Od španielskej vojny som toho neurobil veľa, možno len písal knihy, choval sliepky a pestoval zeleninu, vyhlásil na konci života tento veľký spisovateľ, novinár a vizionár, zároveň vášnivý záhradník, motocyklista i adoptívny otec. Autor kultového románu 1984 sa nestihol tešiť ani z lásky, ani z otcovstva, ani z peňazí. Zato mu nechýbali smutné skúsenosti. Často si o ne koledoval sám - vždy sa ako prvý pchal do prvej frontovej línie a vôbec nedbal o svoje zdravie. Hoci bol väčšiu časť života chudobný, ni­kdy neprestal byť tým najanglickejším z Angličanov, milovníkom domácej kuchyne, čaju a najmä jazyka.

Pseudonym rieka

Narodil sa ako Eric Arthur Blair 25. júna 1903 v Motihari v Indii, kde otec pracoval v štátnych službách pre odbor s opiátmi. Geor­geom Orwellom sa stal až pred tridsiatkou. Pseudonym si zvolil podľa rieky, ktorá preteká grófstvom Oxfordshire, kam sa matka s ním a jeho dvoma sestrami presťahovala. Nové meno prijal preto, aby písaním nepoškodil meno rodiny, keďže v jeho knihách sú autobiografické prvky. Okrem toho svoje priezvisko ani aristokratické meno Eric nikdy nemal rád. Posledným dôvodom bol fakt, že vydavatelia ho dlho odmietali. Keď im poslal prvé dielo podpísané pseudonymom, sám si tým dal poslednú šancu: ak to nevezmú, s písaním končí. Našťastie, vzali.

Osamelé detstvo

Eric ako štvorročný diktuje mame prvé básne, už v tomto veku vie, že sa chce stať spisovateľom. Lepšie sa cíti medzi zvieratami než medzi ľuďmi. Chová králiky, morské prasiatka, miluje mačky. Je veľmi citlivý. Na detstvo vždy spomína ako na smutné a osamotené. Ako osemročného ho mama posiela do prestížnej internátnej školy Saint Cyprian, sto kilometrov od domova. V škole sa cíti zle. V noci sa pomočuje, za čo ho trestajú, a malý Eric to nechápe. Utieka sa do lesa a keďže mu chýbajú zvieratá, v spráchnivenom pni chová aspoň húsenice.

V štúdiu pokračuje na prestížnej škole Eton. Tam sa však búri, namiesto učenia číta diela Charlesa Dickensa, Leva Tolstého, Herberta Georgea Wellsa či Aldousa Huxleyho. Veľa športuje a v Etone sa aj prvý raz zamiluje. Jeho vyvolená Jacintha Buddicomová sa s ním kamaráti od detstva, ale city mu neopätuje. Dospievajúci Eric nadobúda presvedčenie, že nie je atraktívny a ženám sa nepáči. Napriek tomu je celý život zaľúbený len do krásavíc.

Pochybnosti a nenávisť

Mladý podivín opúšťa štúdiá a vstupuje do Indickej imperiálnej polície v dnešnom Mjanmarsku. Po šiestich rokoch sa vracia z Ázie s počiatočným štádiom tuberkulózy a nenávisťou k imperializmu. Skúsenosti z pobytu opisuje v románe Barmské dni. Odchádza do Paríža, neskôr do Londýna, pracuje ako umývač a spáva v nocľahárňach. Zo skúseností medzi „spodinou“ vzniká román Na dne v Paríži a v Londýne. Kniha vychádza v roku 1933. Práve vtedy sa zrodil aj George Orwell.

Prispieva do novín, je uznávaným reportérom. Všade vníma chudobu a zaujíma sa o život ľudí „najnižšej vrstvy“. Neznáša argumenty aristokracie, že „každý má svoje miesto a je mu tam dobre, ak iný život nepozná“. Vytvára základy personifikovanej reportáže, zúčastňuje sa na zbere chmeľu a učí v dedinskej škole. Tak vzniká ďalšia kniha - Farárova dcéra.

