V USA aj v Európe milovali jeho číslo so zmiznutým slonom. V repertoári mal bravúrne úteky, skoky z mostov zviazaný v reťaziach či zahrabanie zaživa. Vedel presvedčiť masy, že pravidlá fyziky sa ho netýkajú. Netajil, že jeho kúsky nie sú žiadna mágia. Veľkú časť života zasvätil odhaľovaniu podvodov špiritistov. Harryho Houdiniho považujú za jedného z najgeniálnejších iluzionistov všetkých čias. Doteraz je inšpiráciou pre nasledovníkov.

Detské začiatky

Erik Weisz prišiel na svet 24. marca 1874 v Budapešti ako syn rabína. Keď mal štyri roky, rodina emigrovala do Ameriky. Tam si zmenili priezvisko na - ľahšie vysloviteľné pre Američanov - Weiss. Usadili sa v Appletone v štáte Wisconsin. Pre rodinu však Amerika nebola „splnením sna“.  Malý Erik pracoval už ako osemročný. Najdlhšie vydržal ako pomocník zámočníka, už ako malého ho fascinovali zámky a ich mechanizmy. To, čo sa vtedy naučil, mu neskôr veľmi pomohlo. Už vtedy miloval magické kúsky. To, čo bolo spočiatku spôsobom, ako zabudnúť na smutnú prítomnosť, neskôr sa stalo vstupenkou ku kariére.

Cvičil na dvore rodinného domu. Keď sa rodina presťahovala do New Yorku, prvý raz videl vystúpenie skutočných iluzionistov. Bol nadšený až tak, že ušiel z domu a pridal sa k cirkusu. Debutoval na hrazde ako „Ehrich, kráľ vzdušného priestoru“.Neskôr začal vystupovať na ulici, ale ako profesionálny mág potreboval zaujímavejšie meno. Keďže ho vždy fascinovali kúsky francúzskeho kúzelníka Jeana-Eugèna Roberta-Houdina, priateľ mu poradil, aby si k tomu priezvisku pridal i, čo by znamenalo „taký ako Houdin“. Zrodil sa Harry Houdini.

Prvé zmiznutie

Ukázalo sa však, že pekné priezvisko nestačí na úspech. Harryho vystúpenia boli najmä kúsky s kartami, začali ho prezývať „kráľom kariet“. Harry však cítil, že takto nevyužíva naplno svoj potenciál. Pomohla mu cirkusová umelkyňa Beatrice Rahnerová, nazvaná Bess. Stretol ju, keď skúšal s bratom jeden z prvých trikov so zmiznutím. Po roku známosti sa vzali a stali sa tiež známym duom The Houdinis. Začali mať čoraz väčší úspech.

Špeciálnym číslom bol trik, keď si Harry oslobodzoval ruky z pút. Robil to tak dobre, že impresário Martin Beck, mimochodom, rodený Slovák z Liptovského Mikuláša, sa ho rozhodol ujať a Harrymu odštartoval hviezdnu kariéru. Číslo s putami Houdiniho preslávilo v USA a Beck sa rozhodol vybaviť turné po Európe. To bol zásah do čierneho! Marketingovým ťahom bol výstup pred detektívmi zo Scotland Yardu. Agenti boli nadšení Harryho výkonmi. Houdini potom podpísal polročný kontrakt s londýnskym Alhambra Theatre, hľadisko vždy praskalo vo švíkoch.

Čínska vodná mučiareň: Vyslobodenie z tejto nádrže bolo jedným z Houdiniho vrcholných čísiel. Mnohí iluzionisti ho napodobňujú, snímka hore.
Čínska vodná mučiareň: Vyslobodenie z tejto nádrže bolo jedným z Houdiniho vrcholných čísiel. Mnohí iluzionisti ho napodobňujú, snímka hore.
Zdroj: INTERNET

Prerod na kráľa pút

Každý, aj ten najlepší trik po čase začne nudiť. Harry musel myslieť na spestrenie svojich vystúpení. V každom meste v Európe, kde vystupoval, dal miestnej polícii veľkú výzvu. Zamykali ho vo väzení, z ktorého vedel okamžite utiecť. V Rusku sa dal zamknúť v aute, ktoré by ho - ak by sa mu oslobodenie nepodarilo - zaviezlo na Sibír. Nákladné auto bolo určené na prevoz väzňov, ale Harry sa z neho, samozrejme, dostal. Nie každému sa však páčila Houdiniho trúfalosť. Istý nemecký policajt tvrdil, že mág používa falošné putá. Harry ho obvinil z ohovárania. Počas súdneho procesu zatvoril ústa „neveriacim“,keď bravúrne otvoril v súdnej sále sudcov sejf.

Ťažká práca

Britskí obdivovatelia Houdiniho dlho spomínali na jeho číslo so zmiznutým slonom. Houdini nechal zo scény v londýnskom kasíne zmiznúť slona aj s trénerom z obrovskej zamknutej drevenej debny. Keď ju otvoril, zdala sa prázdna. Až po rokoch mág vyzradil, že slon sa ani len nepohol. Trik spočíval v uhle, pod ktorým ukázali divákom vnútro debny. Houdini sa stával čoraz bohatším.

