Pred päťdesiatimi rokmi za začala písať história Led Zeppelin, jednej z najvýznamnejších a najpopulárnejších rockových skupín. Bolo to obdobie rockového revolučného kvasu, keď skupiny rýchlo vznikali a zanikali a muzikanti hľadali spriaznené duše na vyjadrenie svojich hudobných predstáv. Traduje sa, že názov skupiny vlastne zo žartu vymyslel Keith Moon, bubeník skupiny The Who. Povedal, že skupina pôjde k zemi ako vzducholoď z olova. Kapela sa jeho poznámkou inšpirovala. Anglický názov pre olovo lead si pre prípadné nejasnosti vo výslovnosti zmenila
na led, použila meno známej vzducholode a názov Led Zeppelin bol na svete. Keith Moon sa našťastie veľmi mýlil.

Sformovanie

Skupina sa postupne začala formovať na konci leta a začiatkom jesene 1968 na troskách skupiny Yarbirds, v ktorej ako gitarista pôsobil Jimmy Page. Po odchode niektorých členov sa Page rozhodol, že kapela aj tak odohrá už dohovorené koncerty, a usiloval sa získať nových členov.

Do skupiny prichádza spevák Robert Plant, ktorému sa dovtedy nepodarilo výrazne presadiť a ponuku od Pagea považoval za vynikajúcu príležitosť.

Plant odporučil za bubeníka svojho priateľa Johna Bonhama, ktorý však váhal. Mal v tom čase angažmán v inej skupine a zarábal 40 libier týždenne, čo boli na tie časy slušné peniaze. Nemal veľkú chuť ísť do neznámeho a neistého projektu, najmä keď mal aj lákavejšie ponuky, napríklad od Joa Cockera. Keďže Bonham nemal vlastný telefón, posielali mu telegramy do jeho obľúbenej krčmy. Nakoniec ho presvedčili.

Ďalším členom skupiny sa stal basový gitarista John Paul Jones, ktorý pôsobil najmä ako štúdiový hráč a spolupracoval napríklad s Jeffom Beckom alebo s Rolling Stones. John už bol v tom čase ženatý, mal deti, slušne zarábal a mal rád pokoj domova. Preto váhal, či sa má vydať na cestu hudobníka v skupine, čo predstavovalo cestovanie a odlúčenie od rodiny. Nakoniec ponuku prijal.

Oceňovaní: Zľava dole Jimmy Page, John Paul Jones, John Bonham, Robert Plant, hore manažér Peter Grant a hudobný producent Jerry Wexler.
Oceňovaní: Zľava dole Jimmy Page, John Paul Jones, John Bonham, Robert Plant, hore manažér Peter Grant a hudobný producent Jerry Wexler.
Zdroj: profimedia.sk

Rýchly úspech

New Yarbirds, ako sa obnovená skupina nazývala, odohrala zazmluvnené koncerty v Škandinávii. Od počiatku ich spolupráce bolo zrejmé, že muzikanti si z hudobnej stránky rozumejú a hneď po návrate zo Škandinávie sa rozhodli nahrať album. V septembri 1968 si za necelých 1 800 libier prenajali v Londýne štúdio a za tridsať hodín bol album na svete. Kapela sa rozhodla zmeniť názov a z New Yarbirds sa stal Led Zeppelin, ktorý začal dobývať svet.

Prvý album, ktorý vyšiel začiatkom roka 1969, do éteru priniesol rýdzi a nový rockový zvuk a pre kapelu znamenal zisk 3,5 milióna libier. Prvý koncert ako Led Zeppelin odohrali pred 50 rokmi, 25. októbra 1968, na univerzite v Surrey. Už na Vianoce odleteli na svoje prvé zámorské turné do USA. V jeho priebehu začali vo voľnom čase na hotelových izbách pripravovať nové skladby, ktoré boli obsahom druhého albumu s jednoduchým názvom Led Zeppelin II. Skladby nahrali v rôznych štúdiách, na ktoré narazili počas turné, a album vyšiel na jeseň 1969. Skupina sa dostala na čelné miesta hitparád v USA aj v Spojenom kráľovstve a za prvé dva albumy veľmi rýchlo získala zlatú aj platinovú platňu.

