Predstavte si, že by niekto úspešne predpovedal epidémiu spôsobenú novým koronavírusom SARS-CoV-2. Nielenže by jednoznačne predvídal pôvod a vlastnosti vírusu, ale dokonca by správne určil, kde epidémia prepukne. Také čosi sa skutočne podarilo. Ale nie Nostradamovi. Epidémiu nového typu koronavírusu „prorokovali“ čínski biológovia: okrem iných tím, ktorý viedol Ji Fan, v práci z roku 2019, a tím Vincenta C. C. Čchenga ešte v roku 2007.

Tieto správne predpovede sa však zďaleka netešia takej pozornosti verejnosti ako údajná Nostradamova predpoveď. Tak ako vždy, keď svet zasiahne veľké nešťastie, aj teraz sa po nejakom čase objavili tvrdenia, že ho ešte v 16. storočí predvídal Nostradamus.

Štvorveršia

Nostradamus, vlastným menom Michel de Notre-Dame (1503 - 1566), vraj predvídal vynález atómovej bomby, ponoriek, lietadiel a dokonca obe svetové vojny. Taktiež príchod Hitlera, AIDS aj katastrofu raketoplánu Challenger či pád Dvojičiek. Ako inak, nezabudol predpovedať príchod Antikrista a koniec sveta - žiaden strach, už ho máme za sebou: podľa vykladačov Nostradama mal nastať v roku 1999. A potom, ako údajne predpovedal zvolenie Georgea W. Busha za amerického prezidenta, sa mu to isté údajne podarilo pri Donaldovi Trumpovi vďaka slovám, že „veľký, nehanebný, odvážny blázon bude zvolený za vodcu armády“.

Väčšinu proroctiev Nostradamus zverejnil v knihe Les Propheties de M. Michel Nostradamus, ktorá je známejšia ako Les Propheties, čiže Proroctvá (prvé vydanie v roku 1555). Tvoria ju súbory 100 rýmovaných štvorverší. Ich výklad sťažuje nielen hmlistý symbolický obsah, ale aj slovné hračky, už na svoju dobu archaická vetná skladba a komplikovaný jazyk. Nostradamove proroctvá boli v čase jeho života prakticky neznáme, na živobytie si zarábal napríklad písaním kníh o varení.

VYMYSLENÉ Verše, v ktorých Nostradamus údajne predpovedal epidémiu nového koronavírusu, on  v skutočnosti nenapísal.
VYMYSLENÉ Verše, v ktorých Nostradamus údajne predpovedal epidémiu nového koronavírusu, on v skutočnosti nenapísal.
Zdroj: PROFIMEDIA

Popletené proroctvo

Ako sme naznačili v úvode, zaujímavý je jav, že údajné Nostradamove proroctvá veľkých historických nešťastí spravidla vyplávajú na povrch až po tom, ako sa odohrajú. Namiesto predpovedí budúcich udalostí, čiže predikcií, máme k dispozícii len takzvané postdikcie, čiže „spätné napasovanie“ udalostí do vágnych, viacznačných veršov. Medzi takéto postdikcie patrí aj údajná predpoveď epidémie nového koronavírusu, ktorá nedávno začala kolovať na internete.

Predpoveď prisúdená Nostradamovi kolujúca po internete znie takto: „V roku dvojčiat povstane kráľovná pochádzajúca z východu, ktorá bude šíriť mor v temnote noci v krajine so siedmimi vrchmi a zmení súmrak ľudstva na prach, aby zničila svet. Bude to koniec ekonomiky sveta v podobe, v akej ju poznáme.“

Ak ste v týchto slovách nedešifrovali odkaz na súčasnú pandémiu, uveďme ju ešte raz, tentoraz s pomôckami, ktoré boli vložené do textu: „V roku dvojčiat (2020) povstane kráľovná (korona) pochádzajúca z východu (Čína), ktorá bude šíriť mor (vírus) v temnote noci v krajine so siedmimi vrchmi (Taliansko) a zmení súmrak ľudstva na prach (smrť), aby zničila svet. Bude to koniec ekonomiky sveta v podobe, v akej ju poznáme.“

 

Česká popularizátorka kritického myslenia Claire Kroulik-Klingenberg však pripomína, že toto údajné proroctvo je veľmi nepresné. „Koronavírus sa šíril od novembra 2019, nie od roku 2020,“ upozorňuje. „Krajina so siedmimi vrchmi“ podľa nej mieša povesť o vybudovaní Ríma na siedmich vrchoch s predstavou, že Taliansko je len Rím. „Navyše Rím zďaleka nie je jediné mesto vybudované na siedmich vrchoch, poznáme ich približne 90.“ Kroulik-Klingenberg dodáva, že „koniec svetovej ekonomiky“ je slovné spojenie, aké by Nostradamus určite nepoužil už len preto, že v jeho časoch sa tento výraz používal v zmysle správy kláštorných financií.

Vymyslené

Stojí za údajnými presnými Nostradamovými predpoveďami len „spätné napasovanie“ udalostí do nejasných symbolov a vágnych veršov? Nie. V skutočnosti Nostradamus vďačí za svoju povesť aj množstvu celkom vymyslených alebo dodatočne upravených veršov. Tak ako v prípade údajnej predpovede epidémie koronavírusu.

