Tip na článok
Bronzová radosť: Slovensko na MS 2003 skompletizovalo medailovú kolekciu.

Pred pätnástimi rokmi vybojovali slovenskí hokejisti na majstrovstvách sveta vo Fínsku tretie miesto. Pamätáte si ktorí?

Po zisku titulu majstrov sveta vo švédskom Göteborgu v roku 2002 sa záujem slovenských hokejových hviezd o reprezentáciu zvýšil.

Galéria k článku (4 fotografie )
Posila z NHL: Pavol Demitra prišiel napriek zraneniu, na snímke zo zápasu proti Česku.
Privítanie: „Chlapci, pre nás ste majstri!“ znelo v nočnej Bratislave.
Najproduktívnejší: Žigmund Pálffy, vľavo, nazbieral na MS najviac kanadských bodov.

Každý chcel reprezentovať, každý chcel získať ďalšiu medailu, najlepšie znovu zlatú. „Reprezentácia sa stala vecou prestíže,“ radoval sa göteborský hrdina brankár Ján Lašák. Slovensko si užívalo hokejovú eufóriu.

Obhajoba zlata sa mala uskutočniť opäť na severe, tentoraz vo Fínsku. Novému hlavnému trénerovi Františkovi Hossovi, ktorý vystriedal Jána Filca, sa podarilo poskladať silný tím. Ten nakoniec vybojoval bronzové medaily. Odvtedy uplynulo pätnásť rokov.

V základnej skupine suverénne

Už samotné zloženie kádra potvrdilo, že úradujúci majster sveta to s obha­jobou myslí vážne. Bolo v ňom pätnásť hráčov, ktorí v tej sezóne obliekli dres klubu NHL, ďalší z nižších zámorských súťaží, zo švédskej a z fínskej ligy, iba traja z domácej ligy, všetko slovanisti. Až štrnásť hráčov predtým získalo zlato v Göteborgu.

Z NHL prišiel aj Róbert Švehla, elitný obranca, ktorý sa práve šampionátom chcel rozlúčiť s dlhoročnou kariérou. Doma mal bronzové medaily zo zimnej olympiády i z majstrovstiev sveta z roku 1992 ešte v drese Česko-Slovenska, teraz chcel pridať medailu aj v slovenskom drese. Jeho spoluhráči mali motiváciu navyše.

Už v prvom zápase Slováci ukázali, že sú v hernej pohode. Ukrajincov zdolali 9 : 3, pričom o sedem gólov sa pričinil prvý útok vedený Jozefom Stümpelom (1 gól) na krídlach so Žigmundom Pálffym (3) a Richardom Zedníkom (3). Radosť z jasného víťazstva pokazilo zranenie slovanistu Zdena Cígera, ktorý utrpel trieštivú zlomeninu záprstnej kostičky na pravej ruke. Zápas nedohral a z dejiska odcestoval domov, kde sa podrobil operácii.

Ani Japonci nemohli rozbehnutých Slovákov pribrzdiť. Pod víťazstvo 10 : 1 sa strelecky podpísalo osem hráčov, keď Pálffy a Branko Radivojevič strelili po dva góly. Prvý útok si pripísal štyri. Náš trénerský triumvirát - Hossovými asistentmi boli Ján Šterbák a Vladimír Šťastný - tak musel riešiť iný problém: kam zaradiť Petra Bondru, ktorý sa k tímu pripojil neskoršie. Prvý útok, ktorému to išlo, nechceli roztrhať, a tak Bondra sa ocitol v novovytvorenom druhom útoku s Richardom Kapušom a kapitánom Miroslavom Šatanom.

V tomto zložení nastúpili v poslednom zápase A-skupiny proti Nemecku. Nepríjemný súper, ktorý nám prekazil sen o postupe do hlavného olympijského turnaja v Salt Lake City rok predtým, znovu začal dobre. Ujal sa vedenia, no slovenskí reprezentanti tentoraz nijaké fiasko nepripustili. V druhej tretine po góloch Pálffyho a Ľubomíra Višňovského odvrátili drámu a v tretej spečatil víťazstvo Vladimír Országh. „Je dobré, že nás súper trochu potrápil. Vyskúšali sme si, ako hrať, keď sa prehráva,“ pochvaľoval si Peter Bondra.

Kapitán: Miroslav Šatan strieľal góly v pravý čas, gratuluje mu Peter Bondra.
TASR

Do štvrťfinále bez prehry

Slovensko postúpilo do kvalifikačnej E-skupiny z prvého miesta a prenieslo si do nej body a skóre zo zápasov s Nemeckom a Ukrajinou. Do šestice ich doplnili tri najlepšie tímy z D-skupiny Česko, Fínsko a Rakúsko.

