Z operných spevákov sa stali záhradníci, z hercov farmári a z moderátorov závozníci. Pandémia stála za rekvalifikáciou mnohých v šoubiz­nise, nakoniec došlo aj na Andyho Krausa (54), ktorého sme dlhé roky považovali za najlepšie zarábajúceho muža v brandži, za kráľa slovenského šoubiznisu. Ešte pred koronou si zabávač, herec a predovšetkým televízny producent robil poriadky v nehnuteľnostiach, ale najmä vo vzťahoch. V auguste to bude rok, čo sa druhýkrát oženil. Dnes je už trojnásobným otcom, keďže výrazne mladšia manželka Janka (34) mu v roku 2019 porodila dcéru Adelku. Zároveň má dve deti z prechádzajúceho manželstva, tínedžerku Zoju a dospelého Borisa. Stará sa teda o širokú rodinu a popri účinkovaní v seriáli Susedia, ktorý sčasti aj sám režíruje, sa rozhodol podnikať v prekvapivej oblasti.

Iba investícia?

Vyzeral úplne ako Andy Kraus, ale okoloidúci boli presvedčení, že ide len o dokonalého dvojníka. Neverili, že známy televízny zabávač si privyrába v bratislavskej zoo. Na netradičnom mieste sme podozrivého muža minulý týždeň prichytili aj my. Ale nebol to „fejk“. Andy Kraus skutočne medzi žirafami a plameniakmi vypomáhal s občerstvením, oslovili sme ho a on pre PLUS 7 DNÍ potvrdil, že si otvoril stánok s predajom lievancov, bagiet a nápojov.

„Rozbehli sme to s kolegom. On je v gastre už veľmi dlho, ja to mám skôr len ako takú investíciu,“ povedal nám svojho času jeden z najvplyvnejších ľudí našej televíznej brandže. Teraz občas kontroluje predavačky v stánku, kde sú najväčším lákadlom „šmolkové lievance“. „Zväčša sa o to stará môj spoločník, ale aj ja mu niekedy fyzicky vypomôžem. Kolegovi urobím reklamu a pre mňa je to príjemná zábavka. Takže príďte sa pozrieť a niečo ochutnať,“ lákal nás herec do svojho nového stánku. Podľa obchodného registra ide o horúcu novinku, so spoločníkom si založili eseročku s možnosťou výroby a predaja potravín aj nápojov len v marci tohto roka.

Zatvorený medzi kulisami

Na Andyho Krausa sa úspech lepil vždy ako mucha na med. Zábavné kabarety Uragán a Hurikán aj markizácky seriál Susedia, ktoré pripravoval s Petrom Marcinom, sa rýchlo stali televíznymi hitmi. Nasledoval nekonečný seriál Panelák a ďalšie projekty, ktoré Kraus vyrábal pre JOJ-ku ako scenárista a producent. Keď­že za nápady sa platí viac než za reprodukovanie textov, ktoré vymysleli iní, na Kolibe ho velebili. Už pred vyše desiatimi rokmi tam mesačne podľa mediálnych odhadov zarobil vyše 30-tisíc eur. Zasvätení tvrdili, že za to, čo pre televíziu znamenal, si zaslúžil aj viac.

Dnes je znova tvárou Markízy, kde účinkuje v obnovenom sitcome Susedia. Vďaka nemu opäť prichádzajú do Krausovej domácnosti nemalé peniaze. A čoskoro ich bude ešte viac. Štáb seriálu sa dohodol, že budú nakrúcať viac, ako boli doteraz zvyknutí. „Stále len natáčame a natáčame, pretože Susedia sa budú vysielať aj v lete, takže nám pribudlo mnoho termínov navyše. Celé leto budeme v štúdiu, ale teším sa z toho, pretože aspoň lepšie zvládneme neznesiteľné horúčavy a dni ubehnú rýchlejšie. Máme tam klimatizované priestory, tak sa tam pred horúčavami schováme,“ smeje sa Andy Kraus.

Len nedávno pritom predal honosnú haciendu v rakúskom Prellenkirchene, kde niekoľko rokov žil. V minulosti bola v ponuke realitky za 1,2 milióna eur, no predaj sa naťahoval. Je teda pravdepodobné, že koncom vlaňajška sa jej zbavil za nižšiu sumu. Dnes sa s rodinou môže pred páľavou skryť v štvorizbovom byte, ktorý si zadovážil v bratislavskej Karlovej Vsi. Stále to však nebude to, čo by mu stačilo na rodinný relax.

Vytúžený august

Preto sa začiatkom roka Andy Kraus rozhodol, že zainvestuje, a kúpil chalupu na Myjave, podľa odhadov realitných maklérov mohla pokojne stáť aj 200-tisíc eur. Boli sme sa tam pozrieť a rozhodne nejde o malú drevenicu, ale o rozsiahlu usadlosť, ktorá sa čoskoro dočká aj bazéna. „Hovorí sa tu, že Andy túto oblasť dobre pozná, lebo z vedľajšej dediny pochádza jeho žena. Či je to pravda, nevieme. Ale rozhodne to tu musí mať rád,“ klebetili Krausovi noví susedia.

Sám herec, scenárista a producent priznal, že na Myjave by bol najradšej už teraz, ale ešte „je tam veľa práce a opráv“. „Nechystáme sa nikam na dovolenku, iba ak na chalupu vybehneme, ale ešte sa to nedá. Je v štádiu prerábania, takže v prvej polovici prázdnin ešte asi nebude obývateľná, ale od augusta by sme tam už chceli chodiť pravidelne. Teda ak pôjde všetko podľa plánov. Základ je, že sme zdraví a spokojní,“ uzavrel Andy.

FOTO Krausa v ZOO i jeho usadlosti nájdete v GALÉRII

Niet sa čo diviť, že ho to ťahá z rušnej Bratislavy na pokojnejšie miesto. V minulosti vlastnil rodinné domy nielen v Prellenkirchene, ale aj v Pezinku či na bratislavskej Kolibe. Hľadal nové riešenia, balil kufre a sťahoval sa za lepším vždy ako na počkanie.