Princetonská univerzita prvýkrát publikovala súkromné denníky svetoznámeho fyzika Alberta Einsteina z jeho ciest po Blízkom východe a Ázii. Jeho poznámky na jednotlivé národy šokovali svet. Sú totiž rasistické a xenofóbne, pritom ako obhajca občianskych práv v USA opisoval rasizmus ako „chorobu belochov“. Nuž, názory sa menia.

Cestovateľské denníky Alberta Einsteina: Ďaleký východ, Palestína a Španielsko, 1922-1923, volá sa čerstvá publikácia, ktorá vyšla prvýkrát v angličtine. Ide o súkromné cestovateľské denníky známeho vedca, ktorý v daných rokoch podnikol súkromné cesty naprieč Blízkym východom a Áziou. Svoje dojmy si zapísal a pravdepodobne by ich ani nikomu neukazoval.

Akoby ich peklo vyvrhlo

Einstien cestoval zo Španielska na Blízky východ a cez Srí Lanku – vtedy Cejlón – do Číny a Japonska. Po príchode do Port Said v Egypte píše, že stretol „Levantíncov všetkých odtieňov ... akoby ich vyvrhlo peklo“, ktorí prišli na ich loď predávať tovar, cituje z denníkov BBC. Počas pobytu v cejlónskom meste Kolombo zas píše o ľuďoch, že „žijú v obrovskej špine a značnom zápachu na zemi, málo robia a málo potrebujú“. Ale to je všetko nič, najviac si to z jeho strany zlizli Číňania.

Čínske deti sú podľa neho „bezduché a hlúpe“, a bola by podľa neho škoda, ak by „títo Číňania vytlačili všetky ostatné rasy“. Číňanov označil za „nezvyčajný, stádovitý národ“, ktorý tvoria skôr „automaty než ľudia“. „Keď jedia, nesedia na lavičkách, ale čupia ako keď si Európania uľavujú v lese. Všetci sú plachí a tichí. Dokonca aj deti sú bez ducha a vyzerajú tupo,“ cituje z denníkov Guardian.

Albert Einstein: Jeho cestovateľské denníky šokovali.
Albert Einstein: Jeho cestovateľské denníky šokovali.
Zdroj: Profimedia.sk

Einstein ďalej konštatuje, že medzi čínskymi mužmi a ženami je malý rozdiel a kladie si preto otázku, akou „smrtiacou príťažlivosťou“ tieto ženy disponujú, keď sa muži „nedokážu ubrániť pred hrozným požehnaním“ mať s nimi potomkov.

Podľa jedného z čínskych komentujúcich prišiel Einstein do krajiny v nesprávnom čase. V prvých rokoch Čínskej republiky založenej v roku 1912 po stáročiach cisárskej vlády, to tam vôbec nevyzeralo nijako extra. Práve naopak, život v Číne bol poznačený hladom, vojnou a chudobou. „Ako by si Číňania v tom čase mohli získať Einsteinovou rešpekt? Toto má byť urážka Číny? To je smiešne. Vyzerali Číňania v tej dobe špinavo? Keď si pozriem fotografie z toho času, áno, vyzerajú špinavo, Einstein pomenoval skutočný stav tej doby.“

Zmenil názor

„Einsteinova teória relativity zmenila chápanie času a priestoru, ale jeho denníky dokazujú ako sa jeho názory na rasu menili v priebehu rokov,“ píše v analýze BBC Chris Buckler. Môžeme sa teda domnievať, že keby dané destinácie navštívil dnes, opísal by ich diametrálne odlišne.

V roku 1933, po vzostupe Adolfa Hitlera a jeho nacistickej strany, emigroval Einstein do USA, kde vystupoval proti rasovej segregácii. Prekvapili ho oddelené školy a kiná pre černochov a belochov. Čoskoro sa pripojil k Národnej asociácii pre pokrok ľudí farebnej pleti (NAACP). Videl podobnosti medzi zaobchádzaním s Afroameričanmi v USA a perzekúciou Židov v Nemecku po druhej svetovej vojne v roku 1946. V prejave na tradične černošskej Lincolnovej univerzite v Pensylvánii odsúdil rasizmus v USA.

Einsteinovej denníky môžu v kontexte 21. storočia naštrbiť jeho povesť vedca ale hlavne humanistu. Treba si uvedomiť, že tieto poznámky napísal predtým, ako zistil, k čomu viedol rasizmus v USA a v Nemecku, z ktorého po Hitlerovom nástupe utiekol, dodáva Buckler z BBC.