Na pozadí ženy s tajomným úsmevom dominuje nádherná príroda a nenápadný historický most. Práve ten sa stal predmetom skúmania viacerých vedcov. Po dlhé roky sme predpokladali, že ide o Ponte Buriano, ktorý sa nachádza na predmestí Arezzo. Vďaka tomu sa z tejto oblasti stala vyhľadávaná turistická atrakcia, ktorú radi objavovali aj milovníci umenia. Z mosta časom urobili stredobod ich mediálnych kampaní, na ktoré lákali ďalších turistov.

Taliansky historik Silvano Vincent však teraz prišiel s prevratným tvrdením. Podľa jeho slov sme po celý čas chodili obdivovať úplne iné miesto, aké je zvečnené na legendárnom obraze. Na základne vlastného bádania prehlasuje, že za Monou Lisou je v skutočnosti most Ponte Romito pri mestečku Laterina.

FOTO mostu Ponte Romito nájdete v GALÉRII

„Výrazná podoba rieky Arno pozdĺž tohto úseku územia zodpovedá tomu, čo Leonardo zobrazil na krajine naľavo od ženy zobrazenej na slávnom obraze,“ povedal na medzinárodnej tlačovej konferencii, ktorú zorganizoval v Ríme.

Po dlhom výskume v archíve vo Florencii sa Vincentovi podarilo odhaliť jeden dôležitý detail, ktorý nám doteraz unikal. Most za Monou Lisou má jasne iba štyri oblúky. Ponte Buriano ich má a aj v minulosti vždy mal až šesť. Rovnako je to aj v prípade Ponte Bobbio, o ktorom sa kedysi taktiež uvažovalo ako o mieste z da Vinciho maľby.

Vedec skúmal most Romito na viacerých dobových maľbách. Sledoval na nich aj presný sklon brehu rieky a jej okolie. Taktiež využil modernú technológiu dronov, pomocou ktorých pozoroval aktuálny stav tohto miesta a porovnával ho s nazbieranými historickými poznatkami.

Anketa
Je podľa vás Mona Lisa skutočne najlepším obrazom v dejinách umenia?

V minulosti spájal tento most mestá Arezzo, Fiesole a Florenciu. Žiaľ, nepodarilo sa ho uchovať v pôvodnom stave a dnes sú z neho už len ruiny s jediným pôvodným oblúkom. Predstavitelia Laterina sa síce tešia zo záujmu návštevníkov, ktorí si prídu pozrieť toto jedinečné miesto, ale zároveň by ho chceli ochrániť pred ďalším chátraním a zničením kvôli návalu turistov. Použiť by na to chceli finančné prostriedky z fondu, ktorý sa stará o lokality spojené so životom a dielami Leonarda da Vinciho.