Elvis Presley bol podľa odborníkov a historikov prvý beloch, ktorý spieval ako černoch. Mal neuveriteľný hlas. Za pomerne krátku kariéru toho stihol skutočne veľa - bol sexsymbol, vojak, propagátor bojových umení vo filme, revolucionár, ktorý paradoxne zastával tradičné hodnoty… Predovšetkým však bol interpret, ktorý baladickým hlasom kombinujúcim černošské spirituály, blues či country prenikal fanúšikom hlboko pod kožu.

Elvis bol stelesnením najväčšieho mýtu, v ktorý verili - amerického sna. Nie náhodou po megaúspechu biografickej snímky Bohemian Rhapsody o Freddiem Mercurym holly­woodski tvorcovia v týchto dňoch začali natáčať film práve o živote rokenrolového kráľa.

Cesta za úspechom

Presley sa narodil v roku 1935 v meste Tupelo v Mississipi v chudobnej a silno veriacej rodine, teda v januári by bol oslávil 85. narodeniny. Pôvodne mal brata dvojča, no ten pri pôrode zomrel. Matka Gladys sa na Elvisa veľmi upäla, za čo mu neskôr posmešne hovorili mamin maznáčik. V mladosti bol trochu hanblivý, pódium ho napriek tomu lákalo.

Naplno sa to prejavilo po presťahovaní rodiny do Memphisu v roku 1948. Po maturite chvíľu pracoval ako šofér a navštevoval večernú školu pre elektrikárov, zároveň spoznával miestnu bluesovú scénu. Počúval všetko, čo mu prišlo pod ruku. Pomohlo mu to vycibriť cit pre hudbu - piesne po vypočutí dokázal interpretovať aj bez nôt. Nemal múzické vzdelanie, napriek tomu hudbe zasvätil celý život.

Zo začiatku niekoľko kapiel mladého fešáka odmietlo, ale v roku 1953 sa na neho usmialo šťastie. Dostal príležitosť nahrať v štúdiu Sun Records pieseň - ako inak - venovanú matke That’s Someone You Never Forget. Všimol si ho majiteľ štúdia Sam Phillips, ktorý zastupoval celú plejádu afroamerických hudobníkov a veľmi dobre si uvedomoval rasové napätie na americkom juhu. Veril, že trh dokáže zjednotiť práve „beloch s hlasom a lyrickým štýlom černocha“. Okrem toho mu dokáže zarobiť naozaj veľa peňazí.

Mladík z Tupela ho rozhodne nesklamal. Jeho prvé single That’s All Right, Mama i Blue Moon Kentucky získali okamžite lokálnu popularitu. Podľa hudobných znalcov práve tieto piesne položili základy niečoho, čo vzniklo kombináciou country, gospelu a blues a čo bude neskôr známe pod menom rokenrol.

Chytľavý tanec

Stále trochu nervózny na pódiu zvyčajne potriasal nohami. Sú názory, že práve tak vznikol legendárny tanec, ale kráľ mal iné vysvetlenie. „Môj hlas je sám osebe obyčajný. Ak by som počas spievania len stál na mieste, som mŕtvy muž,“ povedal v roku 1956. 

A to bol rok Elvisa Presleyho. Podpísal zmluvu s RCA Records, nahral hity ako Love Me Tender či Don’t Be Cruel, objavil sa v televíznej šou Eda Sullivana, ktorá v Amerike neskôr preslávila aj The Beatles. Čoskoro nasledovali prvé klubové vystúpenia a Amerikou sa rozšírili povesti o mladom mužovi s podivným oblečením a so skvelým hlasom s neobvyklými pohybmi na scéne.

Elvisove sny sa splnili zo dňa na deň. Ešte pred 21. narodeninami stihol zarobiť prvý milión a mal prvých sto dievčat. Bol neskutočne pekný. „Vedome porušil sexuálne tabu 50. rokov. Ženy aj muži ho považovali za atraktívneho,“ uviedla profesorka Erika Dossová, autorka knihy Elvis Culture: Fans, Faith and Image.

