A zrejme aj to, že v Brodzanoch žili príbuzní Alexandra Sergejeviča Puškina. Ale že by sme tu mohli mať aj dcéru egyptskej kráľovnej, manželky faraóna Achnatona, to, dúfame, je novinka aj pre vás. „Pri obci Dedinka objavili archeológovia mohylu, kde našli pozostatky ženy s pohrebnou výbavou, aká na našom území nemá obdobu. Dá sa predpokladať, že to bola kňažka najvyššieho boha Slnka. Pochovali ju s množstvom šperkov a bronzových ozdôb,“ hovorí Daniel Kollár.

Vy ju môžete aj vidieť - pripomína ju socha v Dedinke, ale kadečo o nej aj počuť! Medzi šperkami totiž našli aj sklené, vtedy mimoriadne cenné, a ich stopy vraj vedú do Egypta. „Faraón sa usiloval zreformovať egyptské náboženstvo, čo sa, samozrejme, nepáčilo veľkňazom. Po jeho smrti teda upadla do nemilosti aj krásna Nefertiti a jej šesť dcér veľkňazi označili za deti prekliateho faraóna. Aby ich kráľovná ochránila, poslala ich do cudziny...“ V tomto prípade rovno do obce Dedinka. Znie to neuveriteľne, ale čo ak by to bola pravda?

Slávne herečky aj kráľovná

Zato Albánci sú si celkom istí, že ich kráľovná Geraldina pochádzala z Oponíc! A čudovali by ste sa, ako ju nemajú radi! Najmä v Drači, kde mal kráľovský pár svoj zámok s výhľadom na more, vám ochotne porozprávajú, ako na konci vojny z Albánska utekala spolu s manželom, kráľom Zogom, na Mercedese, ktorý dostali ako svadobný dar od Adolfa Hitlera. Zogovi porodila následníka Leka, kráľa prežila o 41 rokov a umrela v roku 2002 v Juhoafrickej republike. „Slovensko vraj vždy spomínala ako svoj jediný domov, ktorý však už nikdy nestihla navštíviť,“ dodáva Daniel Kollár.

Audrey Hepburnová? Áno, tá krásna žena z filmov Raňajky u Tiffanyho či Prázdniny v Ríme. Lepšie si ju obzrite, či v jej rysoch zbadáte tie slovenské! Jej predkovia kedysi žili v Kovarciach. V tamojšom kaštieli sa v roku 1868 narodila jej stará mama Anna Juliana Welsová. Len vlani sprístupnili kryptu pod sakristiou miestneho kostola, kde odpočíva jej predok Anton Wells.

Nuž a počuli ste už meno Apolónia Chalupcová? Z mena Apolónia si vymyslela svoje umelecké meno Pola a stala sa hviezdou strieborného plátna Polou Negri. Narodila sa síce v poľskom Lipne, ale jej otec Juraj Chalupec pochádzal z Nesluše pri Žiline, kde žili aj jej babka a dedko, ktorých viackrát navštívila. Z tejto obce často písala priateľom listy, v ktorých sa podpisovala ako Pola Chalupcová. „Pola Negri sa dožila úctyhodných deväťdesiat rokov, zomrela 3. augusta 1987 v San Antoniu v Texase ako posledná žijúca hviezda nemého filmu,“ dodáva Daniel Kollár. Nuž a pripomíname, že to sme šli len tak naverímboha a ďalej na východ ako do Žiliny sme sa nedostali. Keby áno, určite zistíme, že Adam a Eva boli vlastne prví Slováci.