Patrí medzi najpopulárnejších amerických prezidentov a známy je aj pod skratkou JFK. Narodil sa v Brookline v štáte Massachusetts do bohatej rodiny. Vzdal sa svojich plánov stať sa novinárom, koncom roku 1944 opustil aj námorníctvo. O necelý rok sa vrátil do Bostonu a pripravoval sa na kandidatúru do Kongresu v roku 1946. K úspešnému výsledku mu pomohlo elitné vzdelanie a povesť vojenského hrdinu.

Slabosť pre krásne ženy

V septembri 1953 sa oženil s krásnou a vznešenou Jacqueline Bouvierovou, známou aj ako Jackie K. Dovtedy sa jeho meno spájalo aj s inými známymi ženami, napríklad s herečkou Marlene Dietrichovou. Mesiac pred svadbou spoznal švédsku aristokratku Gunillu von Post, ktorá o ich intímnom vzťahu napísala v roku 1997 knihu Láska, Jack.

V roku 1960 bol 43-ročný John F. Kennedy zvolený za 35. prezidenta USA. Bol jeden z najmladších a zároveň prvý rímskokatolík, ktorý tento úrad zastával. „Nepýtaj sa, čo pre teba môže urobiť tvoja krajina, opýtaj sa, čo môžeš urobiť pre svoju krajinu ty,“ povedal vo svojom inauguračnom prejave 20. januára 1961.


S charizmatickým mužom sa spájali početné milostné avantúry aj po svadbe. Mal vraj románik s Audrey Hepburnovou, ale predovšetkým dodnes vyvoláva dohady jeho vzťah s herečkou a speváčkou Marilyn Monroeovou. Stal sa námetom pre knihy aj film a vedú sa špekulácie o tom, či Kennedy nemal prsty aj v samovražde nešťastného sexsymbolu.
Pred pár rokmi Netflix odvysielal film Blondínka podľa románu inšpirovaného životom hollywoodskej hviezdy z dielne Joyce Carol Oatesovej. V jednom z najtemnejších momentov snímky režiséra Andrewa Dominika je Monroeová pod vplyvom drog odvedená prezidentovou tajnou službou do hotelovej izby JFK. Tam ju núti k orálnemu sexu a ďalším sexuálnym praktikám pod hrozbou násilia. Táto scéna je však vymyslená. Marilyn v skutočnosti podľa všetkého neprekážalo, že o ňu javí záujem taký vplyvný a charizmatický muž.

FOTO V GALÉRII

Dohady okolo atentátu

Atentát na Kennedyho 22. novembra 1963 v texaskom Dallase otriasol celým svetom. Guľky zasiahli prezidenta dvakrát, do krku a do hlavy. Po príchode do nemocnice ho vyhlásili za mŕtveho. Mal len 46 rokov a čoskoro sa o jeho živote a smrti začali šíriť alternatívne teórie. Nielen o tom, že bol zapletený do smrti Marilyn Monroeovej, ktorá mala údajne románik aj s jeho bratom Robertom, ktorý bol tiež podozrivý. Ďalšie tvrdia, že jeho skon bol výsledkom sprisahania vedeného KGB, mafiou či dokonca americkými vojensko-priemyselnými zložkami.