FOTO Georgeho Orwella nájdete v GALÉRII>>

Manželská idylka

V roku 1936 sa pre spisovateľa začína nová etapa. Žení sa s Írkou Eileen O’Shaughnessyovou. Ešte pred svadbou sa sťahujú do dedinky Wallington. Prenajatý domček bez kúpeľne a elektriny je pre Orwella raj na zemi. Zveľaďuje hniezdočko lásky, väčšinu opráv robí sám, pestuje zeleninu, chová sliepky a kozy, kúpi psa. „Najlepší rok môjho života,“ píše. Vychádza však najavo, že mal milenky, aj keď sa obhajuje, že „s požehnaním od ženy“. Tvrdí tiež, že ani Eileen mu nebola verná, napriek tomu obaja považovali svoj vzťah za dobrý. Idylu prerušuje v roku 1936 vypuknutie občianskej vojny v Španielsku.

Orwell odchádza na front a bojuje na strane republikánov a následne v oddieloch anglických dobrovoľníkov. Chce vojnu opísať vlastnými slovami a bojovať proti Francovi. Riskuje smrť. V jednej chvíli ho zablúdená guľka trafí do hrdla, len milimetre ho delia od straty hlasu či dokonca života. Neskôr mu hrozí poprava, musí sa skrývať. Orwell, horlivý socialista, však časom stráca ilúzie o Stalinovi a výsledkom jeho názorového prerodu je dielo Zvieracia farma, ktoré spolu s románom 1984 patrí k jeho najlepším.

Po návrate zo Španielska sa u spisovateľa začínajú vážne zdravotné problémy. Má často zápal pľúc, pľuje krv. Ako-tak sa pozviecha v Maroku, peniaze na cestu si požičiava. Zdravie je uňho však druhoradé, nedbá oň, radšej podniká dlhé cesty na milovanej motorke Royal Enfield 360 alebo na bicykli. Často v daždi. Aj preto je pravidelným klientom nemocnice, hoci veľmi neposlušným. Vždy si berie so sebou písací stroj a fajčí na lôžku. Stále prispieva do novín a píše nové knihy.

Konečne bohatý

Nad Európou sa začínajú sťahovať čierne chmáry druhej svetovej vojny. Orwell je jedným z najtvrdších kritikov Hitlera. Keď Británia vstupuje do vojny, chce bojovať. Na front však nemôže, má tuberkulózu. S manželkou sa sťahujú do Londýna a začína pomáhať aspoň ako civil. V BBC vedie propagandistickú reláciu vysielanú do Indie. Nestačí mu však „bojovať perom“, chcel by robiť „niečo užitočnejšie“.

Rok 1944 je pre manželov veľmi dôležitý. Šokujú okolie, adoptujú si syna Richarda Horatia. Orwell tvrdí, že vlastné deti mať nemôže, pretože je neplodný. Synovi sa spočiatku nevenuje, keďže je vojenským korešpondentom vo Francúzsku. V roku 1945 sa však musí vrátiť domov, Eileen totiž zomiera v dôsledku pooperačných komplikácií.

Ten istý rok vychádza Zvieracia farma. Orwell je síce uznávaným autorom, ale až teraz sa stáva skutočne slávnym. Končia sa aj jeho finančné problémy, na knihe dobre zarobil. Peniaze si však veľmi užiť nestihne. Od roku 1947 viac času než doma trávi v nemocniciach. Napriek tomu stále fajčí a podniká výlety na motorke.

Sťahuje sa na škótsky ostrov Jura. Obnovuje vidiecku idylku, venuje sa synovi a zúfalo sa chce opäť oženiť. O ruku žiada nádhernú Soniu Mary Brownellovú, mladšiu o 15 rokov. Ani manželstvo si nestihne užiť - tri mesiace po svadbe zomiera.

Chorý Orwell sa snaží rýchlo dokončiť posledný román. Finišuje s ním v roku 1948, pričom v názve cielene prehadzuje číslice. Román má názov 1984 a na pulty sa dostáva v júni 1949. O pol roka, 21. januára 1950, autor opúšťa tento svet vo veku 46 rokov.

Film

Kniha 1984 rozpráva o totalitnej budúcnosti, v ktorej ľudí na každom kroku sleduje Veľký brat. Sedemdesiat rokov po spisovateľovej smrti, v máji tohto roka, spoločnosť Paramount Pictures ohlásila začiatok prác na filme 2084, ktorý má byť „duchovným nástupcom“ románu 1984. Spojenie ikonickej Orwellovej knihy s Matrixom, tvrdia tvorcovia. Detaily zápletky sú zatiaľ tajné.

FOTO Georgeho Orwella nájdete v GALÉRII>>