Mnohých šampiónov označovali za neporaziteľných. Typicky šlo len o metaforu vyzdvihujúcu ich aktuálnu a v konečnom dôsledku dočasnú nadradenosť nad súpermi. Aj velikáni ako Muhammad Ali alebo Mike Tyson nakoniec prehrali. A to opakovane.
Existujú však aj výnimky. Jednou z nich je zápasník známy ako Veľký Gama. Spočiatku bol pre malý rast terčom posmechu. Dokonca mu na prestížnom turnaji v Anglicku pre útlu postavu odmietli povoliť štart. Napokon sa vďaka nadľudskej sile, dokonalej technike a rýchlosti blesku stal jedným z najlepších zápasníkov všetkých čias. Počas viac ako pol storočia nastúpil na viac ako päťtisíc zápasov. Neprehral ani jeden jediný raz.
Hodiny drepovania
Muž prezývaný Veľký Gama alebo Lev z Pandžábu sa narodil ako Ghulam Muhammad Baksh Butt 22. mája 1878 v Britskej Indii do rodiny slávneho zápasníka Azíza. Otec ho trénoval od piatich rokov. Po jeho predčasnej smrti prevzal opraty tréningu Gamov starý otec, a keď zomrel aj ten, napokon strýko - obaja veľmi zdatní zápasníci.
Na prvý športový úspech Gama nečakal dlho. Ako desaťročný sa po boku 400 profesionálnych zápasníkov zúčastnil na vytrvalostnej súťaži v drepoch na špičkách. Hoci išlo o základný kondičný cvik indických silákov, napokon vyhral práve on. Bez prestávky drepoval niekoľko hodín. Podľa vlastných slov stihol vykonať niekoľko tisíc opakovaní. Po tomto ohromnom výkone strávil sedem dní v posteli s takou mučivou svalovkou, že sa neudržal na nohách.
Gama vynikal nielen vytrvalosťou, ale aj ohromnou silou. Dňa 23. decembra 1902 si cestu na zápasnícky turnaj v meste Baroda spestril tým, že nadvihol do výšky hrudníka kameň vážiaci 1 200 kg. Skalu neskôr premiestnili do miestneho múzea, kde je vystavená dodnes. Na to, aby ju tam odvliekli, bolo potrebných 25 mužov, ktorí využili pomoc hydraulických zdvihákov.
Zrod legendy
Gama sa spočiatku zúčastňoval na rôznych lokálnych turnajoch. Pozornosť zápasníckeho sveta prvý raz upútal v roku 1904, keď zvíťazil na turnaji organizovanom maharadžom z Rewy. Na ceste k triumfu porazil niektorých z najuznávanejších zápasníkov Britskej Indie. Turnaj za turnajom Gama dostával na lopatky jedného slávneho zápasníka za druhým. Pritom rozhodne nemal slabú konkurenciu - zápasenie patrilo medzi najpopulárnejšie a najprestížnejšie športy v krajine. Mecenášmi úspešných zápasníkov boli samotní maharadžovia. Sám Gama sa v roku 1906 stal dvorným zápasníkom maharadžu Pratapa Singha z Orchazu.
V tom čase zostal len jediný muž, ktorého Gama ešte neporazil. A tým bol majster Indie Raheem Baksh Sultaniwala. Pred rokom 1910 sa dvojica v ringu stretla celkovo tri razy. Pred prvým zápasom sa očakávalo, že Sultaniwala Gamu skolí jednoznačne a rýchlo. Napokon, v prospech šampióna hralo viac skúseností, ako aj úctyhodný telesný fond. Zatiaľ čo Gama meral o málo viac ako 170 cm a nevážil ani 90 kg, Sultaniwala bol gigant: meral 205 cm a vážil vyše 130 kg.
Gama však šokoval každého v hľadisku a ohromnému Sultaniwalovi bol rovnocenným súperom. Výpadom šampióna sa úspešne bránil a nenechal sa položiť na lopatky. Súboj sa napokon skončil nerozhodne. V druhom a treťom zápase sa karta obrátila. Gama nebol ten, kto sa bránil, ale ten, kto útočil. Veterán sa však mladíkovi ubránil a aj tieto dva zápasy sa skončili nerozhodne.
Primalý na turnaj
Hoci sa Gamovi nepodarilo vziať Sultaniwalovi titul majstra Indie, jeho výkon - obzvlášť ten v druhom a treťom zápase - tak ohúril indických zápasníkov, že mladíkovi zrazu nechcel čeliť žiaden z nich. Riešením bolo skúsiť šťastie v zahraničí. V roku 1910 sa v spoločnosti mladšieho brata Imama vydal do Anglicka, aby si zmeral sily s borcami na Západe. Keď však dorazil do Londýna, ukázalo sa, že na turnaji sa zúčastnia len súperi ťažkej hmotnosti. Deväťdesiatkilového Gamu tak odmietli zaradiť do programu.
