Anne Listerová z yorkshirského Halifaxu a majiteľka usadlosti Shibden Hall vstúpila do histórie vďaka záhadným denníkom. V časoch, keď sa všetky ženy mali obliekať rovnako, myslieť rovnako a dodržiavať rovnaké zásady, keď nemohli rozhodovať o svojom budúcom manželovi, o peniazoch ani vyjsť z domu bez spoločnosti, Anne robila všetko naopak. Cestovala po Európe, vzdelávala sa, spravovala rodinný majetok. A rozhodla sa, že si nájde bohatú manželku. Neprajníci ju preto prezývali Gentleman Jack. Práve pod týmto názvom mal koncom apríla premiéru seriál z dielne HBO a BBC inšpirovaný príbehom nekonvenčnejženy.

Päť miliónov slov

Anne zanechala po sebe 27 zväzkov denníkov písaných v drvivej väčšine šifrou - využívala starovekú gréčtinu a čísla. Opisovala všedné záležitosti od informácií o počasí cez návštevy či bilancie svojich obchodných investícií, lokálne udalosti až po intímne detaily jej vzťahov so ženami. Každé X znamenalo orgazmus - či už samouspokojovaním, alebo s milenkou. Svoju prvú lásku Elize Raineovú spoznala v internátnej škole v Yorku. Už v prvých poznámkach možno nájsť podrobné opisy jej milostných skúseností aj spôsobov flirtovania a zvádzania ďalších žien. Nemala ich málo. Mnoho vzťahov sa končilo vo chvíli, keď sa Annine vyvolené vydali - samozrejme, za mužov. S niektorými z nich však vzťah pokračoval aj po svadbe, s tichým súhlasom manželov.

Nedala sa: Anne neprajníci pre jej lesbické sklony prezývali Gentleman Jack. A hoci musela často čeliť naozaj nevyberaným útokom, rozhodnutie vydať sa za ženu to neovplyvnilo.
Nedala sa: Anne neprajníci pre jej lesbické sklony prezývali Gentleman Jack. A hoci musela často čeliť naozaj nevyberaným útokom, rozhodnutie vydať sa za ženu to neovplyvnilo.
Zdroj: INTERNET

Dedičstvo z neba

Anne Listerová sa narodila v roku 1791 ako najstaršia dcéra britského dôstojníka bojujúceho o nezávislosť USA. Veľmi neočakávane zdedila po svojej tete veľkú usadlosť Shibden Hall, ku ktorej patrili okrem iného nájomné budovy či uhoľná baňa. Jej bratia totiž zomreli skôr, než by mohli majetok prevziať. Obrovská zodpovednosť, ktorá na Anne pripadla, sa ukázala ako najväčší dar, aký jej osud mohol dať. Pri spravovaní pozemkov i bane vstávala každý deň o piatej ráno, vzdelávala sa - vo veľkej miere ako samouk. Vnikala do tajov inžinierstva, ekonomiky i vedy. Vďaka znalosti miestneho trhu objavila investičný potenciál v obchode s uhlím. Za svoj cieľ si stanovila získať solídny príjem, ktorý by umožnil jej a jej rodine pohodlný život.

Príbeh ukrytý na povale

Denníky Anne Listerovej boli v roku 2011 zapísané na Zoznam svetového dedičstva UNESCO. Desiatky rokov boli ukryté na povale v Shibden Hall. Objavil ich začiatkom 20. storočia Annin príbuzný, dokonca rozšifroval časť kódu. Lenže obsah pamätníkov sa mu zdal taký šokujúci, že ich opäť ukryl v rodinnom archíve. Zostali tam zabudnuté ďalších 30 rokov do času, keď sa zo Shibden Hall stalo múzeum. Tajný kód dodatočne rozšifrovala až o 50 rokov historička Helene Whitbreadová - aj keď ani jej sa to nepodarilo na sto percent. Príčina je prozaická - v 27 zväzkoch je takmer päť miliónov slov. Snaha o definitívne rozšifrovanie je aktuálna aj dnes a neuľahčuje ju ani fakt, že autorkino písmo je veľmi nedbalé a ťažko čitateľné.

