Históriu Európy a sveta si nevieme predstaviť bez rodu Habsburgovcov. Ich predstavitelia už pred stovkami rokov vládli okrem iného v nemeckých i talianskych krajinách, vo Svätom rímskom cisárstve, v Česku, Španielsku, Portugalsku, Burgundsku, na poľských a ukrajinských územiach i v španielskych a portugalských kolóniách v Ázii, Afrike a v oboch Amerikách. A, samozrejme, v Uhorsku, čiže aj na území dnešného Slovenska a Maďarska.

Do dejín sa zapísali nielen ako jedna z najvplyvnejších rodín vôbec počas niekoľkých storočí, ale aj tým, že jej príslušníci, jemne povedané, neboli príliš pekní. Trpeli zvláštnou deformáciou, takzvanou habsburskou čeľusťou. Pri pohľade na ich portréty jasne vidno zdeformované črty tváre a vysunutú sánku. Španielski vedci, genetici, ale aj plastickí chirurgovia zverejnili v odbornom periodiku Annals of Human Biology dôvody, ktoré túto ich charakteristickú črtu spôsobili. Záhada príliš výraznej spodnej čeľuste nie je vraj až taká komplikovaná. Treba sa lepšie prizrieť genealogickému stromu. Ukazuje sa, že príbuzní sa ženili a vydávali medzi sebou a anomália je výsledok. Prečo Habsburgovci manželstvá celkom blízkych príbuzných dovoľovali?

Šokujúce výsledky

MÁRIA ANNA RAKÚSKA Bola druhou manželkou Filipa IV. Španielskeho. Žila v rokoch 1634 - 1696.
MÁRIA ANNA RAKÚSKA Bola druhou manželkou Filipa IV. Španielskeho. Žila v rokoch 1634 - 1696.
Zdroj: PROFIMEDIA

Jednoducho preto, že tieto manželstvá im zabezpečili vplyv v celej Európe. Keď sa vzali príbuzní, žiadna krajina ani majetok neprešli k inému rodu. To sa dialo minimálne dvesto rokov. „Dynastia Habsburgovcov bola známa rodinnými sobášmi a to vlastne spôsobilo aj jej úpadok. Poukazujeme na to, že existuje veľmi výrazná súvislosť medzi svadbami príbuzných a výzorom čeľuste,“ uviedol v časopise profesor Roman Vilas z Univerzity v Santiagu de Compostela.