Ako upozornil portál Snopes.com, špecializovaný na vyvracanie dezinformácií kolujúcich internetom, predpoveď prisúdená Nostradamovi nielenže nie je napísaná v typickej podobe jeho predpovedí, čiže v podobe štvorveršia, ale nenachádza sa ani v žiadnej pasáži Nostradamových Proroctiev. Claire Kroulik-Klingenberg súhlasí: „Ide o veľmi zlú napodobeninu Nostradamových proroctiev, ktorá je podobne ako iné proroctvá navyše veľmi nepresná.“

Podobnú situáciu sme zažili krátko po teroristických útokoch z 11. septembra 2001. Začali sa šíriť články a reťazovo preposielané e-maily (sociálne siete, našťastie, ešte neexistovali), podľa ktorých útoky v New Yorku predpovedali dve štvorveršia z pera Nostradama:

„V roku nového storočia a deviatich mesiacov z nebies príde veľký kráľ Teroru, nebo bude horieť na štyridsiatom piatom stupni. Oheň stíha to veľké nové mesto.“

„V meste Yorku bude veľký kolaps, 2 dvojčatá (bratia) rozorvané chaosom. Keď pevnosť padá, veľký vodca podľahne. Tretia vojna sa začne, keď to veľké mesto bude horieť.“

Ako sa zakrátko ukázalo, Nostradamus uvedené verše nikdy nenapísal. Napísal ich kanadský vysokoškolák Neil Marshall, ktorý svoj konštrukt v Nostradamovom mene vypustil na internet, aby otestoval ľudskú dôverčivosť. Tá nesklamala. Tvrdenia o údajnom proroctve sa šírili ako lesný požiar napriek pomerne očividnej skutočnosti, že Marshall uviedol ako dátum vzniku veršov rok 1654, čiže takmer sto rokov po Nostradamovej smrti.

OBĽÚBENÁ Nostradamova predpoveď o zrútení Dvojičiek sa tešila obrovskej popularite. Mala chybičku krásy – napísal ju kanadský študent Neill Marshall.
OBĽÚBENÁ Nostradamova predpoveď o zrútení Dvojičiek sa tešila obrovskej popularite. Mala chybičku krásy – napísal ju kanadský študent Neill Marshall.
Zdroj: PROFIMEDIA

Predvídal všetko aj nič

Treba priznať, že neexistujú len postdikcie Nostradamových proroctiev. Mnohí ľudia sa na základe nich skutočne pokúsili predvídať budúcnosť. Názorným príkladom sú knihy jednej z najprominentnejších „interpretátoriek Nostradama“, anglickej spisovateľky Eriky Cheethamovej.

Nostradamove verše verejne označuje za „neuveriteľne presné predpovede“, no keď sa pomocou nich pokúšala predpovedať nastávajúce udalosti, zlyhávala a v nových vydaniach svojich kníh musela nenapĺňané „predpovede“ meniť. Ponechávala síce ich obsah, ale menila mená osôb, ktorých sa očakávané udalosti týkajú. Líbyjský revolucionár Muammar Kaddáfí sa tak zmenil na lídra iránskej revolúcie ajatolláha Chomejního, a ten neskôr na irackého diktátora Saddáma Husajna.

Horšie dopadol jeden z najvyšších predstaviteľov nacistov počas druhej svetovej vojny Joseph Goebbels. Ten videl v Nostradamových veršoch predpoveď porážky spojeneckých vojsk. A keďže tieto riadky nečítate po nemecky, je zjavné, že sa mýlil. O nič väčšie šťastie nemal pri predpovedaní budúcnosti ani samotný Nostradamus. V jednom zo svojich almanachov (Presage 141) sa pokúsil predpovedať svoju smrť - pomýlil sa o rok. Tento omyl neskoršie posmrtné vydania „opravili“.

Tajomstvo „ohromne presných“ Nostradamových proroctiev je vlastne veľmi jednoduché. Napíšte viac ako tisícku nejasných predpovedí tak, aby zahrnuli najrôznejšie tvrdenia o vojnách, veľkých vodcoch, katastrofách a vzostupe či úpadku armád. Použite mätúci symbolizmus a také vágne vyjadrenia, ako je len možné. Zamiešajte výrazy z niekoľkých cudzích jazykov a počkajte päťsto rokov. Pri troche šťastia vďaka skomoleným prekladom, nadšeným interpretátorom alebo s použitím pasáží, ktoré ste v skutočnosti nikdy nenapísali, sa bude zdať, že ste predpovedali úplne všetko, hoci v skutočnosti ste nepredpovedali vôbec nič. 

Opradený novodobými legendami

Prakticky všetko, čo sa o Nostradamovi možno dozvedieť z populárnych kníh alebo internetových článkov, predstavuje legendy alebo výmysly bulvárnej tlače (najčastejšie) z 19. storočia. Medzi najznámejšie mýty o živote Nostradama patrí tvrdenie, že ho pochovali postojačky, aby nikto nemohol kráčať po jeho hrobe, alebo že pri presune jeho pozostatkov (podľa iných verzií pri vykrádaní jeho hrobu) sa našiel medailón, na ktorom bol vyrytý alebo napísaný presný dátum (podľa iných verzií len rok) otvorenia hrobky.

V rozpore s rozšírenými tvrdeniami Nostradamus nebol Žid, ktorý konvertoval na kresťanstvo. V roku 1521 neodišiel študovať medicínu do mesta Montpellier a nezostal tam učiť – namiesto toho sa v rokoch 1521 až 1529 túlal po vidieku a svojpomocne sa učil lekárnictvu. Jeho žena a deti nezomreli na mor. Nostradamus nepoužíval v tom čase neznáme dezinfekčné prostriedky a neexistujú dôkazy, že by sa mu podarili akékoľvek významné astronomické objavy. Nikdy sa nedostal na Zoznam zakázaných kníh Vatikánu. A v rozpore s veľmi rozšírenými tvrdeniami všetky dostupné historické dôkazy naznačujú, že mal s cirkvou dobrý vzťah.

Mohlo by vás zaujímať: