Pri potulkách na Horehroní, kúsok od prameňa rieky Hron, hneď za Telgártom pod Kráľovou hoľou sa nachádzajú dva mosty ako z iného kúta sveta a k nim patriaci tunel. Ľudia túto časť železničnej trate poznajú pod názvom Telgártska slučka a Chramošský a Telgártsky viadukt. Ide o jedny z najkrajších technických pamiatok, akými sa Slovensko môže pýšiť. Prechádza nimi železničná trať Červená skala - Margecany.

Unikátne dobové zábery z roku 1936 z otvorenia trate

Údolie Hrona od Červenej Skaly má značné stúpanie, preto bolo potrebné železničnú trať rozvinúť, aby sa dodržali sklonové pomery. Ako uvádza portál železničné info zvažovali sa viaceré alternatívy, nakoniec sa presadila špirálová slučka. Je dlhá asi 2,3 km a prekonáva výškový rozdiel 31 m. Výstavba trate v úzkom údolí bola náročná a vyžiadala si vybudovanie množstva zárezov, násypov i veľkých mostov.

V nej je položený aj najdlhší tunel tejto trate, tunel Kornela Stodolu, resp. Telgártsky dlhý 1239 m. Tesne za tunelom prekonáva trať údolie 22 m vysokým a 86 m dlhým viaduktom Telgártsky viadukt, bol prvou členenou oblúkovou konštrukciou zo železobetónu na tratiach ČSD.

Nasleduje Chramošský viadukt. Skladá sa z deviatich oblúkov a postavili ho v roku 1933. Ide ponad Gregorovu dolinu a meno dostal podľa potoka. Dĺžka kamenného viaduktu dosahuje 113 metrov a jeho výška je 18 metrov nad údolím, ktoré premosťuje. Je postavený celý v oblúku, pozostáva z deviatich otvorov, leží na trati 173 Červená Skala – Margecany.

A súčasnosť na videu...

Rozhodnutie o budovaní spojenia Horehronia so Spišom prebehli v rokoch 1919 a 1920, no prepojenie Červenej Skaly a Margecian sa začalo budovať až 31. mája 1931, do užívania ho odovzdali 28. septembra 1934. Celkové náklady na výstavbu dosiahli 23 miliónov korún. Stavba sa stala aj dejiskom štrajkov počas hospodárskej krízy a po nej.

Viac foto Telgártskej slučky nájdete v galérii