Posadnutá osobnosťou Anne: Autorka, režisérka i producentka Sally Wainwrightová, vľavo, roky pátrala po všetkých možných informáciách o Anne. Na snímke s jej seriálovou predstaviteľkou Suranne Jonesovou.
Posadnutá osobnosťou Anne: Autorka, režisérka i producentka Sally Wainwrightová, vľavo, roky pátrala po všetkých možných informáciách o Anne. Na snímke s jej seriálovou predstaviteľkou Suranne Jonesovou.
Zdroj: Profimedia.sk

Nehovorili o nej

Sally Wainwrightová, spisovateľka, producentka a režisérka, chcela nakrútiť seriál o Anne už veľa rokov. „Vyrastala som v Halifaxe neďaleko Shibden Hall. Navštevovala som to miesto ako dieťa, vtedy som o Anne Listerovej ešte nepočula,“ spomína. „Boli 70. roky a ľudia o jej príbehu veľa nehovorili. Až o nejakých 20 rokov začali vychádzať na povrch informácie o nej. Zistila som, aká to bola úžasná žena.“Anne medzičasom prestala byť hanblivým tajomstvom regiónu a stal sa z nej vzor pre ženy. Vznikli o nej viaceré knihy i filmy.  Wainwrightová sa po prvý raz pokúsila zaujať televízne stanice seriálom o Anne na začiatku svojej kariéry. Vtedy však nikto nechcel ani počuť o výpravnom projekte s hlavnou hrdinkou 40-ročnou lesbičkou. Za roky sa však zmenil postoj k sexuálnym menšinám, o inakosti sa hovorí otvorene a od roku 2014 sú v Spojenom kráľovstve povolené sobáše medzi osobami rovnakého pohlavia. Navyše, režisérka mala za sebou už nejaké úspechy, takže sa vrátila k myšlienke nakrútiť seriál o odvážnej žene. Do hlavnej úlohy obsadila Suranne Jonesovú. Seriál si možno u nás pozrieť zatiaľ len v angličtine.

Svadba pre peniaze

Najčastejším mýtom o Anne Listerovej je presvedčenie, že bola vždy bohatá. Nie je to však tak. Shibden Hall zdedila po tete ako takmer 40-ročná, predtým bola závislá od svojho otca a uja, ktorí jej dávali iba malé vreckové. Mala však obchodný talent. A vedela tiež skvelo maskovať svoje finančné problémy, správala sa tak, akoby mala veľa peňazí.  Keď sa jej Shibden Hall dostal do rúk, majetok bol v katastrofálnom stave, neprinášal žiadne zisky. Anne sa okamžite pustila do práce - opäť otvorila baňu, investovala do rizikových, ale našťastie ziskových transakcií. Nikdy však nemala obrovský majetok. Nepatrila k aristokracii, skôr k strednej triede. Aby opäť oživila rodinný biznis, rozhodla sa bohato vydať. Za ženu. V období, keď sa homosexuálna orientácia považovala za chorobu, vzbudzovala všeobecné pohoršenie a potupu (mužom dokonca hrozilo väzenie), to bol šialene odvážny krok. Ale bezhlavo sa do manželstva nehrnula. Niektoré svoje milenky odmietla pre nízky pôvod či nedostatočné bohatstvo.

V civile: Predstaviteľky historických postáv Suranne Jonesová, v strede, Sophie Rundlová, vpravo, a Gemma Whelanová. Gemma predstavuje v seriáli Anninu sestru Marian Listerovú.
V civile: Predstaviteľky historických postáv Suranne Jonesová, v strede, Sophie Rundlová, vpravo, a Gemma Whelanová. Gemma predstavuje v seriáli Anninu sestru Marian Listerovú.
Zdroj: Profimedia.sk

Svadba pred Bohom

V roku 1832 po návrate z ciest po Európe spoznala 29-ročnú Ann Walkerovú, krásnu a veľmi bohatú dedičku. Chvíľkové pobláznenie, motivované vo veľkej miere bohatstvom svojej partnerky, sa však zmenilo na trvalý a vášnivý vzťah, ktorý, samozrejme, vyvolal v tamojšej spoločnosti obrovský škandál. Na Veľkonočnú nedeľu v roku 1834 Listerová a Walkerová usporiadali v Kostole Svätej Trojice v Yorku tajný sobáš. Vymenili si obrúčky a povedali prísahu, prijali sviatosť oltárnu. Aj keď im nepožehnal duchovný, pre Anne i Ann bolo manželstvo oficiálne uza­vreté. Formalizácia vzťahu, aj keď len symbolická, bola pre obe ženy veľmi dôležitá, tvrdí autorka Gentlemana Jacka. „Anne túžila po manželstve uznanom právne i pred Bohom, aj keď cirkev s tým nesúhlasila,“tvrdí. Až kým ich smrť nerozdelila: Anne i Ann bývali v Shibden Hall až do Listerovej smrti v roku 1840. Rodina Walkerová, šokovaná dcériným životným štýlom, vyvinula obrovské úsilie, aby tento vzťah vymazala z histórie. Jedinou stopou sú Annine denníky.  Ako sa dali mazať stopy? Sally Wainwrightová poukazuje na príbeh súvisiaci s Listerovej portrétom. K nemu bol vraj objednaný obraz ďalšej ženy - maľby mali byť vedľa seba. Dodnes sa však zachovala len podobizeň Gentlemana Jacka, portrét Ann Walkerovej bol pravdepodobne zničený.