Ani po ôsmich rokoch od ničivého požiaru nie je náš najkrajší stredoveký hrad zo 14. storočia, Krásna Hôrka prístupný verejnosti. V marci 2012 zhoreli šindľové strechy, expozícia v hornom gotickom paláci a zvonica. V kongregačnej sieni sa preboril strop. Hasiči zachránili 90 percent exponátov, vnútorné časti hradného areálu však zostali zadymené. Škody vtedy vyčíslili na 8 miliónov eur.

„Plánujeme vrátiť hrad do podoby približne z roku 1903 až 1905," povedala ministerka kultúry Natália Milanová počas kontrolného dňa na hrade. Práce prebiehajú prevažne vo vnútri.  „Ak by do roku 2024 bol otvorený, aspoň z nejakej časti, tak si myslím, že by sa nám podaril kus roboty," povedala ministerka.

FOTO hradu zo 14. storočia a z jeho rekonštrukcie v galérii

Prvá písomná zmienka o hrade je z roku 1333. Vlastnili ho tri významné rody: Mariášiovci, Bebekovci a Andrássyovci. Vznikol na ochranu stredovekej cesty, ktorá viedla cez banícke oblasti Slovenského rudohoria. Pravdepodobne stojí na mieste staršieho hradiska, ktoré poskytlo v roku 1241 útočisko kráľovi Belovi IV. pred Tatármi.

A prišiel Andrássy

Na hrade sa striedali kráľovskí kapitáni, čo mu veľmi neprospievalo. Zmena nastala, keď sa na hrad nedostal mladý, ambiciózny Peter Andrássy. Koncom 16. storočia začal s prestavbou hradu, ktorá napokon trvala 100 rokov. Hrad v roku 1818 vyhorel.

V začiatkom dvadsiateho storočia Krásnu Hôrku zdedil gróf Dionýz Andrássy. Dionýza nelákal ani rodinný železiarenský biznis, ani veda a ani politika, ako jeho príbuzných. Za ženu si proti vôli rodičov vzal neurodzenú opernú speváčku Františku Hablawetz, a preto ho zbavili dedičských práv prvorodeného syna. Po smrti otca a brata sa však Dionýz stáva dedičom obrovského majetku.

Láska až za hrob

Bezdetní Dionýz a Františka sa dostali do povedomia ako veľkí dobrodinci. Rozdali veľkú časť svojho majetku, zakladali knižnice, sirotince, nemocnice, školy, zriadili v Rožňave banské múzeum a dali postaviť viacero kvalitných a elegantných budov.

FOTO Dionýza a Františky v GALÉRII

Po smrti Františky (1902)po 36 rokoch manželstva, sa osamelý Dionýz sústredil na budovanie kultu svojej ženy. Pod hradom pre svoju milovanú vybudoval mauzóleum, v Rožňave aj vo Viedni dal postaviť jej sochy, pomenovali po nej sirotince a na hrade vznikolo Františkino múzeum.

Vplyvní Andrášiovci si po reštaurácii hradu v rokoch 1903 – 1905 svoje pozície udržali do roku 1945. Odvtedy je Krásna Hôrka majetkom štátu.

FOTO hradu v GALÉRII