Keď sa sprievodkyňa na stredočeskom zámku Loučeň návštevníkom zmieni o rode Thurnovcov-Taxisovcov, málokto tuší, o kom je reč. „Česi ich veľmi nepoznajú. Ale keď prídu Nemci, hneď vedia,“priznáva Hana Michalčíková. „Poznajú ich, lebo pochádzajú z mesta Regensburg a v súčasnosti patria medzi najbohatšie a najvýznamnejšie rody v Európe. V Regensburgu majú palác, ktorý je rozlohou väčší než Buckinghamský palác anglickej kráľovnej. Takí bohatí sú! Ako k tomuto bohatstvu došli, je veľmi zaujímavá kapitola našich európskych dejín. Oni totiž boli prví poštári!“ nadchne sa naša sprievodkyňa.

Vplyvný kniežací rod vlastnil do roku 1945 zámky Loučeň, Mcely, Biskupice u Jevíčka a Dolní Beřkovice. Thurnovcom-Taxisovcom patril aj pražský Vrtbovský palác na Malej Strane. Zanechali výrazné stopy nielen v podnikaní, ale vstúpili do dejín futbalu či dostihov, hostili slávnych spisovateľov a podporovali tých najbiednejších. Nie div, že dodnes na ich niekdajších zámkoch hovoria o kniežatách s neuveriteľnou úctou a láskou.

Poštový monopol

„Rod Thurnovcov-Taxisovcov pochádzal z Lombardie a už v 11. storočí začal prevádzkovať poštové služby,“ vysvetľuje sprievodkyňa zámku Loučeň. Doručovali poštu ako poslovia, ako dnešní kuriéri. Naozaj sa im darilo a ich služby sa v 15. storočí rozhodol využiť aj cisár Maximilián, ktorý potreboval vo svojej Svätej ríši rýchle spoľahlivé spojenie. „Thurnovci-Taxisovci vytvorili sieť prepravných staníc a tak dodávku listov ne­smierne urýchlili. Nič sa nestratilo, takže cisár bol nadmieru spokojný a udelil im dedičný titul hlavných poštmajstrov. Získali aj dôležitý monopol - nikto iný nesmel v tejto oblasti poštovníctva podnikať. Trvalo to dvesto rokov, vyberali poplatky, dane a bez konkurencie mohli bohatnúť,“ opisuje úspechy slávneho rodu.

Ako prvý do Česka dorazil František Thurn, ktorý mal štyroch synov. V 17. storočí získali Thurnovci grófsky titul. Postupne aj na tomto území spravovali poštové služby.  Rod Thurnovcov-Taxisovcov sa poriadne rozvetvil. Maxmilián Josef Thurn-Taxis získal v roku 1808 zámok Loučeň a Dobrovice, kde v roku 1831 založil cukrovar, ktorý niesol ochrannú známku TTD - Thurn Taxis Dobrovice. Po jeho smrti získal panstvo jeho najstarší syn Hugo Maxmilián Thurn-Taxis, najvyšší komorník cisára Františka Jozefa I., poslanec na zemskom sneme a v Ríšskej rade.

Loučeň: Stredočeský barokový zámok získal Maximilián z rodu Thurnovcov-Taxisovcov v roku 1809 vďaka sobášu s kňažnou z rodu Fürstenberkovcov. O štyri roky na ňom hostili cisára Františka I. a ruského cára Alexandra I.
Loučeň: Stredočeský barokový zámok získal Maximilián z rodu Thurnovcov-Taxisovcov v roku 1809 vďaka sobášu s kňažnou z rodu Fürstenberkovcov. O štyri roky na ňom hostili cisára Františka I. a ruského cára Alexandra I.
Zdroj: MONIKA MIKULCOVÁ

 

Hostili Twaina aj Rilkeho

Prvý decembrový deň v roku 1851 prišiel na svet syn Huga Maximilána Alexander Jan Vincenc Thurn-Taxis. Keď vyrástol, získal po svojom otcovi nielen panstvo, ale aj dobrú výchovu a šľachetné srdce. Zrejme aj tieto črty jeho osobnosti očarili krásnu kňažnú Máriu von Hohenlohe, ktorá sa v roku 1875 vydala za Alexandra a jej novým domovom sa stal zámok Loučeň neďaleko Nymburku. Hoci vlastnili zámky aj v Prahe, ktoré slúžili hlavne na reprezentatívne účely, v dedinke Loučeň viedli bežný rodinný život. Mária, kultivovaná dáma, udržiavala kontakt s mnohými umelcami. V decembri 1909 sa v Paríži prvý raz stretla s básnikom Rainerom Mariom Rilkem, mladším o dvadsať rokov, a postupne medzi nimi vzniklo obojstranné priateľstvo. Pobudli spolu v benátskom byte kňažnej aj na zámku v Duine, kde vznikli Rilkeho prvé zápisky Elégie z Duina, ktoré venoval práve Márii. Svoju mecenášku dokonca dvakrát navštívil na zámku Loučeň. Marie Thurnová-Taxisová obľúbenému básnikovi zasvätila v roku 1932 svoju knihu spomienok.

