Vedenie Medzinárodnej hokejovej federácie ho zaradilo až do C-kategórie majstrovstiev sveta (MS).

Prekvapenie v Lillehammeri

Právo účasti na zimnej olympiáde v nórskom Lillehammeri v roku 1994 si slovenskí hokejisti vybojovali v lete 1993 víťazstvom v olympijskej kvalifikácii v anglickom Sheffielde. Medzi dvanástimi tímami olympijského hokejového turnaja sa tak predstavil aj účastník C-kategórie MS.

Slováci od začiatku predvádzali krásnu hru, ktorou si získali divákov. Základ mužstva tvorili hráči z Dukly Trenčín, zo Slovana Bratislava a z VSŽ Košice, posilnení 37-ročným veteránom Petrom Šťastným, ktorý bol v tom čase bez klubu, z nižších zámorských súťaží či európskych líg Bačom, Švehlom, Haščákom a Ľubomírom Kolníkom. A to bolo všetko. Nové hviezdy ešte len mali zažiariť.

V úvodnom zápase sme remizovali so silným Švédskom a potom i s Američanmi. Obaja súperi sa pritom zo získania bodu radovali. Na rozbehnutý tím Júliusa Šuplera ďalší súperi v skupine nestačili. Taliani inkasovali desať gólov, Francúzi šesť, ale čudovať sa v Lillehammeri nestačili ani hokejisti Kanady. Po prehre 1 : 3 neveriacky krútili hlavou. Toto že je tím céčka?

Slovensko postúpilo do štvrťfinále z prvého miesta v skupine. Ich súperom bol štvrtý tím z druhej skupiny, ktorým bolo Rusko. Po prvej tretine sme viedli 2 : 1. V druhej tretine Rusi v početnej prevahe o dvoch hráčov vyrovnali. Keďže v tretej gól nepadol, predlžovalo sa. Bežala 69. minúta zápasu, hráči oboch mužstiev už očami viseli na časomere, nech už je koniec a rozhodnú samostatné nájazdy. Zrazu sa pred našou bránou ocitol nikým nekrytý Vinogradov a brankár Hartmann bol bezmocný. Rusi sa tešili z víťazstva nad outsiderom, akoby získali titul olympijského šampióna.

Po víťazstve nad Nemeckom a po prehre s Českom v skupine o 5. - 8. miesto Slovensku patrila konečná šiesta priečka, ale 19-ročný Miroslav Šatan bol s deviatimi gólmi najlepším strelcom a Žigmund Pálffy s desiatimi bodmi najproduktívnejším hráčom celého turnaja.

Miroslav Šatan: V Lillehammeri v roku 1994 debutoval a hneď sa stal najlepším strelcom olympijského turnaja.
Miroslav Šatan: V Lillehammeri v roku 1994 debutoval a hneď sa stal najlepším strelcom olympijského turnaja.
Zdroj: TASR

V Nagane bez našich hviezd: Na ďalšiu olympiádu museli Slováci bojovať o postup v jednej z dvoch predskupín. Už ako účastník elitnej A-kategórie MS. Z céčka v roku 1994 totiž postúpili do béčka a na ďalší rok do áčka.

Kvôli olympiáde v Nagane po rokoch prerušili NHL, ale len počas hlavného turnaja. A tak sa Slovensko muselo zaobísť bez svojich najväčších hviezd. Tréner Ján Šterbák nechal voľné dve miesta na súpiske aspoň na posledný zápas proti Kazachstanu.

Po remíze s Rakúskom a víťazstve nad Talianskom sme však v rozhodujúcom zápase bojovným Kazachom podľahli. Ani nasadenie Petra Bondru a Róberta Švehlu nepomohlo. Zvyšok elitnej partie z NHL už síce tiež bol v dejisku ZOH, ale Šatan, Zedník, Demitra, Pálffy a Stümpel nastúpiť nesmeli. Nijaký iný tím v predskupinách nemal toľko hviezd v NHL ako Slovensko. Pre nespravodlivo nastavené kritériá na druhý koniec sveta cestovali zbytočne.

Zdecimovaný slovenský tím bez svojich hviezd prehral aj v zápase o deviate miesto s Nemeckom a obsadil konečnú desiatu priečku.

Tri týždne po skončení olympiády slovenskú hokejovú verejnosť zasiahla ďalšia rana - prezident slovenského hokeja Dušan Pašek spáchal samovraždu. Niektorí to pripisovali i naganskému sklamaniu, no v pozadí bolo skôr niečo iné.