Vychovaný v biede si konečne mohol kúpiť takmer všetko, čo sa mu zapáčilo. Nemyslel však len na seba, chcel predovšetkým potešiť svoju mamu. Pripravil veľkolepú recepciu, na ktorej sa jeho mama zúčastnila v šatách ušitých pre kráľovnú Viktóriu. Veľa času venoval tréningom. Pracoval 12-14 hodín denne. V každej voľnej chvíli cvičil telo a svaly - obracal v rukách mince, prstami na nohách zaväzoval a rozväzoval šnúrky, hodiny a hodiny pripravoval nové čísla. Nepil, nefajčil, študoval, venoval sa akrobacii aj teoreticky, rozpracúval mechanizmy nových zámkov.

Čínska vodná mučiareň

Houdini stále vylepšoval svoje kúsky. Najskôr vymyslel vystúpenie Metamorphosis. Dal sa zviazať, nasadiť si putá a umiestniť v tesne zviazanom vreci a zamknúť v skrini, na ktorej navyše sedel jeho asistent. Potom scénu zahalila opona. Po troch sekundách už videli mága stojaceho na kufri, v ktorom bol zviazaný jeho asistent. V roku 1908 sa dal zavrieť vo veľkej nádobe na mlieko, naplnenej vodou. Citlivejší diváci dostávali hysterický záchvat.

V roku 1913 sa predstavil asi v najsofistikovanejšom vystúpení Čínska vodná mučiareň. Diváci mohli vidieť, ako v nádobe naplnenej vodou s napätou tvárou skláňa hlavu a tlačí na steny. Vždy sa odtiaľ dostal v čase do troch minút.  Niektorí špekulovali, že jeho vystúpenia sú zaranžované. Preto začal vystupovať vonku. Oslobodzoval sa zo zvieracích kazajok, povrazov a reťazí, visiac z mosta či vysokej budovy dolu hlavou. Dával sa zaživa zahrabať. Mal zmysel pre marketing, vyberal si zväčša miesta vedľa okien redakcií veľkých novín. Jeho čísla sa tak okamžite objavovali vo večerných vydaniach.

Čínska vodná mučiareň: Vyslobodenie z tejto nádrže bolo jedným z Houdiniho vrcholných čísiel. Mnohí iluzionisti ho napodobňujú, snímka hore.
Čínska vodná mučiareň: Vyslobodenie z tejto nádrže bolo jedným z Houdiniho vrcholných čísiel. Mnohí iluzionisti ho napodobňujú, snímka hore.
Zdroj: Profimedia.sk

Antišpiritista

V roku 1920 Houdini založil filmovú produkčnú spoločnosť Houdini Picture Corporation. Nakrútil dva filmy: The Man From Beyond a Haldane of the Secret Service. Napísal scenár, zahral hlavnú úlohu, potom sa z filmovej brandže stiahol. Začal odhaľovať podvody špiritistov, osôb, ktoré veria v reinkarnáciu a možnosť komunikácie s duchmi mŕtvych. Špiritizmus ho najskôr zaujal po maminej smrti v roku 1913.

Skúsil sa s ňou skontaktovať cez manželku svojho priateľa a špiritistu Arthura Conana Doyla, autora príbehov o Sherlockovi Holmesovi. Mág však napriek smútku nestratil zmysel pre realitu. Matka totiž podľa Doylovej manželky synovi napísala list. Lenže jeho mama takmer nehovorila po anglicky. Nenechal sa presvedčiť, že po smrti odrazu hovorila a písala týmto jazykom. Navyše, ako Židovka a manželka rabína by na list nikdy neumiestnila symbol kríža. Priateľstvo s Doylom sa skončilo. 

Podvodník odhaľuje podvodníkov

Houdini chcel odhaliť podvody špiritistov a tvrdil, že na dolapenie podvodníka treba iného podvodníka. So skupinou známych iluzionistov odhalili a zverejnili, ako špiritisti vydávajú klamlivé zvuky a kvílenie takzvaných duchov, odkiaľ sa berú biele zjavenia, ktoré údajne vyvolali. Aby ich skutočne usvedčil, rozhodol sa pre posledné vystúpenie jasnovidectva a levitácie pred americkým prezidentom Theodorom Rooseveltom. Ponúkol dokonca odmenu každému, kto mu dokáže, že má paranormálne schopnosti. O odmenu sa nikto neprihlásil.

Pre krížovú výpravu proti špiritistom mal Houdini veľa nepriateľov. Špekuluje sa dokonca o tom, že jeho smrť bola výsledkom špiritistického sprisahania. Preto okolo Harryho smrti koluje mnoho legiend. Nečudo - zomrel vo veku necelých 52 rokov a v najtajomnejší deň v roku, na Halloween. Prívrženci teórie o špiritistickom sprisahaní sa dokonca domáhali exhumácie jeho tela, aby dokázali, že ho otrávili arzénom. Niektorí tvrdia, že Houdini stále žije pod falošným menom, pretože pred smrťou mu vpichli sérum dlhovekosti. Tento rok by mal 145 rokov.

Posledné vystúpenie

Houdinimu dal - s jeho súhlasom - 22. októbra 1926 študent Gordon Whitehead niekoľko rán do brucha. Mal zistiť, či sú jeho svaly naozaj také tvrdé, že môže trhať reťaze. Udrel však tak rýchlo, že Houdini sa nestačil pripraviť a napnúť svaly. Po dvoch dňoch mal v bruchu silné bolesti. Zobrali ho do nemocnice, kde v posledný októbrový deň 1926 zomrel. Určite by nebol nadšený, že jeho manželka sa 10 rokov pokúšala skontaktovať s ním - na špiritistických seansách.