Tip na článok
Odvážna a vášnivá pilotka Amelia Earhartová v roku 1936.

REBELKY A PRIEKOPNÍČKY: Záhadná smrť odvážnej pilotky

Amelia Earhartová sa stratila pri pokuse o cestu okolo Zeme v roku 1937. Vrak lietadla sa nikdy nenašiel.

Do histórie sa zapísali stovky žien, ktoré zaujali práve svojou odvahou a nekonvenčnosťou. Jednoducho - prekonali aj mužov! Jednou z nich bola aj pilotka Amelia Earhartová. Preslávila sa ako prvá žena – pilotka, ktorá preletela ponad Atlantický oceán. Po prvý raz sedela v lietadle ako 23-ročná. Rodáčka z kansaského mesta Atchison sa nadchla pre veľké stroje vznášajúce sa na nebi, ktoré boli zväčša v mužskej opatere. Azda aj preto jej život a odvaha fascinuje ženy na celom svete a Amelia Earhartová sa dostala do amerických učebníc.

Americká pilotka bola prvou ženou, ktorá preletela Atlantický oceán.
Americká pilotka bola prvou ženou, ktorá preletela Atlantický oceán.
Profimedia

Dostala krídla

Na svet prišla 24. júla 1897 a už ako malé dievčatko ju fascinovali veci, ktoré patrili skôr do mužského sveta. Rok po tom, ako si vyskúšala po prvý raz lietanie, si kúpila vlastné lietadlo. V roku 1923 získala pilotný preukaz od Medzinárodnej leteckej federácie a o päť rokov už ako prvá žena preletela Atlantický oceán. Najprv ako spolucestujúca, v roku 1932 už letela cez Atlantický oceán sama.

Lietanie ju úplne pohltilo. Niektorí historici tvrdia, že nebola ani tak výnimočne zručná pilotka, ako nadšená a odvážna žena, ktorá chcela pokoriť mužov. V roku 1936 šokovala svojím plánom obletieť svet. O rok už sedela v lietadle s navigátorom Fredom Noonanom na lietadle Lockheed L-10 Electra.

Amelia Earhartová v auguste 1932.
Amelia Earhartová v auguste 1932.
Profimedia

Osudný deň

K realizácii Ameliinho sna došlo 1. júla 1937. Lietadlo sa vznieslo do vzduchu a mala za sebou 35-tisíc kilometrov, keď pristála na Novej Guinei. Druhého júla pokračovala v lete, ale zdolala len niečo cez tisíc kilometrov, keď sa prerušilo rádiové spojenie. Amelia už nikdy so svojím lietadlom v Miami nepristála. Zľahla sa po nich zem. Alebo nie?

Oficiálna verzia znela, že sa lietadlo zrútilo do oceánu. Spomínala sa aj možnosť zajatia Japoncami - Američanka sa vraj dostala na Marshallove ostrovy, ktoré boli v tom čase pod ich nadvládou. Správnosť tejto teórie má potvrdzovať aj fotografia z amerického Národného archívu, na ktorej je podľa niektorých tvrdení aj pilotka s navigátorom.

Pred pár rokmi sa zase objavila teória, že pilotka pád lietadla prežila a zomrela po niekoľkých týždňoch na dehydratáciu na opustenom ostrove Nikumaroro ostrovného štátu Kiribati. Vedci z organizácie TIGHAR (International Group for Historic Aircraft Recovery) totiž znova a presnejšie identifikovali kosti nájdené na ostrove v roku 1940. Vtedajšími metódami boli vyhodnotené ako mužské, teraz sa podľa vedcov ukázalo, že patria zmiznutej pilotke. Ani tieto informácie však záhadu smrti odvážnej ženy s istotou nevysvetľujú a nemenia nič na fakte, že Amelia zomrela mladá, ale pri realizovaní svojho sna.

VIDEO Plus 7 Dní