Prvý, kto mal preveriť silu obhajcov zlata, bol domáci tím. Aj tak bolo. Fíni sa ujali vedenia, no ešte v prvej tretine vyrovnal Kapuš. O výraznom víťazstve Slovákov rozhodla napokon tretia tretina. Najprv skóroval Ladislav Nagy a na 3 : 1 upravil Šatan. Pri zúfalom pokuse Fínov o zvrat hrou bez brankára bol úspešný znovu Šatan a po ňom pri hre šesť proti štyrom Miroslav Hlinka.

V tejto fáze turnaja posilnil náš tím ďalší skvostný útočník Pavol Demitra. V Göteborgu pri zisku titulu chýbal, lebo jeho klub St. Luis Blues hral o Stanleyho pohár. Teraz sa rozhodol posilniť Slovensko, hoci mal zranený palec na ruke a narodil sa mu syn Lucas. „Manželka Majka ma v mojom rozhodnutí podporila a ja som jej sľúbil, že synčekovi prinesiem medailu,“ hovoril Pavol Demitra. V zápase s Rakúskom ho tréneri zaradili ako centra druhého útoku s krídlami Šatanom a Bondrom. Rakúšania boli síce nepríjemní, ale podľa očakávania na hossovcov nestačili. Prehrali 1 : 7, upútal hlavne druhý gól, keď Pálffy dvakrát obišiel rakúsku bránku a potom naservíroval puk Ľubomírovi Višňovskému.

V poslednom zápase pred play-off sa Slováci stretli s ďalším nezdolaným tímom ich skupiny, ktorým bolo Česko. Išlo o to, kto postúpi do vyraďovacích bojov z prvého miesta. „Favoritom sú Slováci. Sú obhajcovia titulu a majú tím zložený zo silných individualít,“ tvrdil český tréner Slavomír Lener napriek tomu, že na významnom turnaji s nami ešte neprehrali. Slováci prehrali s Čechmi na olympiáde v Lillehammeri a potom šesťkrát na piatich svetových šampionátoch - v Petrohrade v roku 2000 totiž dvakrát. Najviac bolela tá petrohradská finálová prehra, ktorá síce znamenala zisk strieborných medailí, ale - po prehre o zlato.

Aj teraz začali lepšie Česi, ktorí sa ujali vedenia gólom Martina Straku, ale Višňovský vyrovnal. Straka opäť zvýšil a Výborný dokonca upravil na dvojgólové vedenie, no prvý strelecký zápis Demitru a Nagyov úspech značili vyrovnanie.

Z výsledku 3 : 3 sa viac radovali naši reprezentanti, pretože žreb im ako víťazom E-skupiny s 9 bodmi a impozantným skóre 27 : 9 vo štvrťfinále prisúdil štvrtý tím z F-skupiny, ktorým bolo Švajčiarsko. Čechom sa v zápase, v ktorom ide o všetko, ušlo Rusko. „Po rozdelení Česko-Slovenska vznikli dve veľmi silné reprezentácie,“ pripomínali fínske médiá.

Švédska odplata

Hoci Švajčiarsko bolo považované za najslabší tím štvrťfinálovej osmičky, začalo lepšie. V 15. minúte prekonal brankára Lašáka Martin Plüss. V druhej tretine sa Slovákom podarilo vyrovnať - dokonca v oslabení, keď svoje sólo zakončil Richard Kapuš. „Streliť gól v oslabení, to každé mužstvo poteší,“ usmieval sa Kapuš. V poslednej minúte druhej časti hry sa o psychickú výhodu postaral Šatan, ktorý využil presilovku. A bol to znovu náš kapitán, ktorý v 42. minúte ešte zvýšil. Švajčiari sa nechceli vzdať, boli nebezpeční v útoku, ale dvojgólové vedenie naši udržali. „Oni najmä bránili, my sme do nich búšili,“ zhodnotil priebeh zápasu Pavol Demitra. „Nedá sa vždy vyhrať 9 : 0,“ lakonicky dodal Róbert Švehla.

Víťazstvo 3 : 1 nad Švajčiarskom značilo, že Slovensko na svetovom šampionáte tretí raz za posledné štyri roky postúpilo medzi najlepšie štyri tímy! A teda hralo o medaily! Jeho semifinálový súper vzišiel zo severského derby. V ňom hokejisti Švédska zdolali po dramatickom vývoji domácich Fínov 6 : 5, hoci prehrávali už 1 : 5. Do druhého semifinále sa prebojovali Česi, ktorí napokon porazili Rusov hladko 3 : 0, a Kanaďania, ktorí, naopak, len tesne vyhrali nad outsidermi z Nemecka 3 : 2.