Lenže robustný Ind nemal vo zvyku rezignovať. Rozhodol sa, že organizátorov turnaja presvedčí o svojich schopnostiach. Verejne vyhlásil, že porazí akéhokoľvek zápasníka z ľubovoľnej hmotnostnej kategórie, a to za menej ako tri minúty. Najprv bojoval proti dvanástim miestnym atlétom. S tými obrazne aj doslovne vytrel podlahu. Následne sa mu postavilo tridsať ťažkotonážnych zápasníkov v džude z Japonska. Jedného po druhom ich porazil a stihol to v priebehu necelej hodiny.
Pokoriteľ šampiónov
Angličania najneskôr v tomto momente pochopili, že pred sebou majú všetko iné, len nie bežného zápasníka. Dovolili mu teda čeliť americkému šampiónovi Benjaminovi Rollerovi. Stokilový bývalý hráč amerického futbalu Indovi vzdoroval ani nie dve minúty a z ringu si odniesol niekoľko zlomených rebier. Ohromení organizátori nemali na výber a povolili mu zúčastniť sa na turnaji. Napokon sa dostal do finále, kde sa stretol s úradujúcim majstrom sveta a už vtedy legendárnym zápasníkom Stanislausom Zbyszkom. Poliak síce Inda prevýšil len o pár centimetrov, ale vážil takmer o polovicu viac. A patril nielen medzi najťažších, ale aj najsilnejších zápasníkov. Rád predvádzal, ako poľahky láme železné tyče a trhá železné reťaze.
Prvý zápas trval 2,5 hodiny, ktoré poľský majster strávil s výnimkou úvodných sekúnd v defenzíve na kolenách. Keďže sa ani jednému zo zápasníkov nepodarilo dostať soka na lopatky, rozhodcovia vyhlásili nerozhodný výsledok. O víťazovi turnaja mala rozhodnúť odveta naplánovaná o týždeň neskôr. Na tú sa Zbyszko nedostavil, a tak Ind vyhral kontumačne.
Gama sa zo dňa na deň stal svetovou hviezdou. Pritom sa ešte stále nestal majstrom Indie, lebo neporazil starého rivala Sultaniwalu. Štvrtá príležitosť sa mu naskytla na turnaji v roku 1912. Dlháň sa na zápas z neznámeho dôvodu dostavil celý posypaný červeným okrom. Gama bol rozhodnutý obra poraziť, začal agresívne a s veľkým nasadením. Sultaniwala v zápale boja dvakrát skončil mimo ringu. Keď ring opustil tretíkrát, namiesto návratu si to namieril von z arény. Gama sa tak konečne stal indickým šampiónom.
Návrat
Po tomto úspechu Gama 13 rokov nezápasil. Jeho návrat do ringu v roku 1927 však bol v skutku veľkolepý. Pred 40-tisíc divákmi (niektoré zdroje uvádzajú až 100-tisíc) ho čakala odveta s poľským majstrom sveta Stanislausom Zbyszkom, posledným mužom, ktorého v ringu nedokázal dostať na lopatky.
Pohľad na Gamu vyvolával obavy. Vyzeral výrazne pochudnutý. Naopak, neuveriteľne robustný Európan vážil viac ako 135 kíl. Len jeho krk dosahoval obvod 58 cm (pás však iba 89 cm). Sebavedomý Zbyszko vyhlásil, že Gamu roztrhne tak ako železné okovy, ktoré pred očami žasnúcich divákov roztrhal, akoby boli z papiera. V skutočnosti sa nič také nestalo a Gama opäť raz nenaplnil očakávania tých, ktorí o ňom pochybovali. Napriek tomu, že mu chýbalo len niekoľko mesiacov do 50. narodenín, Poliaka schmatol a vyhodil do výšky ako malé dieťa. Potom ho privalil na zemi. Zápas sa skončil po 42 sekundách.
Gama si víťazstvom vyslúžil titul rustam-e-zaman - šampión celého sveta. Formálne sa však majstrom sveta nikdy nestal. A to jednoducho preto, že nikdy neštartoval na regulárnych majstrovstvách sveta v zápasení. O príčine sa dodnes špekuluje. Posledný profesionálny súboj absolvoval Gama v roku 1929 proti svetovému šampiónovi Jessemu Petersonovi zo Švédska. Vyhral ho bez väčšej námahy v priebehu iba pol druha minúty. Aj v nasledujúcich rokoch Gama označoval sám seba za „svetového majstra“. Vyzýval na súboj najlepších zápasníkov Východu aj Západu, ako aj šampiónov bojových umení. No nik z nich sa s mu neodvážil postaviť. Gama zároveň deklaroval, že nastúpi do ringu proti komukoľvek, kto za ním príde a požiada ho o to. Takto príležitostne zápasil do konca 40. rokov 20. storočia. Jeho porážkou nepoškvrnená zápasnícka kariéra tak trvala ohromných 52 rokov a skončila sa, až keď sa Gamovi blížili 70. narodeniny.