Rozčarovanie v Salt Lake City

Ani v olympijskom roku 2002 to nebolo férové. O účasť na ďalšom hlavnom turnaji plnom hviezd sa museli tie naše pobiť v prvej fáze ZOH. Tréner Ján Filc rozhodol, že v Salt Lake City využije každú možnosť postaviť hráča z NHL. Manažér reprezentácie Peter Šťastný rokoval s vedeniami klubov, aby medzi jednotlivými zápasmi NHL uvoľnili hráčov na naše zápasy prvej fázy. Taká alternatíva znamenala, že hráči nastupovali na ľad bez potrebného odpočinku po dlhých letoch.

V úvodnom zápase proti Nemecku nastúpil z NHL Ľubomír Višňovský, Bartečko, Šatan, Handzuš a napokon i Pálffy, ktorý v dejisku bol, ale zamestnávateľ mu povolil štart až v druhom zápase. Napriek tomu sme prehrali 0 : 3.

V druhom zápase proti Lotyšsku sme sa museli zaobísť bez Pálffyho, ktorému klub Los Angeles Kings ďalší štart zakázal, ale aj Šatana a Handzuša, ktorí sa museli vrátiť do klubov na zápas NHL. Tím posilnil Demitra, Stümpel a Marián Hossa. Zato Chára sa len prizeral z hľadiska. Tréner Filc držal miesto na súpiske na posledný zápas prvej fázy proti Lotyšsku pre Bondru. Remíza 6 : 6 značila koniec olympijského sna. Keď­že Nemci zdolali aj Rakúšanov, vybojovali si postup. Filcovi na posledný zápas prvej fázy zostali len trinásti hráči v poli, ostatní sa vrátili do svojich klubov. Okyptený tím prehral s Rakúskom 2 : 3.

Na posledný zápas o konečnú trinás­tu priečku sa do Salt Lake City vrátili takmer všetci hráči z NHL, ktorí boli napísaní na súpiske. Už mohli, pretože v NHL sa začala oficiálna prestávka. Výnimkou bol Žigmund Pálffy, ktorý uprednostnil dovolenku. Slováci v úplnom zložení zdolali Francúzov vysoko 7 : 1. Na olympiáde skončili predposlední. Dva mesiace nato vybojovali v Göteborgu titul majstrov sveta.

Rozpačité: Také bolo vystúpenie Slovákov v Salt Lake City 2002, na snímke zo zápasu s Nemeckom Jaroslav Obšut a brankár Pavol Rybár.
Rozpačité: Také bolo vystúpenie Slovákov v Salt Lake City 2002, na snímke zo zápasu s Nemeckom Jaroslav Obšut a brankár Pavol Rybár.
Zdroj: TASR

Turínske pohladkanie duše

Olym­piáda v Turíne v roku 2006 konečne znamenala rovnakú štartovú čiaru aj pre Slovensko. Už v prvom zápase naznačil tím trénera Františka Hossu vysoké ambície. Pod kapitánskou taktovkou Pavla Demitru Slováci zdolali Rusov 5 : 3 a potom postupne Lotyšsko, USA, Kazachstan, ba i neskoršieho víťaza Švédsko 3 : 1. Skupinu vyhrali bez straty bodu so skóre 18 : 8.

Vo štvrťfinále nastúpili proti rivalovi z niekdajšieho spoločného štátu, tímu Česka, ktorý v druhej skupine obsadil až štvrté miesto. Českí hokejisti ukázali, že to na nás vedia, a vyhrali 3 : 1, keď posledný gól strelili pri našej hre bez brankára.

Prvá prehra na turnaji značila pre skvele rozbehnuté slovenské hviezdy nečakaný stop. Slabou útechou bolo, že vďaka výbornej hre v skupine nám patrila celková piata priečka, čo bolo o jedno miesto vyššie než v olympijskej premiére.

Blysol sa najmä prvý útok. Ma­rián Hossa bol s desiatimi bodmi tretím najproduktívnejším hráčom turnaja a s piatimi gólmi tretím najlepším strelcom. V útoku s Demitrom (dva góly) a Gáboríkom (tri) nastrieľali súperom spolu desať gólov, v kanadskom bodovaní nazbierali 24 bodov.

