„Ženy by mali mať právo voliť. A mali by prestať nosiť korzety!" povedala si nebojácna Kate Sheppardová v časoch, keď muži chceli mať svoje polovičky za sporákom, v bezpečí domova. Aby sa príliš nestarali, nerozhodovali, neprotestovali a hlavne verne slúžili svojim rodinám.
Najväčšia petícia
Kate Sheppardová, vlastným menom Catherine Wilson Malcolmová, sa narodila v Anglicku v Liverpoole v roku 1848. Do krajiny protinožcov sa s rodinou prisťahovala až v roku 1868. O tri roky sa vydala za Waltra Allena Shepparda, majiteľa obchodu, ktorý bol zvolený do mestského zastupiteľstva v Christchurche. Mal styky s rôznymi významnými predstaviteľmi mesta a to jeho manželke vyhovovalo. Rozhodla sa vybojovať ženám volebné právo a hoci sa spočiatku stretla s nevôľou, dokázala zapôsobiť a zaujať svojimi rečníckymi aj argumentačnými schopnosťami. Angažovala sa v rôznych náboženských organizáciách, zastávala dôležité funkcie v ženských organizáciách, písala články, a ako výborná rečníčka bola žiadaná aj v Anglicku. Stála za niekoľkými petíciami za zrovnoprávnenie a nakoniec uspela. V roku 1893 sa Sheppardovej a jej priateľom podarilo zozbierať 31 872 podpisov žien. Bola to najväčšia petícia predložená parlamentu.
Boj s alkoholom
Pochopiteľne, mnohí muži sa zrovnoprávnenia obávali. Najviac však tí, ktorí vyrábali a distribuovali alkohol. Niet divu, veď bojovníčky za politickú emancipáciu sa na Novom Zélande schádzali v spolkoch striedmosti a na výrobcov alkoholu mali svoj názor. Tí sa obávali prohibície a nemienili sa vzdať. Chlapi v krčmách na protest tiež podpisovali petície, ale veľmi im nepomohli. Inicioval ich najmä politik Henry Smith Fish, najväčší odporca ženského volebného práva. Lenže ukázalo sa, že mnohé podpisy boli neplatné.
Sufražetky boli neúnavné a nakoniec ich podporil aj legendárny novozélandský politik Richard Seddon. V roku 1893 teda ženy na Novom Zélande získali volebné právo a 28. novembra, napriek mnohým vyhrážkam zo strany mužov, prišlo k volebným urnám 65 percent novozélandských žien oprávnených voliť. Pre porovnanie, ženy v Československej republike dostali právo voliť v roku 1920.
Prežila svojich potomkov
Sheppardová je národnou hrdinkou, vďaka nej sa stal Nový Zéland prvou krajinou na svete s volebným právom žien. V roku 1991 sa podobizeň aktívnej bojovníčky za ženské práva dostala na novozélandskú desaťdolárovku.
Hoci sa neúnavná Kate dožila úctyhodného veku - 86 rokov, v súkromnom živote sa jej nedarilo tak, ako vo verejnom. Jej manžel Walter zomrel v Anglicku v roku 1915, Kate ho prežila takmer o dvadsať rokov. Nezostali po nej žiadni potomkovia - len 29-ročného syna Douglasa pochovala ešte v roku 1910 a v roku 1930 zomrela na tuberkulózu aj jej jediná vnučka, Margaret Isabel Sheppardová. Mala len 19 rokov. Po Kate Sheppardovej nezostali žiadni potomkovia.