto asistenta popravcu. Koncom toho istého roku sa v dublinskej väznici zúčastnil na prvej poprave. Hlavným katom bol jeho strýko Thomas a mladý Albert asistoval a rýchlo sa učil. Aj tak chvíľu trvalo, kým sa presadil. Počas 30. rokov bol ešte len kat zelenáč, navyše v tomto období bolo pomerne málo hrdelných trestov. K slovu sa dostal až v októbri roku 1941, keď v Londýne popravil gangstra a zabijaka Antonia Manciniho. Nasledujúci rok už mal viac práce, okrem iného ukončil život Gordona Cumminsa, ktorý vo februári 1942 v priebehu šiestich dní zavraždil štyri ženy a zohavil ich telá.
Nacisti
Po druhej svetovej vojne zažíval Albert Pierrepoint profesionálny vrchol. Odhaduje sa, že povešal približne dvesto nacistických zločincov. V období rokov 1945 a 1949 cestoval do Nemecka a Rakúska najmenej dvadsaťkrát, aby tam popravil viacerých známych nacistických zločincov. Jedným z nich bol aj Josef Kramer, veliteľ koncentračných táborov v Osvienčime a v Bergen-Belsene, kde ho väzni prezývali „netvor Belsenu“. Rukami Alberta Pierrepointa prešla aj Irma Greseová, prezývaná „hyena z Osvienčimu“, ktorá sa stala nacistickou dozorkyňou ešte ako tínedžerka. Ako sme povedali, Pierrepoint v tomto období nemal o prácu núdzu. Rekordným bol pre neho 27. február 1948, keď naraz popravil 13 odsúdencov.
Krčmár
Po tom, čo usmrtil veľký počet nacistov, sa Pierrepoint stal slávnym, mnohí ho dokonca považovali za hrdinu. Aj finančne mu katovanie vynášalo, takže si kúpil krčmu. Dal jej názov The Poor Struggler a nachádzala sa pri Manchestri.
Len čo začal podnikať, popravoval už len na polovičný úväzok - keď si to situácia vyžadovala. Ľudia v davoch prichádzali do jeho krčmy, aby im pintu piva natočil slávny kat nacistov.
V roku 1950 sa však Pierrepointov život zmenil. Jedného z jeho pravidelných návštevníkov Jamesa Corbitta odsúdili na smrť za brutálnu vraždu svojej priateľky v záchvate žiarlivosti. Vrah sa v osudný deň opil v katovom pube a dokonca si s ním aj zaspieval. Potom odišiel domov a spáchal zločin. Osud to zariadil tak, že Corbitta popravil práve Pierrepoint. „Bolo to jediný raz, čo som ľutoval, že musím urobiť svoju robotu,“ napísal neskôr v pamätiach.
Súmrak kariéry
Svedectvá sa rôznia, ale niektorí tvrdia, že práve prípad Corbitta bol zlom, keď Pierrepoint začal uvažovať o konci kariéry. Napriek tomu zostal katom ďalších päť rokov, počas ktorých popravoval ostro sledovaných zločincov - sériového vraha Johna Christieho či Timothyho Evansa. V prípade druhého menovaného sa neskôr zistilo, že bol nevinný a že mu súdy prišili jeden z Christieových zločinov.
V júli 1955 Pierrepoint popravil ďalšiu verejne ostro sledovanú osobu. Tentoraz šlo o Ruth Ellisovú, modelku a hostesku nočného klubu, ktorá zastrelila svojho priateľa. Ten ju zneužíval. Pretože šlo o ženu, ktorá zabila v stave extrémneho stresu, jej rozsudok smrti vnímala britská verejnosť ako kontroverzný. Bolo to v období, keď sa názor britskej vlády na absolútny trest začal meniť.
Ešte predtým, ako úrady v roku 1965 nadobro zrušili funkciu kata, Albert Pierrepoint v roku 1956 rezignoval na funkciu oficiálneho popravcu. Dôvodom bolo, že mu štát nevyplatil za popravu odmenu v plnej výške, čo bolo v prepočte 450 amerických dolárov. Popravu totiž odvolali tesne pred jej uskutočnením.
Dôvod slávy
Albert Pierrepoint sa stal slávnym aj preto, že si vytvoril povesť extrémne rýchleho, pokojného a zdatného popravcu. Dokázal poriadne pripraviť slučku a povraz podľa väzňovho tela, aby sa zaistila rýchla, humánna smrť zlomením väzu. Nahromadená energia pri príliš dlhom povraze a páde môže väzňovi oddeliť hlavu od tela. A, naopak, v prípade príliš krátkeho povrazu nemusí dôjsť k zlomeniu väzu a odsúdený na smrť sa pomaly udusí.
Odporca trestu smrti?
Zatiaľ čo počas kariéry zostal Albert Pierrepoint nestranný, po jej skončení dal najavo svoje názory. V roku 1974 napísal pamäti, v ktorých tvrdil, že trest smrti nie je pre zločincov dostatočnou výstrahou. „Hovorí sa, že odstrašuje. Nemôžem súhlasiť. Vraždy sa stávajú od počiatku vekov,“ napísal. „Prišiel som k záveru, že popravy neriešia nič a sú iba zastaraný prežitok primitívnej túžby po pomste, ktorá si vyberá ľahšiu cestu a prenáša zodpovednosť za odplatu na druhých ľudí.“
Iba o dva roky neskôr po vydaní svojej knihy však Pierrepoint zrejme zmenil názor. V rozhovore pre BBC sa vyjadril, že zločinnosť v Británii po zrušení trestu smrti stúpla a že jeho krajina by mala znova zaviesť hrdelný trest, aby problém vyriešila. Keďže sa tak nestalo, Pierrepoint zostáva posledným a zároveň najznámejším katom v dlhej histórii tohto remesla na Ostrovoch.
Kat Pierrepoint zomrel 10. júla 1992 vo vysokom veku 87 rokov v Southporte, prímorskom meste neďaleko Liverpoolu, kde si užíval penziu so svojou ženou.
Aukcia po katovi
V júni 2019 sa uskutočnila v aukčnej galérii Boldon v South Tyneside dražba predmetov patriacich poslednému britskému katovi. Do aukcie sa dostala v koži viazaná exekučná kniha, kde Pierrepoint zapisoval mená popravovaných, sadrový odliatok jeho tváre a rúk či strieborná retiazka z vreckových hodín a výstrižky z novín. Všetky tieto položky sa predali anonymnému zberateľovi za 20-tisíc britských libier.
FOTO vydražených katových predmetov v GALÉRII>>
Autor: Peter Sobčák