Vytiahnuť kávovar z elektriny; dvakrát sa uistiť, či sú kľúče aj mobil vo vrecku; dať si radšej tmavú košeľu, na ktorej nevidieť fľaky; neuzatvárať žiadne výrazné obchody... V piatok trinásteho si ešte stále veľké množstvo ľudí dáva pozor, čo robí. Veria tomu, že beztak nešťastné číslo v spojení s posledným pracovným dňom v týždni dokáže človeku obrátiť život naruby.

Iracionálne vyzerajúca panika má svoje vedecké pomenovanie – paraskevidekatriafóbia. Pôvod názvu je v gréckom jazyku, no odkiaľ pramení poverčivosť nikto presne nevie. Magazín National Geographic cituje folklórneho historika Donalda Dossey.

Nazdáva sa, že jediný piatok, z ktorého sa nedokážeme tešiť, vznikol v nórskej mytológii. Podľa neho malo dvanásť bohov "piatoček" vo Valhale, škandinávskom nebi. Trinástym bol zlomyseľný a hlavne nepozvaný Loki. Posmelil slepého boha Hodera, aby strelil šíp s hrotom z imela do krásneho Baldura. Zomrel. Vtedy sa celá Zem odela do smútočnej temnoty.

V Biblii sa zas spomína Judáš ako trinásty apoštol, zradca Ježiša Krista. Ukrižovanie sa malo taktiež uskutočniť v piatok. Zlé náboženské jazyky hovoria, že zahryznutie do jablka sváru sa odohralo tesne pred víkendom. A hádajte, ktorému dňu prisudzujú bratovraždu medzi Kainom a Ábelom.

Majú smolu? Pozrite sa v GALÉRII, kto sa narodil v piatok 13.

Matematik Thomas Fernsler tvrdí, že číslo 13 iba trpí v dôsledku svojho poradia. V numerológii sa dvanástka považuje za dokončenie či kompletnosť, takže nasledujúce číslo značí niečo nepotrebné či nežiadúce navyše.

Pre upokojenie, vďaka gregoriánskemu kalendáru, ktorý platí od začiatku 16. storočia, vychádza na každý rok minimálne jeden alebo maximálne tri "nešťastné" dni. Pomôckou je, že ak mesiac začína nedeľou, blíži sa piatok trinásteho. V roku 2020 si však človek mohol zvyknúť natoľko nešťastia, že by si z takejto fóbie už nič ani nerobil.