Pred semifinále sa tréner Hossa rozhodol urobiť zmeny v zostave. Najdôležitejšou bolo, že do prvej formácie zaradil k Stümpelovi a Pálffymu Bondru namiesto Zedníka, čím sa vrátil k osvedčenému útoku zo zlatého Göteborgu. „Hlavne bude treba hrať a nie rozmýšľať, čo sa stane, ak prehráme. Jednoducho musíme odohrať veľmi dobrý zápas,“ poznamenal kapitán a dvojgólový štvrťfinálový strelec Miroslav Šatan.

Vedenia sa ujali Švédi, keď v závere prvej tretiny Lašáka prekonal Mika Hannula. Slovákom sa podarilo vyrovnať až v 38. minúte. Bondra sa výborne zorientoval a odrazený puk skončil za chrbtom švédskeho gólmana. Tešili sme sa však iba 51 sekúnd, pretože po góle Matsa Sundina sa Švédi znova ujali vedenia o jeden gól. Ten istý hráč na začiatku tretej tretiny zvýšil na 3 : 1, na čo už slovenský tím nedokázal reagovať. V poslednej minúte Henrik Zetterberg pri našej hre bez brankára už iba pečatil do prázdnej brány. Švédi nám odplatili göteborské semifinálové vyradenie spred roka, keď z hry o zlato vypadli po samostatných nájazdoch. Ukončili tak našu sériu trinástich zápasov na MS bez prehry.

Bronz po víťazstve nad Českom

Keď­že v druhom semifinále si Kanada poradila s Českom 8 : 4, bolo jasné, že v boji o bronzové medaily si zopakujeme zápas s Čechmi. V stretnutí v kvalifikačnej skupine sa títo súperi rozišli zmierlivo remízou, teraz bolo jasné, že zápas bude musieť mať svojho víťaza. Otázka znela - podarí sa konečne Slovákom zdolať Čechov na majstrovstvách sveta?

„Treba prepísať históriu. Bronz ešte nemáme a treba aj prelomiť české zakliatie,“ mobilizoval Peter Bondra. Slovenskí hokejisti sa v prvej tretine ujali vedenia v presilovke, ktorú využil Šatan. Jan Hlaváč však čoskoro vyrovnal. Ešte pred odchodom do šatní skóroval Stümpel. Česi však aj druhýkrát rýchlo vyrovnali - na začiatku druhej tretiny kapitán Robert Reichel využil početnú výhodu. Na gól Bondru v 26. minúte však už nedokázal odpovedať nik. Naopak, v závere si Demitra vychutnal českého gólmana Tomáša Vokouna a pomedzi jeho betóny upravil na konečných 4 : 2. „V útoku je Slovensko bez konkurencie,“ vyjadril sa tréner Česka Slavomír Lener.

Kapitán tímu Miroslav Šatan na otázku, čo rozhodlo, odvetil: „Mali sme vyzretý tím plný individualít.“ Brankár Ján Lašák zdôraznil: „Mali sme väčší hlad po víťazstve.“ Šatan sa nevyhol ani porovnaniu s účinkovaním v Petrohrade 2000, skadiaľ sa po finálovej prehre s Čechmi vracali smutní: „Teraz je to iné - po víťazstve sa nám pôjde domov veselšie ako po prehre. Tento bronz je cennejší ako zisk striebra.“ Tréner František Hossa sa priznal, že vo Fínsku zvýšil hlas len dvakrát: „Po prvej tretine štvrťfinále proti Švajčiarsku a na mítingu pred zápasom o bronz s Českom.“

Novým majstrom sveta sa po Slovensku stali hokejisti Kanady, ktorí si vo finále poradili so Švédmi 3 : 2 po predĺžení.

Zo slovenského tímu vzišli aj traja najproduktívnejší hráči šampionátu v poradí: Žigmund Pálffy s 15 bodmi (7 gólov + 8 asistencií), Jozef Stümpel 15 (4 + 11) a Ľubomír Višňovský 12 (4 + 8). V tabuľke strelcov viac gólov než Pálffy strelil iba Fín Teemu Selänne - osem. Najlepším nahrávačom bol Stümpel (11), najproduktívnejším obrancom Višňovský (12), najlepším hráčom podľa plusových a mínusových bodov Martin Štrbák (13). Na vhadzovaniach bol druhým najúspešnejším Miroslav Hlinka (67,61 percenta). Do All Star tímu novinári vybrali obrancu Ľubomíra Višňovského. Slováci na turnaji nastrieľali 45 gólov, čo bolo najviac zo všetkých tímov - priemer 5 gólov na zápas.