Vo Vancouvri takmer medaila

O Vancouvri v roku 2010 sa hovorilo, že to bude olympijská rozlúčka našej zlatej hokejovej generácie. A tá nakoniec bola veľmi blízko k medaile. Okrem Žigmunda Pálffyho, ktorý hrával v domácej extralige za rodnú Skalicu, reprezentačné mužstvo tvorili len tí najlepší z NHL a popredných európskych líg.

Tím trénera Jána Filca prehral na úvod v skupine s Českom 1 : 3. S Ruskom sme vyhrali až po samostatných nájazdoch. S Lotyšmi to už bol zápas jednoznačne v našej réžii. Tretie miesto v skupine značilo účasť v baráži o štvrťfinále. V nej sme zdolali Nórsko tesne 4 : 3.

Vo štvrťfinále si slovenský tím poradil s obhajcom zlata z Turína Švédskom, ktorého poslal domov po víťazstve 4 : 3. Semifinálový zápas s Kanadou sa pre nás nevyvíjal dobre, prehrávali sme už 0 : 3. V poslednej desaťminútovke góly Ľubomíra Višňovského a Handzuša nás vrátili do hry o finále, no v záverečnom tlaku stálo šťastie pri Kanaďanoch.

Zápas o bronz bude ešte dlho mrzieť. Po druhej tretine viedli Slováci nad Fínmi už 3 : 1. V záverečnej časti v rozpätí necelých štyroch minút súper nielenže vyrovnal, ale ujal sa vedenia. Márna bola snaha o vyrovnanie. Inkasovali sme aj piaty gól. Oprávnene sme síce mohli mať zlosť na rozhodcov, no treba priznať, že zápas sme si prehrali už predtým.

Slovákom zostali oči pre plač. „Mrzieť nás to bude do konca života,“ prognózoval Pavol Demitra, netušiac, že ten jeho sa skončí veľmi skoro - o rok a pol. V septembri 2011 sa s hráčmi tímu KHL Lokomotiv Jaroslavľ, za ktorý vtedy hrával, krátko po štarte zrútilo lietadlo. Medzi obeťami bol aj najproduktívnejší hráč celého vancouverského turnaja, ktorý sa dostal i do novinárskeho All Stars tímu.

Umiestnenie na ZOH.
Umiestnenie na ZOH.
Zdroj: Plus 7 dní

Sočské sklamanie

V ruskom Soči v roku 2014 mohli opäť štartovať všetky hviezdy z NHL. Aj slovenské. Po zákulisných hrách sa však v nominácii neobjavil Miroslav Šatan. Dôvodom boli údajné nezhody so Zdenom Chárom po tom, ako počas výluky v NHL Chára hrajúci za Lev Praha v súboji KHL zranil Šatana zo Slovana a vyradil ho na dlhší čas z aktívnej činnosti. Chybu urobil aj Šatan, ktorý v ďalšom ročníku KHL začal hrávať vo svojom klube Slovan neskoro a rozstrieľal sa až po oznámení nominácie.

Pre zranenie vypadol Marián Gáborík, ktorý si pred Vianocami zlomil kľúčnu kosť, a nedoliečenému Ľubomírovi Višňovskému neodporučili štart kluboví lekári. Aj tak bolo v Soči jedenásť hráčov z klubov NHL na čele s Mariánom Hossom, kapitánom Chárom, Tatarom, so Sekerom i s Halákom.

Už úvodný zápas ukázal, že tím nehrá v pohode - s USA prehral 1 : 7. Haláka v bráne po piatom góle vymenil Budaj. To, čo sa potom stalo v stretnutí proti Slovincom, nečakal nik. Jediný slovinský hráč z NHL Anže Kopitar prevýšil všetky naše hviezdy a prehrali sme 1 : 3. Ani zlepšený výkon v zápase proti Rusku a prehra až po samostatných nájazdoch 0 : 1 neznačili obrat. V zápase najviac zaujal tretí brankár Ján Laco.

Šancu v predkole play-off proti Česku naši hráči nevyužili a už po prvej tretine prehrávali 0 : 3. Dokázali síce stiahnuť na 3 : 4, ale prineskoro. Česi v závere spečatili postup gólom do prázdnej brány. So Soči sa Slovensko rozlúčilo ako druhé najhoršie mužstvo na turnaji - jedenáste. „Nevedeli sme nájsť správnu vlnu, na ktorej by sme sa viezli,“ zhodnotil Tomáš Tatar. „Dostali sme lekciu z hokejovej moderny,“ poznamenal český tréner našej reprezentácie Vladimír Vůjtek.