Skutočná Anastázia, štvrtá a najmladšia dcéra posledného ruského cára Mikuláša II., mala 17 rokov, keď ju v roku 1918 s celou rodinou zavraždili. Verejnosť nepoznala jej osud. To dovolilo žene spod severopoľského Gdanska vydávať sa za ruskú princeznú. A darilo sa jej to natoľko úspešne, že dlhé roky žila na účet priateľov cárskej rodiny Romanovovcov. Franciszka Szankowska, alias Anna Andersonová.

Neúspešná samovražda

Berlín, píše sa rok 1920. Uprostred mrazivej zimy, v noci zo 17. na 18. februára, zachraňujú dvaja policajti z ľadovej vody kanála Land­wehrkanal mladú krásnu ženu, ktorá skočila do vody z mosta. Zúfalá žena nemá pri sebe žiadne doklady ani peniaze a tvrdohlavo mlčí. Prevezú ju do psychiatrickej nemocnice, volajú ju Fräulein Unbekannt, čiže slečna neznáma. Celé dni trávi na lôžku, nerozpráva, zato veľmi pozorne počúva. A číta noviny.

Hlavnou témou rozhovorov nemocničného personálu je tragický koniec ruskej cárskej dynastie, aj v tlači sa o tom píše. Po niekoľkých mesiacoch terapie sa dievča ozve po nemecky: „Volám sa Anastázia Nikolajevna Romanovová.“Krátko nato začína veľmi detailne opisovať život na cárskom dvore a prezrádzať tajomstvá cárskej rodiny, ktoré by mohol poznať len niekto naozaj zasvätený.  

Smutný osud

Pripomeňme, že o pol druha roka skôr skutočnú Anastáziu zabili v pivnici v dome na Sibíri. Cár abdikoval pre revolúciu, potom ho držali aj s deťmi v domácom väzení, neskôr previezli do Jekaterinburgu na Urale. Keď sa do mesta blížili bielogvardejci - antikomunisti podporujúci monarchiu -, boľševici v noci zo 16. na 17. júla 1918 cársku rodinu vyvraždili. Boľševici síce potvrdili, že zabili cára, ale nehovorili o vraždách zvyšku rodiny. V informačnom chaose sa tak objavili špekulácie, že niektorí Romanovovci mohli prežiť.

Dievča s jazvami

V prospech falošnej princeznej však hovoril fakt, že rovnako ako najmladšia dcéra imperátora Mikuláša II. mala približne rovnaký vzrast, rovnaké jasné modré oči, jasné ryšavé husté vlasy aj zdeformované ľavé chodidlo. Navyše jej telo aj hlavu pokrývali jazvy. Údajná cárica tvrdila, že počas vyvražďovania celej rodiny sa skryla za sestrin chrbát a tvárila sa, že je mŕtva. Keď vynášali telá, jeden z vojakov mal výčitky svedomia a pomohol jej
utiecť.

Ruská princezná, ktorá nehovorí po rusky: Falošná Anastázia sa potom do svojho záchrancu zaľúbila, vydala sa zaňho. Párik sa vraj dočkal aj potomka. Manžel údajne použil akési „náradie“, aby jej zmenil tvar nosa a úst, preto vraj vyzerá trochu inak ako Anastázia z obrázkov a fotografií. Neskôr vraj manžela zastrelili na ulici v Bukurešti a dieťa sa dostalo do sirotinca. Ona skončila v Berlíne na konci so silami a bez nádeje. Mnohí ľudia bol takí dojatí príbehom falošnej Anastázie, že prižmúrili oko nad faktom, že ruská princezná nehovorí po rusky. Ani  inými jazykmi, ktoré sa cárske deti učili.

