Do histórie sa zapísali stovky žien, ktoré zaujali práve svojou odvahou a nekonvenčnosťou. Jednoducho - prekonali aj mužov! Jednou z nich bola aj pilotka Amelia Earhartová. Preslávila sa ako prvá žena – pilotka, ktorá preletela ponad Atlantický oceán. Po prvý raz sedela v lietadle ako 23-ročná. Rodáčka z kansaského mesta Atchison sa nadchla pre veľké stroje vznášajúce sa na nebi, ktoré boli zväčša v mužskej opatere. Azda aj preto jej život a odvaha fascinuje ženy na celom svete a Amelia Earhartová sa dostala do amerických učebníc.

Americká pilotka bola prvou ženou, ktorá preletela Atlantický oceán.
Americká pilotka bola prvou ženou, ktorá preletela Atlantický oceán.
Zdroj: Profimedia

Dostala krídla

Na svet prišla 24. júla 1897 a už ako malé dievčatko ju fascinovali veci, ktoré patrili skôr do mužského sveta. Rok po tom, ako si vyskúšala po prvý raz lietanie, si kúpila vlastné lietadlo. V roku 1923 získala pilotný preukaz od Medzinárodnej leteckej federácie a o päť rokov už ako prvá žena preletela Atlantický oceán. Najprv ako spolucestujúca, v roku 1932 už letela cez Atlantický oceán sama.

Lietanie ju úplne pohltilo. Niektorí historici tvrdia, že nebola ani tak výnimočne zručná pilotka, ako nadšená a odvážna žena, ktorá chcela pokoriť mužov. V roku 1936 šokovala svojím plánom obletieť svet. O rok už sedela v lietadle s navigátorom Fredom Noonanom na lietadle Lockheed L-10 Electra.

Amelia Earhartová v auguste 1932.
Amelia Earhartová v auguste 1932.
Zdroj: Profimedia

Osudný deň

K realizácii Ameliinho sna došlo 1. júla 1937. Lietadlo sa vznieslo do vzduchu a mala za sebou 35-tisíc kilometrov, keď pristála na Novej Guinei. Druhého júla pokračovala v lete, ale zdolala len niečo cez tisíc kilometrov, keď sa prerušilo rádiové spojenie. Amelia už nikdy so svojím lietadlom v Miami nepristála. Zľahla sa po nich zem. Alebo nie?

Oficiálna verzia znela, že sa lietadlo zrútilo do oceánu. Spomínala sa aj možnosť zajatia Japoncami - Američanka sa vraj dostala na Marshallove ostrovy, ktoré boli v tom čase pod ich nadvládou. Správnosť tejto teórie má potvrdzovať aj fotografia z amerického Národného archívu, na ktorej je podľa niektorých tvrdení aj pilotka s navigátorom.

Pred pár rokmi sa zase objavila teória, že pilotka pád lietadla prežila a zomrela po niekoľkých týždňoch na dehydratáciu na opustenom ostrove Nikumaroro ostrovného štátu Kiribati. Vedci z organizácie TIGHAR (International Group for Historic Aircraft Recovery) totiž znova a presnejšie identifikovali kosti nájdené na ostrove v roku 1940. Vtedajšími metódami boli vyhodnotené ako mužské, teraz sa podľa vedcov ukázalo, že patria zmiznutej pilotke. Ani tieto informácie však záhadu smrti odvážnej ženy s istotou nevysvetľujú a nemenia nič na fakte, že Amelia zomrela mladá, ale pri realizovaní svojho sna.