Na vrchole

Miestni moralisti po koncerte vo Wisconsine poslali list FBI, v ktorom tvrdili, že Elvis je pre Ameriku veľkým nebezpečenstvom, lebo jeho správanie na scéne vyvolávalo sexuálne nadšenie mladých príslušníčok nežnejšieho pohlavia. Hollywoodska publicistka Hedda Hopperová označila tohto bývalého vodiča nákladných áut za trúchlivú hrozbu pre dospievajúce dievčatá a kazatelia v kostoloch po celej Amerike mu adresovali kliatby, ktoré boli predtým vyhradené pre diabla.

Napriek tomu Elvis naďalej pomocou jedinečného hlasu, gitary a hlavne zvodne kmitajúcich bokov privádzal fanúšikov do šialenstva. „Lekári opísali ich kolektívne správanie ako erotomániu, ktorá ich viedla k vedomému verejnému masturbovaniu,“ hovorí Andrea Lovová v knihe Ľúbostný život bohatých a slávnych.

V armáde

Presley v roku 1958 nastúpil na vojenskú službu, po základnom výcviku ho na dva roky prevelili do Nemecka. Mimo svetla reflektorov stretol svoju životnú lásku - vtedy 14-ročnú Priscillu Beaulieuovú. Románik s dcérou armádneho dôstojníka - dlhé roky vraj iba platonický - bol mimoriadne zložitý. Napriek tomu vydržal všetky skúšky, dokonca aj Elvisov návrat do Ameriky. Na diaľku uprosil svokra, aby sa Priscilla presťahovala do Memphisu a pripravila sa na rolu spevákovej manželky. Vzali sa, keď mala dvadsaťjeden. Otehotnela počas svadobnej cesty a presne o deväť mesiacov sa narodila Lisa Marie.

Ale pobyt v armáde Presleyho poznačil. Medzičasom mu zomrela matka a začal užívať lieky na spanie, na ktoré si rýchlo zvykol. Aj jeho kariéra sa po návrate začala uberať trochu iným smerom. Jeho manažér v Hollywoode podpísal zmluvu, ktorá vyžadovala, aby Elvis každý rok natočil tri filmy. Prestal spievať a venoval sa výlučne filmom, ktoré sa každý rok zhoršovali. „To sú filmy, kde južan bije chlapa a potom mu spieva. Ale majú veľký zisk,“ pripustil spevák.

Celkovo si zahral v 33 filmoch, väčšinou v muzikáloch. Dnes sa na ne pamätáme najmä vďaka poctivým rokenrolovým hitom ako Viva Las Vegas, Lit­tle Les Conversation, In the Getto či Suspicious Minds.

Kráľ predohry

Ako Priscilla uviedla vo svojej autobiografii Elvis and Me z roku 1986, po narodení dcéry Lisy Marie manžel stratil záujem o sex s ňou. Čo za tým mohlo byť? Podľa niektorých odborníkov dieťa narušilo vzťah mentor - študent, ktorý medzi nimi panoval. Svoje mohli zohrať aj drogy. Kráľ rokenrolu mal neúnavnú chuť na jedlo, narkotiká a sex, najmä, ako tvrdia životopisci, na sex s pannami. No a Priscilla už panna nebola.

Mimochodom, Elvisove sexuálne chúťky sú osobitnou kapitolou. Priscilla tvrdí, že s ním prvýkrát mala plnohodnotný sex až počas svadobnej noci. Predtým sa vraj milovali rôznymi spôsobmi, ale nikdy to nedotiahol do konca. Aj keď ho o to prosila.  Dotyky, pocity, vášeň, to všetko pre Elvisa znamenalo viac než samotný sexuálny akt. Rokenrolový kráľ Elvis bol zjavne aj kráľom predohry.