Led Zeppelin sa v priebehu niekoľkých mesiacov zaradil medzi najpopulárnejšie svetové skupiny. Koncertovali po celom svete. Okrem USA a Spojeného kráľovstva vystupovali v Kanade, vo Francúzsku, v Dánsku, Holandsku, Nemecku a ďalších krajinách. V rámci koncertov si na jedno vystúpenie v Kodani kapela zmenila názov na The Nobs. Dôvodom bola hrozba žaloby od grófky Evy von Zeppelin, ktorá názov skupiny považovala za zneužitie mena svojej rodiny.

Tretí album skupiny vznikal v pokojnom prostredí vidieckeho domu Bron-Y-Aur vo Walese. V úzkom kruhu svojich blízkych, bez elektriny a tečúcej vody Page a Plant vytvorili skladby, ktoré neskôr nahrali v londýnskom štúdiu. Album vyšiel na jeseň 1970 opäť pod jednoduchým názvom Led Zeppelin III. U fanúšikov mal o niečo menší úspech ako predchádzajúce albumy a nezískal si najmä kritikov. Ako odpoveď začala skupina ešte pred koncom roka 1970 nahrávať ďalší, v poradí štvrtý album, ktorý vyšiel bez názvu na jeseň 1971 a okrem iného obsahoval pravdepodobne najväčší hit skupiny - skladbu Stairway to Heaven.

Na vrchole

Skupina naďalej usilovne koncertovala, vystupovala v televízii, nahrávala. V roku 1971 vystúpila na koncerte v talianskom Miláne, ktorý pre výtržnosti polícia ukončila a fanúšikov rozohnala. Skupina v Taliansku už nikdy nevystúpila. V tom istom roku Led Zeppelin prvýkrát vystúpil v Japonsku, kde v priebehu týždňa odohral päť koncertov.

Začiatkom roka 1972 sa skupina vydala na turné do Austrálie a na Nový Zéland. Na ceste do Austrálie plánovali odohrať jeden koncert v Singapure, ale pre dlhé vlasy im neumožnili vstup do krajiny.

V roku 1973 vyšiel piaty album Houses of the Holy. Počas severoamerického turné prekonali rekord v návštevnosti, ktorý dovtedy držali Beatles. Na koncert na štadióne v Tampe prišlo skoro 57-tisíc návštevníkov. Popularita skupiny je famózna. V rámci rôznych ankiet Led Zeppelin vyhlásili za najlepšiu kapelu sveta, Roberta Planta za najlepšieho speváka na svete, vystupovali ako hostia na koncerte kráľa rokenrolu Elvisa Preslyho.

Ich šiesta platňa Physical Graffiti sa dostala na prvé miesto v predajnosti v Spojenom kráľovstve aj v USA a v priebehu prvého týždňa predaja sa stala dvakrát zlatou aj platinovou. Postupne prichádzali ďalšie albumy - Presence, The Song Remains the Same, In Through the Out Door, Coda. Led Zeppelin nakrútili aj vlastný koncertný film The Song Remains the Same.

Po rokoch: V New Yorku na premiére filmu dokumentujúceho londýnsky spomienkový koncert na zakladateľa Atlantic Records v roku 2007, zľava Bonhamov syn Jason, Robert Plant, John Paul Jones a Jimmy Page.
Po rokoch: V New Yorku na premiére filmu dokumentujúceho londýnsky spomienkový koncert na zakladateľa Atlantic Records v roku 2007, zľava Bonhamov syn Jason, Robert Plant, John Paul Jones a Jimmy Page.
Zdroj: profimedia.sk

Úspechy aj tragédie

Okrem pracovných úspechov osobný život členov skupiny prechádzal podobnými problémami ako životy ostatných. V lete 1975 sa Plant s manželkou, so synom a s dcérou vážne zranili pri autonehode na dovolenke na ostrove Rodos, keď autom narazili do stromu. Planta museli hospitalizovať a niektoré koncerty zrušili.