Z prelomu 19. a 20. storočia: Celá expozícia zámku Loučeň je situovaná do obdobia života Alexandra Thurna-Taxisa, ktorý zomrel v roku 1939.
Z prelomu 19. a 20. storočia: Celá expozícia zámku Loučeň je situovaná do obdobia života Alexandra Thurna-Taxisa, ktorý zomrel v roku 1939.
Zdroj: MONIKA MIKULCOVÁ

Rodina Thurnovcov-Taxisovcov však na zámku privítala aj iné významné osobnosti, napríklad slávneho spisovateľa Marka Twaina. Zámocký pán, rovnako ako jeho manželka, miloval hudbu a vynikajúco hral na husliach. Pri hre ho často sprevádzal Bedřich Smetana, ktorý posledné roky života prežil u dcéry v neďalekých Jabkeniciach, takže do zámku v Loučeni to mal na skok.  Alexander, čestný rytier Rádu maltézskych rytierov, sa stal veľkým filantropom. Financoval sirotinec, venoval svoj pozemok a budovu na vybudovanie sokolovne, podporoval miestne školy aj nadané chudobné deti. Po charitatívny príspevok sa na zámku u kniežaťa zastavila aj dcéra prezidenta Tomáša Garrigua Masaryka Alica Masaryková. „Všetci ho tu mali veľmi radi,“pripomína Hana Michalčíková. Jeho štedré srdce potešilo i Národné múzeum v Prahe, ktorému tento vášnivý milovník lovu exotických zvierat venoval svoje trofeje z Indie, Kanady, Afriky i Kanárskych ostrovov.

Najstarší futbalový klub

Mária a Alexander mali troch synov. Eugen zomrel v Taliansku, Alexander žil v Taliansku a prijal rodové meno della Torre e Tasso a najstarší Erich študoval na univerzite v Cambridgei, odkiaľ priviezol na Loučeň futbal. Neveľmi známu hru s loptou s presnými pravidlami začal hrať v zámockom parku spolu s troma Angličanmi, ktorí prišli na zámok prázdninovať. Postupne sa k nim pridalo služobníctvo a miestni chlapci. Za oficiálny vznik klubu sa považuje Veľká noc v roku 1893. Na porovnanie, AC Královské Vinohrady, predchodcovia pražskej Sparty, vznikli až pol roka po nich. Pražská Slavia síce fungovala o rok skôr, ale nie ako futbalový klub, túto hru začali pod hlavičkou klubu hrať až v roku 1895.

Nadšenie loučenských futbalistov bolo také veľké, že túžili zahrať si zápas so známym viedenským klubom Regatta. Tento odvážny sen sa stal skutočnosťou. Viedenčania súhlasili a v roku 1893 sa v Prahe na Cisárskej lúke konal prvý futbalový zápas, ktorý sa zapísal nielen do českých, ale aj rakúsko-uhorských dejín. Loučeň síce prehrala 5 : 0, ale na druhý deň rakúske noviny písali o tomto klube ako o druhom najlepšom v Rakúsko-Uhorsku.

Podnikatelia

Knieža Alexander bol veľkým milovníkom koní - pretekárskych, ale aj tých pod kapotou. Stál pri zrode automobilovej spoločnosti Václava Laurina a Václava Klementa ako jediný akcionár. Jeho syn Erich Thurn-Taxis bol v roku 1907 na čele správnej rady akciovej spoločnosti Laurin & Klement a významne sa podieľal na jej dynamickom rozvoji. „Nebola to pre nich zásadná investícia, vlastnili ju prvých päť rokov, postupne to kupovali ďalší ľudia,“ spresňuje kastelán zámku Loučeň Vratislav Zákoutský. Po vzniku republiky však Erichovi neuznali hodnosť kapitána. Nahnevaný sa odsťahoval do Rakúska, kde získal občianstvo.

Zámok Mcely: Hugo Maximilián Thurn-Taxis ho kúpil v roku 1869.
Zámok Mcely: Hugo Maximilián Thurn-Taxis ho kúpil v roku 1869.
Zdroj: MONIKA MIKULCOVÁ

Celým regiónom milovaný knieža Alexander zomrel 21. júla 1939 vo veku 88 rokov. Správcom jeho pozostalosti sa stal jeho vnuk princ Luigi della Torre e Tasso. Narodil sa v Taliansku, ale v roku 1935 sa presťahoval do Česka, naučil sa jazyk a o tri roky požiadal o občianstvo. Rodové sídlo v Loučeni získalo tiež nového majiteľa, Alexandrovho vnuka, princa Alexandra Ferdinanda Thurna-Taxisa. V roku 1939 sa po okupácii Čiech a Moravy Alexander Ferdinand pod tlakom svokry - barónky Hany Helmfeldovej - rozhodol pre nemecké občianstvo. To sa mu stalo po vojne osudným.  Po vojne odišli Thurnovci-Taxisovci z Československa a ich majetok skonfiškovali. Interiéry zámku Lou­čeň v roku 1945 vybrakovala sovietska armáda a miestne obyvateľstvo. Dnes majú zámky nových majiteľov a pri niektorých vzkriesili ich zašlú slávu.