Netýkalo sa to len manželky.  Asistenti zabezpečovali Elvisovi stály prúd žien. Sám robil všetko pre to, aby s ním strávili noc - a často pri tom aj zostalo. Nepotreboval sex, iba spoločnosť. Cítil sa osamelý.

Ale boli aj výnimky. Priscilla vtedy už mala všetkého po krk, vyhlasovala, že ho už nemiluje, chcela sa rozviesť. Keď si pri jednej príležitosti odskočila do Vegas, aby videla svojho miláčika, majstra karate Mika Stona, Elvis upadol do žiarlivej zúrivosti.

„Pevne ma chytil a vášnivo sa so mnou miloval,“ napísala neskôr vo svojej knihe Priscilla. „Takto sa skutočný muž miluje so svojou ženou,“ povedal jej.

Ale zjavne bolo už neskoro, v roku 1973 sa rozviedli. Po smrti kráľa rokenrolu založila podnik Elvis Presley a pomohla z jeho zámku Graceland v Memphise vytvoriť miliónovú turistickú atrakciu. Aj vďaka dvom miliónom dolárov, ktoré získala v rozvodovom konaní. Ich dcéra Lisa Marie žila v manželstve s Michae­lom Jacksonom.

Koniec

Koncom šesťdesiatych rokov ešte raz zažiaril - naposledy. Začal nosiť čierny kožený oblek a spievať staré piesne novým spôsobom. Vrátil sa ku koncertom, prestal točiť filmy a fanúšikovia opäť šaleli. V roku 1971 sa stal prvým rokenrolovým spevákom, ktorý získal prestížnu cenu Grammy za celoživotné dielo, ale to sa už opäť schyľovalo k horším časom.

Súkromné problémy, drogová závislosť, nespokojnosť a manželské problémy sa podpísali pod nevydarené koncerty. Priscilla ho definitívne opustila a vzala so sebou aj dcéru. „Zábava je môj život, myslel som si, že to chápala, keď sa za mňa vydala. Milujem ľudí robiť šťastnými a môj život je nešťastný a zničený,“ povedal v tom čase Presley. Táto odovzdanosť urýchlila jeho koniec, drog sa jednoducho nedokázal vzdať. „Ľudia sa čudujú, prečo ho nikto neupozornil na závislosť. To nie je pravda. Varovali sme ho všetci. My najbližší. Ale jednoducho nebolo možné povedať Elvisovi Presleymu, čo má robiť. Okamžite nás vyhodil,“ uviedla Priscilla. Užíval sedatíva, antidepresíva a prášky na spanie. Niekedy mal v sebe toľko sedatív, že sotva mohol dýchať. Neraz uprostred noci prikázal svojim asistentom, aby našli lekára, ktorý je ochotný predpísať mu tabletky. Raz sa im to nepodarilo. Elvis skočil na stôl, vytiahol zbraň a povedal: „Kúpim celú tú prekliatu lekáreň! Dostanem, čo chcem. A vy by ste mali pochopiť, že buď budete na mojej strane, alebo budete proti mne!“

Koncerty boli skutočnou katastrofou, niekedy musel čítať slová piesní z tabule, ktorú držali jeho asistenti. Fanúšikovia mu však odpustili všetko, ale nevydržalo telo, zlyhalo mu srdce. Posledné verejné vystúpenie mal 26. júna 1977 v Indianapolise a 16. augusta ho našli mŕtveho na podlahe kúpeľne v Gracelande. Mal 42 rokov. Presleyho posledná priateľka Ginger Adlerová povedala, že sa mu tesne pred smrťou pokúsila zabrániť v užívaní narkotík. Odmietol. „Potrebujem to,“ povedal. V jeho tele objavili desať druhov drog. Adlerová vo svojom životopise Elvis & Ginger citovala spevákove slová: „Vieš, asi to bude preto, že je vo mne niečo sebade­štruktívne!“

ANNAMÁRIA GRBIČ