Záchranca
Náboženské násilnosti, ktoré roku 1947 sprevádzali rozpad Britskej Indie na moslimský Pakistan a hinduistickú Indiu, zastihli Gamu na pakistanskej strane územia v Láhaure. Nepokoje miestami prerastali do masakrovania tisícok ľudí a nadobúdali ráz etnických čistiek. Gama, sám moslim, prisahal, že položí aj život za ochranu svojich hinduistických susedov v Láhaure. Čoskoro dostal príležitosť dokázať, že svoje slová myslí úplne vážne. Keď si všimol rozbesnený, sekerami a mačetami vyzbrojený moslimský dav pochodujúci ulicou smerom k jeho prevažne hinduistickej štvrti, narýchlo k sebe povolal niekoľko chlapcov z miestnej telocvične. A zástupu sa nebojácne postavil do cesty.
„Myslíš si, že dokážeš bojovať s nami všetkými?“ ozvalo sa z davu. Gama otázku obrátil. „Vy všetci si myslíte, že dokážete so mnou bojovať?“ opýtal sa ich. K zápasníkovi následne pristúpil vodca chuligánov a začal 69-ročnému starcovi hroziť sekerou. Gama mu nedohováral. Napokon, nikdy nebol výrečný. Namiesto toho násilníkovi vylepil zaucho. Chlap, až dovtedy chrliaci silné reči, odletel ako zápalka odfúknutá víchrom. Gama ho buď knokautoval, zlomil mu čeľusť, alebo ho namieste zabil - tu sa pramene rozchádzajú. Fakt je, že starý zápasník sa usmial na dav a opýtal sa: „Kto je ďalší?“ Chuligáni reagovali tak, že vzali nohy na plecia. Gama následne na vlastné náklady zabezpečil prevoz svojich hinduistických susedov do bezpečia Indie.
Staroba
Nie nadarmo sa hovorí, že zvyk je železná košeľa. Gama aj ako dôchodca pravidelne cvičil, čo znamená, že dennodenne vykonával šesťtisíc drepov a štyritisíc kľukov. Jeho posledné roky sa však niesli v znamení tragédií. Do roku 1945 pochoval všetkých svojich deväť detí. Takisto prišiel o väčšinu majetku. Práve pre snahu nájsť novú pôdu pod nohami odsťahoval sa na územie dnešného Pakistanu, kde sa zakrátko oženil s miestnym dievčaťom. Skúšal sa uživiť rôznymi spôsobmi, napríklad založil dopravnú spoločnosť - Gamove transportné služby.
Na prahu osemdesiatky ho postupne postihli štyri infarkty. Náklady na liečbu ho uvrhli do chudoby. Napokon sa z nich vymanil s pomocou štedrých pamätníkov jeho dávnej slávy. Zomrel na zlyhanie srdca v roku 1960 ako 92-ročný. A hoci sa oficiálne nikdy nestal majstrom sveta, mnohí historici športu ho považujú za najlepšieho zápasníka všetkých čias. V roku 2015 ho tak oprávnene uviedli do medzinárodnej Siene slávy zápasenia. Gamovým veľkým obdivovateľom sa stal napríklad aj Bruce Lee, ktorý sa dokonca výrazne inšpiroval zápasníkovým tréningom. A ešte jedna kuriozita na záver: Kulsúm Navázová (1948 - 2018), politička a trojnásobná prvá dáma Pakistanu, bola vnučkou slávneho zápasníka.
Ako cvičil a jedol
Desaťročný denne vykonal 500 drepov a 500 kľukov, kopal hlinu 30-kilovou motykou. O pätnásť rokov neskôr už denne zvládal tritisíc drepov a 1 500 kľukov a okrem toho behal 1,5 km s bremenom na krku ťažkým 54 kg.
Na vrchole síl v roku 1908 si Gama denne doprial päťtisíc drepov a tritisíc kľukov. Okrem toho zápasil so 40 sparingpartnermi, zdvíhal 45-kilový kameň a drevenú činku a zabehol míľu takmer so stokilovým závažím okolo krku. Celkovo trénoval až 15 hodín - nie týždenne, ale denne.
FOTO V GALÉRII
Aby telu doprial potrebné živiny, denne zvykol zjesť šesť celých kurčiat alebo tridsaťšesť vajec, vypil desať litrov mlieka, dve kilá masla a kilogram mandľovej pasty s ovocným džúsom.