V roku 1977 uskutočňujú turné v USA, ale počas neho Plantovi na žalúdočnú infekciu náhle zomiera päťročný syn Karac. Skupina zrušila koncerty a Plant sa vrátil domov do Anglicka. Z tejto tragickej udalosti sa ťažko spamätával a uvažoval o konci hudobnej kariéry. Okrem rodiny mu bol veľkou oporou bubeník Bonham, ktorý ho presvedčil na návrat. Na počesť syna Plant neskôr zložil rockovú baladu
All My Love.

Skupina obnovila činnosť v máji 1978. V lete 1980 priamo počas koncertu v nemeckom Norimbergu skolaboval z dôvodu fyzického vyčerpania bubeník John Bonham, ale jeho indispozícia našťastie trvala len dva dni.

Bonhamova mrť

V Berlíne Led Zeppelin odohrali 7. júla 1980 svoj posledný koncert, po ktorom nasledovala prestávka pred ďalším plánovaným turné v zámorí. Koncom septembra 1980 sa stretli na skúškach pred nadchádzajúcim turné. Po skúške 24. septembra, ktorá sa skončila neskoro večer, odišli do domu Jimyho Pagea vo Windsore, kde sa odohral búrlivý večierok. Bonham zmorený alkoholom zaspal a uložili ho do postele.

Na druhý deň po obede sa manažér Benji LeFever a John Paul Jones išli pozrieť, prečo Bonham ešte nevstal. Našli už len jeho nehybné telo. John Bonham sa zadusil po vdýchnutí vlastných vývratkov. Mal 32 rokov. Večer sa táto smutná správa objavila v médiách a obletela celý svet. Turné po USA skupina zrušila a zvyšní členovia sa rozhodovali, čo ďalej. Nakoniec sa dohodli na ukončení činnosti Led Zeppelin, pretože Bonzo, ako hovorili Bonhamovi, bol pre nich nenahraditeľný. Pitva ukázala, že 24 hodín pred smrťou Bonham vypil 1-1,4 litra vodky. V jeho tele sa nenašli žiadne stopy po drogách.

Nadčasová

Led Zeppelin bol jednou z naujznávanejších, najvplyvnejších a najpopulárnejších rockových skupín v histórii. Podľa rôznych zdrojov na celom svete predali 200 až 300 miliónov kusov albumov. Podľa americkej asociácie nahrávacieho priemyslu sa stali druhou najpredávanejšou skupinou v histórii. Získali veľa rôznych ocenení za predajnosť aj za kultúrny prínos a charitatívne aktivity.

Aj po ukončení oficiálnej činnosti sa zostávajúci členovia skupiny stretli na pódiách pri príležitostnej spolupráci. Napríklad v roku 1985 zostávajúci členovia skupiny Page, Plant a Jones hrali na koncerte Live Aid vo Philadelphii. V máji 1988 sa na výročnom koncerte Atlantic Records za bicími objavil Jason Bonham, syn zosnulého Johna Bonhama.

Veľký návrat Led Zeppelin sa uskutočnil na jeseň 2007 pri spomienkovom koncerte na zakladateľa Atlantic Record. Na koncert v Londýne malo o vstupenky záujem vyše 20 miliónov ľudí. Od roku 1980 to bolo jediné vystúpenie, kde skupina odohrala celý koncert. Bubeníka Bonhama nahradil jeho syn Jason a záznam celého koncertu neskôr vyšiel na DVD.

Albumy skupiny vychádzajú aj v súčasnosti v remastrovaných podobách a záujem o hudbu Led Zeppelin neupadá ani po niekoľkých desaťročiach od jeho zániku. To je najlepšia známka prínosu a nadčasovosti ich hudby.