Miesto popravy: V tejto pivničnej miestnosti v dome v Jekaterinburgu boľševici vyvraždili dynastiu Romanovovcov.
Miesto popravy: V tejto pivničnej miestnosti v dome v Jekaterinburgu boľševici vyvraždili dynastiu Romanovovcov.
Zdroj: Profimedia

Nenásytná

Mladá žena si zakrátko začala nárokovať na majetok Romanovovcov. Nahnevaní skutoční príbuzní cárskej rodiny si preto najali detektíva, ktorý mal špekulantku odhaliť. A detektív dôkazy našiel. Dokázal, že Anna - lebo takto sa klamárka dala volať - sa v skutočnosti volá Franciszka Szankowska a je Poľka, pochádza od mesta Gdansk na severe krajiny pri Baltskom mori. Franciszka počas vojny pracovala v muničnej továrni. Po tom, čo jej snúbenec zahynul na fronte, sama sa zmrzačila granátom - odtiaľ pochádzali jazvy na jej tele. Umiestnili ju v blázinci, ale v roku 1920 odtiaľ zmizla.

Kto klame?

Keď Franciszka začala v Európe strácať pôdu pod nohami, odišla do Ameriky. Aj tam jej príbeh vyvolal veľký záujem. Začala používať meno Andersonová. Čoraz viac sa zaplietala do vlastných výmyslov, bola nedôsledná pri svojich klamstvách a začala mať problémy s pamäťou. Jej prívrženci to pripisovali traume z prežitej popravy celej rodiny. Na druhej strane, rôzne teórie vyrábali aj tí, ktorí jej verili, i tí, ktorí jej neverili, takže už sa nikto v ničom nevyznal. Prívržencov mala stále dosť, presvedčila ich detailmi zo života cárskej rodiny, ktoré sa „bifľovala“. Títo ľudia ignorovali mnohokrát čudné správanie ženy, ktorá vôbec nedodržiavala etiketu. Napríklad raz sa počas slávnostnej večere strčila pod stôl, aby si vyfúkala nos.

Neznesiteľná

Franciszka využívala náklonnosť bohatých ľudí aj v USA a žila na ich účet. Lenže v podstate bola šialená, jej správanie začalo byť neznesiteľné. Mala záchvaty zúrivosti, vedela zaútočiť na služobníctvo. Raz vybehla nahá na strechu obchodného domu a potom „náhodou“ zabila svojho papagája. Pre hostiteľov sa stávala neželateľnou návštevou. Začala sa obklopovať mačkami, psami, trpela stihomamom. Mnoho času aj v Amerike strávila v psychiatrických nemocniciach.

Na 16 rokov sa vrátila do Nemecka, kde pokračovala vo svojom čudnom živote. V roku 1968 ju priatelia z USA poprosili, aby opäť priletela. Už 70-ročná Franciszka sa tam po vypršaní víz vydala za Johna Eacotta Manahana, excentrického profesora histórie a talentovaného genealóga z Virgínie, ktorý bol od nej mladší o vyše 20 rokov. Preňho bola Franciszka princezná. Sám seba nazýval cárovým zaťom a budúcim veľkým princom. 

Smrť v starobinci

Franciszku niekoľkokrát našli v bezvedomí pri svojich mačkách. Susedia Manahanovcov sa neustále sťažovali na smrad, obťažujúce mačky a potkany. Po poslednom excese umiestnili Franciszku v súkromnom zariadení pre seniorov. Koncom januára 1984 dostala mŕtvicu, zomrela o niekoľko dní, 12. februára, na zápal pľúc. Manžel tvrdil, že ju zabili agenti KGB alebo príslušníci britských tajných služieb. Úmrtný list vypísal profesor a uviedol údaje narodenia pravej princeznej Anastázie, ako aj údaje pravých cárskych rodičov. Zomrel šesť rokov po svojej manželke.

Franciszkine spomienky pod názvom Ja, Anastázia boli dokonca sfilmované. Nečudo, veď ide o príbeh ako hrom - psychicky chorá žena žila na účet priateľov cárskej rodiny, neskôr sa vydala za milionára. Až testy DNA, ktoré urobili po jej smrti, vylúčili akékoľvek príbuzenstvo s vyvraždenou rodinou Romanovovcov.

V galérii si pozrite, ktorá slávna herečka stvárnila falošnú Anastáziu